یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 09:49

اطلاعات تکميلي

  • آسیب‌شناسی عصراقتصاد از رشد قارچ‌گونه تشکل‌ها؛

ابهام رابطه دولت و بخش خصوصی با ایجاد تشکل‌های موازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: چیره شدن اقتصاد دولتی بر اقتصاد غیردولتی در ساختار اقتصاد ایران سال‌هاست نمایان شده است و رشد آن با اعمال تحریم‌ها شدت گرفته است و اکنون غیر از تغییر قوانین نیاز است با قوای بیشتر به دنبال اصلاح ساختار و تغییر رویه‌ها و شالوده‌ها بود.

اکنون با نزدیک شدن به شرایط سخت‌تر تحریم، سه نوع رکود کلان، اقتصادی و نهادی در کشور حاکم است، خروج از رکود و تسریع در دستیابی به اقتصاد غیر دولتی نیازمند عزم مشترک سایر قوا می‌باشد و بخش‌های خصوصی می‌بایست از منابع و امکانات به طور مشترک و به شکل بهینه استفاده کنند.

یکی از مصادیق استفاده بهینه این است که اتاق‌های سه گانه در فعالیت‌ها و تبادل اطلاعات، تقسیم کار همکاری منسجم داشته و توانمندی‌های حوزه‌های دانشی و اجرایی را بهم پیوند بزنند و در مواقعی که نیاز به اتخاذ موضع، پیگیری مسائل بخش‌های خصوصی است، با هم همنظر و یکپارچه شوند. با اذعان به این ضرورت‌ها، علیرغم تشکیل دبیرخانه مشترک اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون و برگزاری جلسات مشترک در سطوح روسا و دبیران کل، همسویی و همگرایی ساختاری اتاق‌های سه گانه جهت تسری هماهنگی به بدنه اجرایی و کمیسیون‌های مشترک بسیار ضروری است.

این موارد همه نشان می‌دهد که برای گذر از مشکلات، انسجام و همدلی ابزاری برای اجرای دقیق برنامه‌هاست. اما از دل این تشکل‌ها، شاخه‌های متعددی سر به بیرون زده‌اند. تشکیل خانه‌ها و انجمن‌ها و حتی تشکل هاو اتحادیه‌های با اهداف مشترک و موازی در کناریکدیگرچه چیزی را می‌خواهد نشان بدهد؟

  • جریان‌های موازی کار با اصناف

اهل خرد همواره بر اجماع و برنامه‌ریزی بر اساس خرد جمعی تأکید دارند بنابراین فعالیت تشکل‌های که اقدامات موازی دارند، سبب تحلیل انرژی افراد می‌شود که اقدام اشتباهی است.

از سوی دیگر بسیاری از تشکل‌ها ممکن است نتوانند به تنهایی به این اجماع دست پیدا کنند و باید با حمایت و نظارت نهاد بالادستی همچون اتاق ایران این اتفاق مبارک رخ دهد.

محمدعلی صدیقی، عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران با بیان مطالب فوق در گفت و گو با «عصراقتصاد» در ادامه به تبعات جریان‌های موازی کاری با اهداف اتاق اصناف اشاره داشت و گفت: ادامه وضع موجود و تعدد تشکل‌های موازی، پافشاری بر اشتباهات گذشته است که نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت.

صدیقی تاکید کرد: قاعدتاً ایجاد یک تشکل بزرگ و مهم که بتواند به صورت فراگیر، صدای واحد همه اعضای آن تشکل اقتصادی و فعالان آن کسب‌وکار باشد، ماه‌ها مطالعه و برنامه‌ریزی می‌خواهد و بعد از ایجاد آن نیز، زمان زیادی برای رشد این نهال نوپا باید صرف شود تا بتواند به یک نهاد اجتماعی که عنوان نمایندگی طبقه اجتماعی-اقتصادی خاصی را یدک می‌کشد، تبدیل شود.

به گفته صدیقی، در کشور ما فرهنگ کار صنفی بسیار پایین است. صنف، معمولاً به اتحادیه‌ها یا تشکل‌هایی گفته می‌شود که بیشتر کارشان فروش و توزیع است.

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در ادامه یادآور شد: متاسفانه تأسیس تشکل‌ها، خانه‌ها و انجمن‌ها شاید در ظاهر شاید هیچ مداخله‌ای در کار یکدیگر نداشته باشند ولی در اجرا سنگ اندازی هایی برای اتاق اصناف ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه انجمن‌ها تحت نظر وزارت کار و اتحایده های صنفی زیر پوشش وزارت صمت هستند همین موضوع نشان از تداخل قوانین هم در اجرا و هم در رسیدگی به امور جاری را خواهد داشت ادامه داد: اصناف به عنوان حلقه آخر توزیع بسیار آسیب پذیر تر است.

وی تصریح داشت: مسئولیت اصناف بعد از همه کارها است. عدمم شفافیت، مداخله در امور باعث ایجاد بازار دلالی و در نتیجه گرانی می‌شود که همین بزرگترین مشکل برای تولید کننده و مصرف کننده است. ایجاد جریان‌های موازی می‌تواند در کار و فعالیت اصناف و اتحادیه اختلال به وجو د بیاورد که قطعاً این موضوع تا به حال به همگان نیز ثابت شده است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه برای پیشبرد اهداف به ویژه نگاه عادلانه به وضعیت اتحادیه‌ها و اصناف باید از هرگونه جریان سازی های موازی در راستای اهداف پرهیز شود.

خواندن 221 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395