یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 10:19

اطلاعات تکميلي

  • شیراز - اصفهان هم به تهران - شمال پیوست؛

آزادراه‌های بی‌انتها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: پروژه‌های آزادراهی در ایران آغاز می‌شوند اما به نظر می‌رسد پایانی ندارند. آزادراه تهران _ شمال هنوز پس از 22 سال فراز و نشیب در دست ساخت است و حتی چینی‌ها هم نتوانستند بخشی از این پروژه را به پایان برسانند. این آزادراه که قرار بود تهران را به شمال متصل کند و با آغاز به کارش مسیر سفر از تهران به استان‌های شمالی را حدود ۶۰ کیلومتر کاهش دهد، هنوز در گیر و دار اتمام قطعه یک است هرچند که در دولت گذشته قطعه 4 این آزادراه به بهره برداری رسیده بود.

در راستای اتمام این پروژه، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم طی معارفه خود وعده ساخت آزادراه تهران - شمال را تا پایان عمر دولت تدبیر و امید داد اما طولی نکشید که با بازدید از این پروژه نظرش را تغییر داد و اعلام کرد که قطعه یک این پروژه تا بهار 96 تکمیل خواهد شد اما اکنون درانتهای تیرماه 97 همچنان این یک قطعه هم به پایان نرسیده است.

در چنین شرایطی پروژه آزادراهی شیراز_اصفهان نیز در سال 91 کلید خورد و مطالعات این پروژه از سال ۸۰ و عملیات اجرایی آن از سال ۸۶ آغاز شده بود. این پروژه که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است و اولین پروژه اقتصاد مقاومتی در سطح کشور به شمار می رود با آغاز بهره برداری کاهش تصادفات و افزایش ایمنی در محور شیراز - اصفهان، کاهش مصرف سالانه ۱۸ میلیون لیتر سوخت، کاهش آلودگی های زیست محیطی و کوتاه شدن ۱۳۰ کیلومتری مسافت بین این دو کلانشهر  را در پی خواهد داشت.

همچنین بهره برداری از این محور موجب تسهیل سفر خودروهای ترانزیتی از بندرعباس، کرمان، جهرم، فسا، بوشهر و ... به سمت استان های اصفهان و تهران می شود و بار ترافیکی شهر شیراز و کمربندی غربی این شهر را نیز کاهش می دهد.

اما درباره زمان این پروژه نیز میان مسئولین اختلاف نظر وجود دارد و برخی انتهای سال 97 ، برخی ابتدای سال 98 و برخی دیگر انتهای سال 98 و حتی شاید سال 99 را اعلام کرده اند. این اتفاقی است که در رابطه با آزاد راه تهران-شمال نیز رخ داده بود و هنوز بهره برداری قطعه یک آن صورت نگرفته است.

آذر ماه سال 97 بود که سعید محمدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سابق شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور از افتتاح آزادراه 210 کیلومتری اصفهان- شیراز در سال 97 خبر داد و تکمیل این آزادراه را موجب کاهش ۱۳۴ کیلومتری مسیر شیراز تا اصفهان دانست.

اما اردیبهشت امسال عنایت‌الله رحیمی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با تاکید بر اینکه در صورت تامین اعتبار این پروژه تا پایان سال مالی 97 به اتمام می رسد و آزادراه افتتاح خواهد شد، خبر داد. رحیمی بهره برداری از این پروژه را منوط به تامین اعتبار کرد و انتهای سال 97 را برای به ثمر رسیدن این آزادراه هدف قرار داد.

زمان های اعلامی این دو مسئول باز هم نزدیک به هم بود و قابل پذیرش برای افکار عمومی اما خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در هفته گذشته از پیشرفت مطلوب پروژه آزادراه اصفهان به شیراز خبر داد و با تمام شوق از اعلام خبر این پیشرفت گفت که می‌توان انتظار داشت که این طرح یا در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۸ یا در سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری برسد. در واقع این پروژه مهم که با طول ۲۲۵ کیلومتر طولانی‌ترین آزادراه در حال ساخت کشور به شمار می‌رود، به مرز پیشرفت ۷۰ درصدی در عرصه زیرسازی رسیده و بیش از ۱۰۰ کیلومتر آن در زیرسازی کارشان به پایان نزدیک شده است.

این تغییر زمان بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی اتفاق جدیدی نیست و بارها با آن مواجه شده ایم. از ابتدای دولت یازدهم تغییر زمان‌های تحویل مسکن، تغییرات در زمان بهره برداری از آزادراه تهران شمال و بسیاری دیگر از این دست پروژه های عمرانی مردم را نسبت به آن بی تفاوت کرده است. بسیاری بر این باور هستند که بودجه این پروژه‌ها جوابگوی اتمام آنها در زمان اعلام شده نیست اما با تغییر زمان برای بهره برداری این پروژه‌ها نمی‌توان اذعان عمومی را متقاعد کرد.

خواندن 838 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395