چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 13:26

اطلاعات تکميلي

  • وزیر علوم:

بازرسی آژانس انرژی اتمی از دانشگاه بی اطلاع وزارت علوم بود

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد اخبار مرتبط با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در یکی از دانشگاه‌ها گفت: بحث مربوط به تصمیمات شورای عالی امنیت ملی بوده و این بازدید بدون اطلاع و هماهنگی وزارتخانه اتفاق افتاده است.

دکتر منصور غلامی امروز -چهارشنبه- بعد از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در مورد حضور و بازرسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در دانشگاه های کشور توضیح داد: این بحث مربوط به تصمیمات شورای عالی امنیت ملی کشور است، تشخیص این شورا لازم الاجراست و هر نوع تشکیک در این قضیه، ایجاد فضاهای نامطمئن و حاشیه سازی در این موضوع به نفع مصالح ملی ما نیست؛ به خصوص در این بازه زمانی که ما درگیر بعضی از تهدیدها هم هستیم. 
وی در مورد سطح این بازرسی توضیح داد: موردی که انجام شده نه با هماهنگی وزارت علوم بود و نه متاسفانه دانشگاه به وزارت علوم گزارش داده است، لذا من قبلا اظهار بی اطلاعی کرده بودم، بعد بررسی کردم دیدم دلیلش این بوده که چون دانشگاه موظف بوده تصمیم شورای عالی امنیت ملی را اجرا کند؛ دیگر به هر دلیل به ما اطلاع نداده است. 
دکتر غلامی در مورد میزان بازرسی‌ها نیز گفت: بازرسی از این دانشگاه در سطح بازدید از ازمایشگاه ها بوده که خوشبختانه هیچ مشکلی هم در پی آن پیش نیامد و به افراد مربوط نبوده است.
وزیر علوم در پاسخ به سوال دیگری در مورد تایید مدارک دانشجویان ایرانی دانش آموخته دانشگاه های خارجی و ارائه فهرستی از دانشگاه های مورد تایید این وزارتخانه گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سازمان امور دانشجویان بخشی به نام ارزیابی مدارک تحصیلی افرادی دارد که خارج از کشور تحصیل کرده اند.
وی ادامه داد: اگر افراد قبل از عزیمت برای تحصیل در خارج از کشور مراجعه کنند و فهرست دانشگاه های معتبر را بگیرند با این مشکل مواجه نمی شوند. گاهی افراد بدون توجه به این امر و از طریق تبلیغات نهادها و موسسات بدون مجوز خاصی فعالیت می کنند برای تحصیل به خارج می روند که اگر اطلاع حاصل کنند با این مشکل روبرو نمی شوند. 
دکتر غلامی در مورد شکایت از این موسسات گفت: اگر فردی از این موسسات شکایت کند که بر اساس راهنمایی آنها برای تحصیل رفته ایم قابل پیگیری است اما ما در حقیقت بخش خاصی نداریم.
رئیس دستگاه آموزش عالی کشور در مورد احکام دانشجویان بعد از اعتراضات دی ماه گذشته نیز گفت: پیگیری ها همچنان ادامه دارد؛ کمیته ای در وزارت علوم تشکیل شده و همکاران ما از طریق دانشگاه ها و ستاد پیگیری می کنند. 
وی افزود: خود من هم شخصا صحبت هایی کرده ام امیدواریم مسئولان مربوطه با نگاه محبت آمیزتری بتوانند پاسخ دهند. همچنین درخواست داده ایم همه کسانی که می توانند تاثیر بگذارند از جمله آقای رئیس جمهوری وارد این موضوع شوند تا مساله حل شود، از قوه قضائیه نیز خواهش می کنیم این برخوردها را تعدیل کنند و با نگاه اینکه جوان هستند و اراده ای برای تقابل با نظام ندارند به انها کمک کنند.
دکتر غلامی در مورد فعالیت های این وزارتخانه در گسترش دیپلماسی علمی نیز توضیح داد: این موضوع یکی از مواردی است که هم در اسناد بالادستی وجود دارد و هم مورد تاکید رهبری است، در توسعه فعالیت های علمی بوده و جزء برنامه های وزارت علوم است.
وی ادامه داد: بهترین مسیر دیپلماسی در سطح عمومی جوامع از طریق نخبگان و اساتید است و ما تلاش کرده ایم بتوانیم با ارتباط با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی خارج از کشور این بحث را پیگیری کنیم، تعداد زیادی از دانشگاه های ما با دانشگاه های دیگر کشورها کارهای مشترک تحقیقاتی تعریف کرده اند.
دکتر غلامی تاکید کرد: تعداد قابل توجهی از این پروژه ها شاید بیش از 400 پروژه عملیاتی شده و تبادل استاد و دانشجو انجام می شود، سال 96 بیش از 2 هزار محقق و دانشمند ایرانی خارج از کشور به دانشگاه ها رفت و امد کرده اند.
فعالیت خوبی انجام می شود ولی کارهای بیشتری باید انجام شود و امیدواریم با حمایت از مسئولان ذیربط بتوانیم این بخش را با وسعت بیشتر جلو ببریم.
منبع: ایرنا

خواندن 517 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395