سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 08:21

کج‌فهمی‌ها از تقویت دولت توسط رهبری در نبرد اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سیف الله یزدانی
عصراقتصاد: روز یکشنبه، رهبر معظم انقلاب اسلامی رییس جمهور و هیئت دولت را به نشستی فوری دعوت کردند و رهنمودها و ارشادات گرانقدری را فرمودند.
عصر همان روز در جلسه هفتگی هیئت دولت، کابینه حسن روحانی بر اجرای تمام کمال فرمایشات معظمٌ له تاکید کردند و خبرنگاران ما از تاثیرات مثبت و روحیه بخش این جلسه در سیستم اجرایی کشور خبر دادند.
اما متاسفانه، بعضی از رسانه ها در انعکاس موضوع از مسیر تقوا و امانت داری در انعکاس موضوع دور افتادند و ظاهرا ماموریت‌های جناحی خود را به تدبیر خاص مقام معظم رهبری برای مدیریت شرایط فعلی کشور ترجیح دادند.
در این خصوص نکاتی را قابل ذکر میدانیم که در ذیل مطرح می کنیم، تا اهل وفا پند بگیرند و یا ملال!
1- در ماه مبارک رمضان یکی از سال های آخر دوران دفاع مقدس، همه مسئولین کشور مهمان افطاری امام «ره» بودند و حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رییس جمهور وقت آخرین فردی بود که به حلقه اول مهمانی واردشد، امام رحمه الله علیه تا زمانیکه رییس جمهور وارد نشد و در کنار ایشان قرار نگرفت، سرپا ایستاد و منتظر ماند.
به تعبیر بسیاری از دوستان اهل نظر و درک، این احترام نه برای مقام علمی معظمٌ له، یا رابطه عاطفی بین این دو و مسایلی از این دست، که به نوبه خود ارزشمندند، بود، بلکه احترامی است به قانون اساسی، رای مردم و جایگاهی که سازمان ملی حاکمیت برای رییس جمهور قایل است.
طبیعتا این آموزه اخلاقی و شریف چیزی نیست که نگاه تیزبین و اخلاقمدار شاگرد بر حق و جانشین وی، یعنی رهبر معظم انقلاب مغفول بماند. و ما در همه مراسم و مناسبت‌ها این رعایت شریف را در مورد همه روسای جمهوری زمان زعامت رهبرمعظم انقلاب، حتی زمانی که بعضی از تحلیل گران قایل به آزردگی معظمٌ له از دولت ها بوده اند، دیده ایم.
2- دکترین رهبر معظم انقلاب، شرایط فعلی کشور را به عنوان جنگ تحمیلی اقتصادی دشمنان اسلام و ایران میداند و معتقد است که باید تمام توانمندی‌های داخلی و ملی را برای مقابله با خدعه‌های دشمن بکار ببندیم و با پرهیز از افتراق، یک پارچه و متحد، به اداره کشور و رفع مشکلات مردم بپردازیم. در خط اول این نبرد سیستم اجرایی کشور به ریاست حسن روحانی قرار دارد، که باید ضمن نقدهای مفید و سازنده، کمک و یاور دولت باشیم در مدیریت اقتصادی کشور.
در این روزهای نبرد، معظمٌ له ضمن پیگیری‌ها، توصیه‌ها و رهنمودهای خاص و عام، دستور تشکیل شورای هماهنگی اقتصادی بین سه قوه و رفع مشکلات در رسیدگی به فساد و نارسایی‌های اقتصادی، به تقویت روحیه دولت و دولتمردان، ایجاد همگرایی بین نهادهای مختلف، در دیدارهای عمومی هم اراده خود بر تقویت توان دولت در تصدی امور ابراز می نماید.
3- نقطه اوج توجه ویژه معظمٌ له در نشست روز یکشنبه با هیات دولت به منصه ظهور رسید و در این نشست حمایت منحصر بفردی را از دولت صورت داد، که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران اگر نگوییم بی نظیر، کم نظیر است.
بخشی از فرمایشات ایشان به نقل از سایت مقام معظم رهبری بدین شرح است:
"رهبرمعظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد، با تأکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه ‌روزیِ مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در این جلسه، شرط اصلی موفقیت در همه عرصه‌ها را برخورداری از «روحیه قوی، انگیزه، شجاعت و عزم راسخ» دانستند و افزودند: همه مدیران دولتی باید در مقابل مشکلات با تحرک بیشتر و با احساس مسئولیت مضاعف عمل کنند.
رهبر انقلاب اسلامی، تیم اقتصادی دولت را میاندار و محور اصلی کارو تحرک در کشور خواندند و همه دستگاه ها را به هماهنگی با آن فراخواندند.
ایشان شرط دیگر غلبه بر تنگناها را ارسال تصویری مقتدر از دولت برشمردند و افزودند: تصویر دولت در چشم مردم باید تصویری توانا، کارآمد و تلاشگر باشد، زیرا نفس تلاشگری برای مردم جذاب و امیدوارکننده است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین صداوسیما و دستگاه‌های تبلیغاتی را به انتقال تصویر درست از اقدامات دولت توصیه کردند و افزودند: البته بیان انتقادهای منطقی اشکالی ندارد، ضمن اینکه بخش عمده‌ای از تصویرسازی درست از دولت وابسته به عملکرد مسئولان است، یعنی مسئولان باید به میان مردم، کارگران و صنایع بروند و از نزدیک با آنها ارتباط برقرار کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با مقتدرانه توصیف کردن مواضع رئیس‌جمهور کشورمان در اروپا افزودند: "نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان بویژه امریکایی‌ها امری لازم است و این کار باید بهنگام، صریح و قاطع انجام شود."
4- اما گویا برای رسانه‌های مخالف دولت کج گویی و سیاه نمایی، پایانی ندارد و آنان که به گزافه خود را متولیان دفاع از ولایت می‌دانند، صبح دیروز، این نشست راهبردی رهبری را، در قالب تخطئه دولت به گونه ای منعکس کرده اند که انگار موضوع احضار رییس جمهور و هیئت دولت، و مواخذه و تنبیه بوده است.
در حالی که مسئولین پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری با حساسیت و دقت، حتی در انتخاب واژه‌ها، سعی می‌کنند آثاراین اقدام رهبری را را ارتقاء دهند، تنگ نظری و سیاه نگری رسانه‌های مخالف دولت به هیچ وجه توجیه ملی و عاقلانه ندارد.
بدیهی است بالاترین و بهترین مقام برای حساب کشی از دولت و دستگاه‌های اجرای مقام معظم رهبری است، اما همانگونه که در اول مطلب اشاره کردیم، تذکر و حساب کشی رهبری آیین و منشی دارد که با ادبیات مخالفین دولت متفاوت است.
لذا سوال جدی این است که، درشرایطی که معظمٌ له تلاش می‌کند توانمندی‌های کشور را برای مقابله قویتر و پرشورتر با توطئه‌های بیگانگان بسیج کند، این چنین شبهه افکنی‌ها، ایجاد تردید در مدیریت ارشد نظام در خصوص تشخیص موقعیت و انتخاب روش‌ها نیست؟
خواندن 294 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395