یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 16:48

اطلاعات تکميلي

  • معاون امور بندری:

10 تا 12 درصد محوطه بنادر در اشغال کالاهای متروکه است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اکنون حدود 10 تا 12 درصد محوطه های نگهداری کالا در بنادر کشور در اشغال کالاهای متروکه و رسوبی است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدعلی ‌حسن‌زاده افزود: اکنون 225 هزار تن کالای متروکه و 143 هزارتن در بندر امام خمینی (ره) کالای رسوبی وجود دارد.
وی افزود: 13 انبار و مخزن در بندرامام در اشغال کالاهای متروکه قرار دارد و با وجود پیگیری‌های سازمان بنادر، تاکنون تعیین تکلیفی در اینباره نشده و در مجموع حدود 15 درصد محوطه‌های بندر امام خمینی (ره) در اشغال کالاهای متروکه و رسوبی است و افزایش تناژ کالاهای متروکه بین سال گذشته و امسال روند افزایشی دارد.
به گفته وی، لازم است به منظور جلوگیری از پرداخت دموراژ به کشتی (خسارت معطلی کشتی) بتوانیم کالا را سریع از کشتی تخلیه و کالایی را که برای صادرات لازم است به سرعت برای کشتی بارگیری کنیم تا کشتی بتواند به سرعت از بندر خارج شود.
عضو هیات مدیره سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: اولویت در بنادر کشور حمل یکسره کالا است و برای تحقق حمل یکسره در بنادر کشور نیاز است تا در بنادر، محوطه های مناسبی برای نگهداری انواع کالا وجود داشته باشد که در اکثر بنادر ایران به واسطه وجود محوطه های نگهداری کالا، می توانیم به انواع کالاها خدمات بدهیم.
معاون اموربندری سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: آنچه که روشن است در بنادر اجازه داریم، حداکثر ضریب اشغال انبار را تا 60 درصد حفظ کنیم و بیشتر از آن مجوز نداریم.
وی گفت: براساس برنامه ریزی، مدت زمان انجام تشریفات بندری وعملیات بندری موقت برای صاحبان کالا بین پنج تا 10 روز است، زمان رسوب کالا در بازه زمانی سه ماهه تعیین شده و در این زمان نیز صاحب کالا، هزینه کالا را به اپراتورها پرداخت می کند.
عضو هیات مدیره سازمان بنادر و دریانوردی همچنین از رسوب 95 هزار TEU کالای کانتینری و در حدود سه میلیون تن کالاهای غیرکانتینری در بندر شهیدرجایی خبر داد و گفت: حدود 121 هزار کانتینر 20 فوت در مجموع در بنادر داریم و صاحبان کالا انتظار دارند تا بتوانند آنها را ترخیص کنند.
اکنون ظرفیت بنادر ایران در شمال و جنوب به 220 میلیون تن افزایش یافته و سالیانه بیش از 160 میلیون تن کالا از طریق بنادر تجاری تخلیه و بارگیری می شود.
منبع: ایرنا

خواندن 245 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395