چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 10:07

مهارت‌هایی نوین مدیریت کسب و کار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

امیر علی رمدانی / دکتری صنایع و تحلیلگر اقتصاد

امروزه با پیشرفت علم و دانش و همچنین تخصصی شدن امور و پیچیدگی فرایندهای صنعتی و تجاری، مهارت‌های جدیدی برای مدیریت کسب و کارها تعریف می‌شود. به منظور هرچه بهتر مدیریت کردن کسب و کارهای تولیدی و خدماتی، مدیران ارشد باید مهارت های تخصصی و ویژه ای را آموخته و رفتارها و عکس العمل های مناسبی را در شرایط سخت نشان دهند. آموختن مهارت های مدیریتی در راستای رسیدن به موفقیت از مهم ترین اقداماتی است که در شرایط کنونی باید به آن توجه شود.

اکثر مدیران موفق به منظور جذب مشتریان و نفوذ به بازارهای هدف، استراتژی ها و برنامه های مشخصی را تدوین می کنند. برخی دیگر از مدیران برای دست یابی به موفقیت، به پرسنل خود توجه ویژه ای دارند و راه رسیدن به اهداف را در توجه به نیروی انسانی می بینند. در این نوشتار سه مورد از مهارت ها بیان می شود.

1)       گوش دادن به صدای مشتریان:

کسب و کارهایی که محصولی را عرضه یا خدمتی را به جامعه ارائه می کنند همواره باید از خواسته های مشتریان خود مطلع باشند تا بتوانند در کوتاه ترین زمان نیازهای مورد نظر آنان را مرتفع نمایند. بسیاری از کسب و کارها، طبق یک روال از پیش تعیین شده (که مربوط به مطالعات بازار در سنوات گذشته می‌باشد) و بدون در نظر گرفتن خواسته های امروز مشتری، محصولات خود را عرضه می‌کنند. اما با ییادگیری مهارت صدای مشتری می توان نیازهای مشتریان را شناسایی و در جهت کسب بازار اقدام نمود.

2)       گوش دادن به صدای پرسنل

شما به عنوان یک مدیر بهترین نظرات، پیشنهادات و انتقادات را می توانید از پرسنل کسب و کار خود دریافت کنید. افراد سازمان شما به طور مستقیم با فرایندها و نحوه انجام کار (از ابتدا تا انتهای آن) آشنا هستند و نقاط تاریک و خلاهای موجود در کار را بهتر از هر شخص یا مشاور دیگری تشخیص می دهند. لذا به جای هزینه های مالی و زمانی و بهره گیری از مشاوران، بهتر است که ابتدا صدای پرسنل خود را بشنوید. شنیدن صدای پرسنل و ارج نهادن به نظرات آن ها علاوه بر دستیابی به موارد فوق، سبب ایجاد روحیه همکاری بالا در سازمان نیز خواهد شد.

برخی مدیران با در نظر گرفتن پاداش های مناسب، افراد سازمان را به ارائه ایده های مناسب تشویق می کنند. ایجاد حس مسئولیت، پویایی محیط کار، افزایش انگیزه از آثار مثبت گوش دادن صدای پرسنل است. به طور کلی پرسنل کسب و کارها بهترین مشاوران سازمان ها می توانند باشند.

3)       اتخاذ تصمیمات خاص در مقاطعی از زمان

بسیاری از سازمان ها با یک برنامه از پیش تعیین شده، تولیدات و خدمات خود را ارائه می کنند. با اینکه ثبات تصمیمات کلان از نقاط قوت کسب و کارها محسوب می شود، اما این نکته حائز اهمیت است که دنیای امروز دنیای تغییرات می باشد و ممکن است در برهه ای از زمان نیاز باشد استراتژی های مقطعی تدوین شود تا تصمیم گیری نهایی صورت گیرد. بدین منظور در راستای اهداف کلان سازمان می بایست تصمیم گیری های مقطعی را در نظر داشت. موفق ترین مدیران در فضای کسب و کار امروز کسانی هستند که در شرایط خاص بتوانند رقبا، مشتریان، ذینفعان، شرایط داخلی و خارجی را بررسی و در کوتاه ترین زمان بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. 

خواندن 620 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395