یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 16:51

بورس در آخرین روز تیرماه 535 پله بالا رفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شاخص بورس روز یکشنبه 31 تیر ماه با رشد 535 واحدی نسبت به روز گذشته به رقم 108 هزار و 830 واحدی صعود کرد.

براساس معاملات امروز یک میلیارد و 344 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش هفت هزار و 310 میلیارد ریال در 68 هزار و 793 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 159 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 34 واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 24 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، شاخص آزاد شناور نیز 699 واحد رشد کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 511 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز 511 واحد افزایش یافت.
**بازگشت فلزات به صدر معاملات
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 182 میلیون سهم به ارزش 504 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه خودرو به ارزش 271 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 188 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز، گروه شیمیایی با دادوستدی به ارزش 176 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه «سرمایه گذای ها» نیز با معاملاتی به ارزش 94 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.
برپایه معاملات امروز، نمادهای فملی (ملی صنایع مس)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و فخاس (فولاد خوزستان) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشته و آن را بالا بردند، در مقابل، پارسان (نفت و گاز پارسیان) بیشترین فشار منفی را وارد کرد.
** رشد 8 واحدی فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز بیشتر از هشت واحد رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 222 واحدی قرار گرفت.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از 127 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از پنج هزار و 53 میلیارد ریال دادوستد شد.
علاوه براین در معاملات امروز نمادهای هرمز (فولاد هرمزگان جنوب)، ارفع (آهن و فولاد ارفع) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین نقش را در رشد شاخص بازی کردند.
منبع: ایرنا

خواندن 232 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395