یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 09:43

اطلاعات تکميلي

  • حسینی شاهرودی در گفت‌وگو با عصراقتصاد مطرح کرد؛

اشتغال بخش مغفول سیاست‌های ارزی دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: با اجرای مراحل اولیه سیاست‌های جدید ارزی دولت مبنی بر تک نرخی کردن ارز با قیمت 4 هزار و 200تومان، بسیاری از فعالان بخش خصوصی و صادرکنندگان و واردکنندگان در مخالفت با این نرخ، آن را قیمت واقعی دلار ندانسته و اعلام کردند این نرخ باید افزایش یابد.

دولت در ادامه از سیاست تشکیل بازار ثانویه رونمایی کرد که بر اساس آن نرخ ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان به صورت توافقی تعیین می‌شود. در حالی که بسیاری از کارشناسان اقتصادی انتقادات جدی بر این بازار وارد می دانند و معتقدند افزایش شدید قیمت دلار، آشفتگی بیشتر بازارها و تشدید نارضایتی مردم در پی شرایط سخت معیشتی از جمله پیامدهای این بازار است.

این در حالی است که یکی از مهم‌ترین موضوعات اقتصاد کلان کشور، بررسی آثار نوسانات نرخ ارز بر متغیر‌های کلان اقتصادی به ویژه اشتغال است. رسیدن به سطح مطلوبی از اشتغال نیروی ‌کار، یکی از اهداف کلان اقتصادی هر کشوری است که باید برای آن به ظرفیت‌های هر کدام از بخش‌های اقتصادی توجه شود.

نوسانات نرخ واقعی ارز، می‌تواند از کانال‌های مختلفی میزان تولید و اشتغال را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش نرخ واقعی ارز در بلندمدت می‌تواند به عنوان یک عامل تشویق‌کننده واردات باشد و در نهایت به بلااستفاده ماندن بسیاری از ظرفیت‌های تولیدی منجر شده و میزان اشتغال را کاهش دهد.

همچنین افزایش نرخ واقعی ارز می‌تواند از طریق افزایش قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی و همچنین کاهش انگیزه‌های وارداتی به افزایش تولید منجر شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نقدی بر سیاست های جدید ارزی دولت وارد کرده و معتقد است اشتغال و تولید بخش مهمی است که از نگاه دولت در این سیاست ها مغفول واقع شده است.

  • عدم در نظر گرفتن موضوع اشتغال در سیاست های ارزی دولت

"سید حسن حسینی شاهرودی" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص سیاست‌های ارزی دولت و تاثیر آن بر بازار اشتغال به عصراقتصاد، گفت: متاسفانه در تصمیمات اولیه دولت مبنی بر تعیین ارز 4200 تومانی، توجه ای به موضوع تولید و اشتغال نشده بود. این در حالی است که این نوع توزیع ارز، ثبت سفارش و واردات کالای ضروری و غیر ضروری، آسیب جدی به تولید داخلی می زند.

  • نگاه دولت با ارز 4200 تومانی اشتغال محور نبود

وی افزود: نگاه دولت در سیاست های اخیر ارزی با تعیین نرخ 4200 تومان، اشتغال محور نبوده که  دراین خصوص دولت با ایجاد بازار ثانویه ارز تلاش کرد تا مشکلات را برطرف کند.

  • بازار ثانویه ارز ایرادات جدی دارد

حسینی شاهرودی با اشاره به ایرادات جدی بازار ثانویه ارز ادامه داد:  دولت با تعیین قالب در مبادلات ارزی، عرضه وتقاضا را در بازار ثانویه مثبت کرده که اقدام موثری در جهت ایجاد ورونق اشتغال و رقابت بازارهای داخلی و خارجی است.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر گزارش رسمی مبنی بر اینکه ارز دولتی، توافقی ومبادله ای به چه گروه‌هایی تعلق می‌گیرد، وجود ندارد. بنابراین اگر ملاک فقط گروه بندی باشد آسیب جدی به تولید داخلی  می زند.

وی بیان داشت: در صورت پرداخت یارانه برای ارز توسط دولت، اگر قیمت ارز واقعی نشود، قطعا آثار مخربی بر تولید و اشتغال داخلی خواهد داشت.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در تصمیمات گذشته مقرر شد که تولید کننده ارز حاصل از صادرات را به قیمت 4200 تومانی به بانک تحویل دهد. ارز 4200 تومانی اثرات مخربی بر تولید، صادرات و تولید صادرات محور می گذارد. بنابراین درنقطه مقابل  اگر ارز حاصل از صادرات در چرخه اقتصاد بازار آزاد قرار گیرد، قابلیت وقدرت ریسک را برای تولید کننده داخلی، ایجاد  اشتغال و تولید صادرمحور بیشتر فراهم می کند.

  • ارز توافقی عامل ایجاد ثبات و تعادل در بازار ارز

حسینی شاهرودی خاطر نشان کرد: نرخ ارز و چالش های ارزی آن برتولید داخلی و اشتغال آثار مثبت ومنفی در بردارد. این در حالی است که مجلس اصرار بر ایجاد بازار ثانویه به صورت بورس ارز و تحت نظارت بانک مرکزی ونه سامانه نیما داشت. به گفته حسینی شاهرودی، بنابراین با ارز توافقی ثبات وتعادل در بازار ارز فراهم شد و دیگر تولید کننده و صادر کننده نگرانی و دغدغه عرضه محصول در بازار ندارند و دراین شریط  شاهد رونق تولید و اشتغال خواهیم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تا  قبل از تصمیم دولت مبنی بر تعیین دلار 4200 تومانی معتقد بوده که ارز باید در بازار متشکل ارزی ارائه و دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی غیر دولتی، بازرگانان و مصرف کننده ارز را از بازار متشکل ارزی یا همان (بورس ارز) با قیمتی که دولت برای  بازار ارز تعیین می کند در کالاهای اساسی تامین اعتبار کنند. با قرار گرفتن  اعتبارات در اختیار بخش خصوصی شاهد ایجاد رانت و فساد خواهیم بود.

  • باید یک بازار و یک نرخ درکشور باشد

به گفته وی، باید یک بازار ویک نرخ درکشورحاکم باشد و دولت به جای پرداخت ارز به کالاها، در آخرین حلقه مصرف کننده و نه واسطه ها یارانه پرداخت کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: آمار دقیق که نشان دهنده نوسانات نرخ ارز بر بازار اشتغال باشد، در اختیار ندارم، اما مرکز پژوهش های مجلس در این خصوص آماری را منتشر کرده است.

خواندن 264 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395