جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 23:18

مهلت 30 روزه گمرک برای ثبت و اظهار گوشی تلفن همراه مسافری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گمرک ایران از مهلت 30 روزه برای ثبت و اظهار گوشی های تلفن همراه مسافری در سامانه گمرک خبر داد و اعلام کرد: مسافران ورودی تنها می توانند یک دستگاه تلفن همراه در سامانه ثبت کنند.

در طرح رجیستری مسئولیت اظهار و اخذ حقوق ورودی و عوارض گمرکی گوشی های مسافری بر عهده گمرک بوده و راستی آزمایی اطلاعات مسافران بر عهده سامانه همتا است.
بر همین اساس، گوشی‌های مسافری که بدون رعایت قوانین مندرج در بخشنامه 23 آبان ماه 96 گمرک در سامانه اظهار کالای مسافری ثبت شوند، باید پس از انتقال اطلاعات از گمرک به سرعت توسط سامانه همتا شناسایی و در فهرست کالاهای غیرقانونی قرار بگیرند زیرا اطلاعات گذرنامه مسافران در اختیار گمرک قرار ندارد و فعال سازی یا عدم فعال سازی گوشی های مسافری نیز بر عهده سامانه همتا است.
گمرک ایران پیش از این هم اعلام کرده بود، کل مسافران ورودی مکلفند حداکثر ظرف 30 روز از تاریخ ورود به کشور نسبت به ثبت شماره شناسه تلفن همراه خود (IMEI) در سامانه اظهار گوشی تلفن همراه مسافری به نشانی اینترنتی http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister اقدام کنند.
بر اساس بخشنامه گمرک، با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیر تجاری، مسافران ورودی تنها یک دستگاه تلفن همراه را باید در سامانه ثبت کنند‌.
پس از انتقال اطلاعات از سامانه مسافری گمرک به سامانه همتا و راستی آزمایی اطلاعات مسافران در این سامانه، باید یک دستگاه گوشی تلفن همراه برای هر مسافر ورودی رجیستری و فعال سازی شود که بر اساس اطلاعیه کمیته اطلاع رسانی رسمی طرح رجیستری قرار است این موضوع با جدیت در سامانه همتا دنبال شود.
مسافران از طریق سامانه گمرک نسبت به پرداخت حقوق و عوارض و مالیات بر ارزش افزوده برای یک دستگاه تلفن همراه برای هر مسافر (حسب ارزش‌های گمرکی مندرج در سامانه) وفق مقررات مسافری اقدام می کنند.
در صورت اظهار نشدن تلفن همراه در این سامانه و نپرداختن حقوق ورودی و درج موارد فوق در سامانه مذکور، امکان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.
طرح کددار کردن گوشی تلفن همراه (رجیستری) از اواخر مهر ماه پارسال تا اوایل اردیبهشت ماه در کشور اجرا شد و از این پس تلفن های همراهی که از مسیر قانونی وارد کشور نشوند، قابلیت اتصال به شبکه مخابراتی را ندارند. 
منبع: ایرنا

خواندن 1180 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395