یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 10:16

اطلاعات تکميلي

  • جنگ تجاری آمریکا و چین بالا گرفت؛

تهدید 505 میلیاردی ترامپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: تقریبا دو هفته از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا آغاز اعمال تعرفه 25 درصدی آمریکا بر روی 34 میلیارد دلار از کالاهای چینی را اعلام کرد گذشته و در این مدت اقتصاد جهان دچار نوسانات بعضا شدید اقتصادی شده است.

زمزمه های جنگ تجاری اخیر که از آن به عنوان جنگ تعرفه ها هم نام برده می شود از ماه مارس به طور رسمی کلید خورد. هرچند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از ابتدای رسیدن به ریاست جمهوری بارها از شکاف عمیقی که تراز تجاری این کشور با اروپا و به خصوص چین دارد انتقاد کرده بود، اما وضع تعرفه‌ها از سوی دولت آمریکا برای مدتی به تاخیر افتاده بود.

دولت چین نیز بیکار ننشست و کمیته مقررات تعرفه گمرکی شورای دولتی چین با انتشار پیامی تصمیم گرفت، بر 659 نوع از واردات آمریکا به مبلغ حدود 50 میلیارد دلار تعرفه 25 درصدی وضع کند که این افزایش تعرفه حدود 34 میلیارد بر محصولاتی از جمله محصولات آبی، کشاورزی و خودرو از 6 جولای سال 2018 اجرا می شود.

علت اصلی این نوسانات اقتصادی را می توان در دو نکته خلاصه کرد. اول اینکه این جنگ تجاری علاوه بر آمریکا و چین به عنوان دو قدرت برتر اقتصادی جهان، سایر کشورهای جهان را وارد این ماجرا نموده است. این موضوع اتحادیه اروپا، هند و کانادا را که به طور سنتی متحدان آمریکا در عرصه اقتصاد بین الملل به شمار می روند را در صف مقابل آمریکا قرار داد.

دومین نکته گستردگی این جنگ تعرفه ای است که حوزه های مختلف اقتصادی را از فولاد و بخش معدن گرفته تا محصولات کشاورزی گوناگون را در بر گرفته و همین امر بر افزایش تاثیرات منفی آن بر اقتصاد جهان تاثیرگذار است. نباید فراموش کرد که این جنگ جهانی اقتصادی به شدت بازارهای جهان را با تزلزل مواجه کرده است و به دلیل طولانی بودن آن رها شدن از تبعات این جنگ تجاری حتی بعد از پایان آن هم بسیار دشوار است.

شاید به همین دلیل باشد که کریستن لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول یک هفته بعد از آغاز وضع تعرفه ها از سوی آمریکا و چین اعلام کرد که این جنگ تجاری، در کوتاه مدت به معضل بزرگ برای اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد. فقدان تعادل جهانی در حساب های جاری می تواند به دلیل رشد اقتصادی نسبتاً بالایی که آمریکا خواهان آن است، عمیق تر شود و این مسئله تنش ها را تشدید خواهد کرد.

بر اساس پیش بینی های صندوق بین المللی پول، جنگ تجاری می تواند رشد اقتصادی جهان را تا سال 2020 کاهش دهد و کشورهایی که بیش از همه دستخوش مشکلات خواهند شد، ژاپن، بریتانیا، آلمان و فرانسه هستند.

  • نظر سنجی ها علیه اقدام ترامپ

چاینا دیلی هم روز گذشته گزارش داد نظرسنجی منتشر شده مرکز تحقیقاتی پیو (The Pew Poll) آمریکا در 19 جولای نشان می دهد، 49 درصد آمریکایی ها معتقدند که افزایش تعرفه بر شرکای تجاری به نفع آمریکا نیست، در عین حال 40 درصد، این اقدام را به نفع آمریکا می دانند، 11 درصد دیگر اطلاعاتی در این باره ندارند.

از لحاظ درجه تحصیلاتی، در میان آمریکاییان دانشگاه رفته، 56 درصد افزایش تعرفه را نامساعد برای آمریکا و 38 درصد این اقدام را به نفع آمریکا می دانند. در میان آمریکایی های تحصیل نکرده در دانشگاه 45 درصد افزایش تعرفه را نامساعد برای آمریکا و 42 درصد به نفع آمریکا می دانند.

از لحاظ گروه حزبی، در میان شخصیت های حزب جمهوریخواه و شخصیت‌های مستقل و متمایل به این حزب، 73 درصد از افراد افزایش تعرفه را به نفع آمریکا می دانند، در میان شخصیت‌های دموکرات و حامیانشان، 77 درصد این اقدام را به نفع آمریکا نمی دانند.

از سوی دیگر نظرسنجی CBS منتشر شده در ماه گذشته نشان می دهد، بیش از نیمی از مردم آمریکا معتقدند که اگر افزایش تعرفه جنگ تجاری به دنبال داشته باشد، اقتصاد آمریکا تخریب خواهد شد.   

  • تهدید دوباره چین از سوی ترامپ

حالا به نظر می رسد که ترامپ نه تنها قصد عقب نشینی از این جنگ تجاری را ندارد بلکه تلاش دارد که با افزایش تعرفه بر کالاهای چینی این جنگ تجاری را به نفع خود به پایان ببرد. اواخر وقت روز جمعه رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد که ۵۰۵ میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی از چین عوارض گمرکی وضع خواهد کرد. عوارض گمرکی جدید ترامپ برابر است با کل واردات محصولات چینی به آمریکا. این موضوع سبب نوسانات بازار سهام شد.

به گزارش CNBC، دونالد ترامپ در مصاحبه با این شبکه تلوزیونی، با اشاره به کسری تجاری کشورش با چین اعلام کرد که ایالات متحده به شدت از چین عقب مانده و او آماده است که تعرفه گمرکی بر کالاهای چینی را تا ۵۰۵ میلیارد دلار افزایش دهد.

اداره آمار آمریکا اعلام کرده است که این کشور در سال گذشته بیش از ۵۰۵ میلیارد دلار از چین کالا وارد کرده و کم‌تر از ۱۳۰ میلیارد دلار به چین کالا صادر کرده است. طبق این رقم کسری تبادلات تجاری بین دو کشور چیزی حدود ۳۷۵ میلیارد دلار است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا یادآور شد که مقامات چینی در دیدار با او گفته‌‌اند که موضوع کسری مبادلات تجاری را تابحال فقط او پیش کشیده و این موضوع را هیچوقت دولت‌های پیشین آمریکا مطرح نکرده بودند.

ایالات متحده آمریکا تهدید خود را مبنی بر وضع عوارض گمرکی بر کالاهای ساخت چین برای نخستین بار ۶ جولای (۱۵ تیر)، اجرا کرد. بر اساس این سیاست، آمریکا بر ۳۴ میلیارد دلار واردات خود از چین تعرفه گمرکی به میزان ۲۵ درصد وضع کرد. چین هم در واکنش به این سیاست بازرگانی آمریکا به همان میزان بر محصولات آمریکایی عوارض گمرکی وضع کرد.

ترامپ دوباره تهدید کرد که اگر چین رفتار خود را در زمینه مالکیت معنوی و یارانه‌های صنایع فناوری پیشرفته تغییر ندهد تا ۲۰۰ میلیارد دلار بر کالاهای چینی عوارض گمرکی وضع خواهد کرد. ترامپ در توجیه تهدیدهای خود گفت که او این کار را نه برای سیاست، بلکه به خاطر کشورش انجام می‌دهد. رئیس جمهور آمریکا همچنین تاکید کرد که چین مدتهاست که از آمریکا سوءاستفاده تجاری کرده است.

ترامپ بر این باور است که آمریکا در چندین جبهه از جمله در سیاست تجاری و پولی مورد سوءاستفاده قرارگرفته است. بنابراین افزایش تعرفه گمرکی از نقطه‌نظر ترامپ اقدام موجهی است. وی در این رابطه گفت: من نمی‌خواهم که آنها (چینی‌ها) ترس داشته باشند. من خوبی آنها را می‌خواهم و رئیس جمهور شی را دوست دارم، اما این (کسری در تبادلات تجاری) بسیارغیرمنصفانه بود.

تهدید ترامپ مبنی بر وضع تعرفه گمرکی شدید برای کالاهای چینی نه تنها فشار بر بازار سهام ایالات متحده را افزایش داده بلکه بر شاخص سهام کشورهای مختلف از جمله برخی از کشورهای اروپیی مانند آلمان نیز تاثیر گذاشته است.

ایالات متحده پیشتر نیز تعرفه‌های واردات محصولات فولاد و آلومینیوم را از کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا افزایش داده بود. در مقابل ۲۸ عضو اتحادیه اروپا نیز اقدامی مشابه را علیه کالاهای آمریکایی اعمال کردند.

رویترز هم گزارش داد رییس اتاق صنعت و بازرگانی آلمان، روز جمعه در مصاحبه با تلویزیون این کشور اعلام کرد تعرفه‌های آمریکا بر واردات خودرو ۶ میلیارد یورو (۶.۹۹ میلیارد دلار) به تولید آلمان آسیب می‌زند.

روز پنج‌شنبه دولت ترامپ برای اعلام این‌که در نظر دارد تا ۲۵ درصد تعرفه بر واردات خودرو وضع کند، تحت فشار قرار گرفت. این تعرفه می‌تواند قیمت خودرو را افزایش دهد، به فروش خودرو آسیب بزند و مشاغل این صنعت را تهدید کند.

رییس اتاق بازرگانی و صنعت آلمان (DIHK)، اریک شوایتزر، به تلویزیون ZDF گفت که او تهدیدات ترامپ را خیلی جدی می‌داند و اضافه کرد چنین تعرفه‌هایی بر خلاف قوانین بین‌المللی خواهند بود.

او گفت چنین تعرفه‌هایی نه تنها باعث از دست رفتن مشاغل آلمان و اروپا می‌شود بلکه به مشاغل و سرمایه‌گذاری در ایالات‌متحده هم آسیب می‌زند.

صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل هم روز جمعه در کنفرانس خبری گفت: ما نه تنها این تعرفه‌های احتمالی را به عنوان تخطی از قوانین سازمان تجارت جهانی می‌دانیم بلکه آن را به عنوان تهدیدی واقعی برای شکوفایی بسیاری از کشورهای جهان تلقی می‌کنیم.

او اضافه کرد: اتحادیه اروپا در حال کار بر روی اقدامات تلافی‌جویانه است اما این تا حالا بدترین راه‌حل برای این مشکل بوده است.

خواندن 177 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395