سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • قاسمی در پاسخ به سوال عصراقتصاد در مورد دیدار ترامپ و پوتین:

روسیه پیامی از ایران به آمریکا ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: روز گذشته نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه در این وزارتخانه برگزار شد.

در این نشست خبری،پیش از آغاز جلسه بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه قهرمانی فرانسه در مسابقات جام جهانی فوتبال 2018 و موفقیت‌های تیم ملی کرواسی را به دولت و ملت دو کشور تبریک گفت.

 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال عصراقتصاد در مورد دیدار رؤسای جمهور آمریکا و روسیه که همان روز برگزار شده بود و احتمال ارسال پیام ایران به امریکا از سوی پوتین با رد این موضوع گفت: دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه از پیش تعیین شده است و مسائل خود را دارد و ما در این خصوص ارتباطی با دولت روسیه نداشته‌ایم.

قاسمی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه دیدار پوتین و ترامپ دیداری از پیش تعیین شده بوده و مسائل خاص خود را دارد، در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود یکی از محورهای اصلی این دیدار رایزنی مقامات دو کشور در مورد سوریه و حضور ایران در سوریه است، تصریح کرد: ما از دستور کار مذاکرات روسای جمهور دو کشور اطلاعی نداریم، نباید اطلاعی هم داشته باشیم. رابطه ایران و روسیه رابطه مشخصی است که ادامه خواهد داشت. دو کشور ایران و روسیه در مورد مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و همچنین مساله سوریه با یکدیگر تعامل و همکاری دارند، تماس‌هایی بین دو کشور برقرار است که این تماس‌ها ادامه خواهد داشت و فکر نمی‌کنم این نشست‌ها و رویدادها تاثیری بر مسائل بین ما و فدراسیون روسیه داشته باشد.

سفر ولایتی با تصمیم دستگاه دیپلماسی و دولت صورت گرفت

قاسمی درباره سفر مشاور رهبرمعظم انقلاب درامور بین الملل به مسکو گفت: سفر علی اکبر ولایتی به مسکو در چارچوب تصمیم دستگاه دیپلماسی و دولت و به عنوان فرستاده ویژه ریاست جمهوری انجام شد. در این سفر پیامی هم از مقام معظم رهبری برای پوتین وجود داشت که در دیدار با وی ارائه شد.

وی اظهار داشت: در حوزه سیاست خارجی وزارت امور خارجه به عنوان نهاد حاکمیتی، شاید کمترین میزان موازی کاری را داشته باشد. سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: با توجه به منافع و مصالح ملی، این رفت و آمدها می تواند بین ایران و سایر کشورها انجام شود. چنین رفت و آمدهایی همواره در سطوح مختلف انجام می شود و ابتکار عمل در اختیار وزارت خارجه است.

قاسمی گفت: بعد از خروج غیرقانونی ترامپ از برجام جمهوری اسلامی ایران مصلحت را در این دید که در یک تعامل سازنده و فعالیت دیپلماتیک مواضع جمهوری اسلامی را به سایر کشورها اعلام کند.

به گفته وی، این مواضع در قالب پیام ریاست جمهوری به سایر کشورها منتقل شد .بخش زیادی از این انتقال پیام توسط سفرا صورت گرفت و قرار شد برای برخی کشورهای دیگر به دلایل مشخص فرستادگان ویژه از جانب رئیس جمهوری به این کشورها سفر کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در مقاطع مختلف تاریخی از جمله بعد از دفاع مقدس و نیمه اول دهه 80 و حملات آمریکا و عراق تعداد زیادی فرستاده ویژه به کشورها اعزام شدند، اظهار داشت: این فرستادگان یا از مقامات وزارت خارجه و یا سایر شخصیت های سیاسی بودند.

به گفته وی تعدادی از هیات ها سفرهای خود را انجام داده اند و بخش دیگری از سفرها هم در حال تدارک است و امیدوارم در آینده انجام شود.

قاسمی یادآور شد: در این راستا آقای خرازی به واتیکان ایتالیا و اسپانیا سفر کردند خانم دکتر ابتکار به اندونزی، خانم جنیدی به هلند، وزیر نیرو به ارمنستان و پاکستان و رئیس دفتر رئیس جمهوری به ترکیه سفر کردند.

امیدواریم که واقعیت‌ها در منطقه توسط مقامات عربستان دیده شود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در آستانه اعزام حجاج ایرانی به مکه برای شرکت در مراسم حج واجب هستیم، آیا این موضوع می‌تواند زمینه‌ای را برای تغییر در روابط سیاسی دو کشور ایجاد کند؟ تصریح کرد: موضوع حج یک بحث مستقل از روابط دوجانبه ایران و عربستان است و سال گذشته نیز ما شاهد این بودیم که حجاج ایرانی به حج رفتند و مراسم حج بدون هیچ مشکلی برگزار شد.

قاسمی ادامه داد: وقتی آنچه که در دو کشور مطرح است جدا کردن بحث حج از مسائل دوجانبه و سیاسی است ما امیدواریم که امسال نیز حج به خوبی برگزار شود ولی همانطور که گفتم مسائل دوجانبه را با توجه به مسائلی که وجود دارد نمی‌توان با موضوع حج مرتبط دانست.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد که عربستان همچنان از آمادگی لازم برای تغییر نگاه خود نسبت به ایران و مسائل منطقه برخوردار نیست، تصریح کرد: امیدواریم که واقعیت‌ها در منطقه توسط مقامات این کشور دیده شود و واقع‌بینی و ایجاد صلح،‌ ثبات و امنیت در منطقه مبنای تصمیم‌گیری مقامات عربستانی باشد. وی در مورد اعتراضات اخیر در عراق و اینکه عده‌ای گفته‌اند که ایران به دنبال تلاش برای رو کار آمدن دولت متبوع خود در این کشور است، اظهار کرد: دولت عراق در اختیار مردم عراق است. عراق کشور مستقلی است، ربطی به ایران ندارد و ما دخالتی در انتخاب دولت‌های عراق نداریم، این مردم هستند که دولت را انتخاب می‌کنند و همانطور که گفتم ما در این زمینه دخالتی نداریم.

قاسمی همچنین در مورد دیدار اخیر اردکانیان وزیر نیرو ایران با وزیر انرژی عراق و مرتبط بودن آن با تحولات اخیر در عراق، گفت: همواره این دیدارها پیرامون موضوعات متعدد بین مقامات دو کشور ایران و عراق وجود داشته است و این موضوع ربطی به سایر مسائل ندارد.

FATF موضوعی پیچیده و حساس است

سخنگوی وزارت خارجه در مورد فرصت داده شده برای الحاق ایران به FATF و معطل گذاشتن لایحه CFT در مجلس، گفت: این موضوع موضوعی پیچیده و حساس است. در مجلس شورای اسلامی مباحثی در این زمینه مطرح بوده، این مباحث ادامه دارد، تکلیف بخشی از موضوع مشخص است و در مورد بخش‌های دیگر در سایر نهادهای مرتبط از جمله مجلس تصمیم‌گیری می‌شود، فرصت وجود دارد و ما امیدواریم که در نهایت روند در چارچوب منافع کشور و نظام به پیش برود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات مقامات آلمانی مبنی بر اینکه ایران به دنبال این است که 300 میلیون یورو از دارایی‌های خود را از آلمان خارج کند، تصریح کرد: من نیز چنین خبری را خوانده و شنیده‌ام ولی ترجیح می‌دهم که دوستان بانک مرکزی که پاسخگوی مسائل پولی و بانکی هستند در این زمینه صحبت کنند و پاسخگوی شما باشند.

خواندن 262 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395