یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 22:46

شمشیر مالیاتی کرباسیان برای تحقق عدالت و مبارزه با فساد+نشست مدیران مالیاتی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصاد:مسعود کرباسیان ، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز یکشنبه محور های عملیاتی سازمان امور مالیاتی برای مقابله با مالیات گریزان و رانت خواران را اعلام کرد. این تصمیمات می تواند سازمان امور مالیاتی را از نهادی که صرفا به تامین دخل بودجه تبدیل شده بود، به ابزاری علمی تر و کار آمد در توسعه اقتصادی و تحقق عدالت تغییر جهت دهد.
پیش از این روزنامه عصراقتصاد ، همزمان با توطئه ارزی سوداگران و سوء استفاده دلالان ، طی مقالات و تحلیل هایی لزوم استفاده جامع از ابزار مالیاتی را مطرح کرده بود. امید است وزیر امور اقتصادی ودارایی و سازمان امور مالیاتی با اجرایی کردن این طرح به قوام اقتصاد تولید محور و تامین امنیت معاش جامعه موفق شوند.

براساس گزارش پایگاه اصلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی "شادا" ، محور های اصلی این اقدامات عبارتند از:
- اعلام جرم علیه‌ فراریان مالیاتی واخذ مالیات وجرایم تا ریال آخر
- شناسایی بیش از دو هزار و پانصد فراری مالیاتی و 3 هزار شرکت صوری و کاغذی
- صدور برگه مالیاتی نه هزار میلیارد تومانی برای بانک ها
- اعلام جرم علیه دارندگان کارت بازرگانی اجاره ای
- اجازه نمی دهیم فشارمالیاتی روی دوش بخش خصوصی مولد، کارآفرینان متعهد، کارمندان و کارگران باشد
- احقاق حقوق مردم ، تولید و کارآفرینان از فراریان مالیاتی
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد ضمن اعلام جرم علیه دارندگان کارت بازرگانی اجاره ای، مالیات آنها را به همراه جریمه، تا ریال آخر از آنها میگیرد، از شناسایی بیش از دو هزار و 500 فراری مالیاتی و سه هزار شرکت صوری خبر داد.
مسعود کرباسیان با بیان این مطلب، همچنین از صدور برگه مالیاتی نه هزار میلیارد تومانی برای بانک ها خبر داد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: برای بهبود شرایط کسب و کار، ضمن ایجاد شفافیت های مالی باید انواع فشارها از دوش بخش خصوصی مولد و کارآفرین برداشته شود.
وی افزود: به همین دلیل، اساس رویکرد وزارت اقتصاد براین مبنا تنظیم شده که با شناسایی مودیان جدید، جلوگیری از فرار مالیاتی و ایجاد بسترهای الکترونیک برای سهولت هر چه بیشتر فرآیندهای مالیاتی بخشی از فشار از دوش تولید برداشته شود.
کرباسیان تاکید کرد: ما در وزرات اقتصاد و سازمان مالیاتی نهایت سخت‌گیری را نسبت به فراریان مالیاتی خواهیم داشت.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: خوشبختانه اقدامات لازم برای دریافت صورتحساب‌های بانکی تعداد دو هزار و 579 مودی مشکوک به فرار مالیاتی در راستای رصد و بررسی تراکنش های سنگین و مشکوک بانکی به انجام رسیده است.
وی افزود: همچنین پیگیری و رصد فعالیت‌های شرکت‌های صوری و کاغذی و پدیده فاکتورهای صوری و رسیدگی به مالیات بیش از 3000 شرکت صوری هم انجام شده است.
کرباسیان در ادامه گفت: اتفاقات چند هفته اخیر در مورد واردات خودرو و کالاهای دیگر با ارز 4200 تومانی تا حدودی به نواقصی در کارت‌های بازرگانی مربوط بود، بویژه آنکه برخی سودجویان با اقدام به دریافت کارت بازرگانی برای افرادی بی اطلاع و بیگانه با فعالیت‌‎های اقتصادی، از طریق کارت بازرگانی آنها، واردات انجام می دهند و پس از آن هم فرار مالیاتی می‌کنند.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد با نهایت قدرت در مقابل این رفتارها ایستاده ‌است، افزود: به همین جهت اقدامات لازم برای ممانعت از فرار مالیاتی دارندگان کارت بازرگانی از طریق شناسایی مودیان واقعی و صاحبان اصلی درآمد که از کارت بازرگانی اجاره ای به منظور فرار مالیاتی استفاده می کردند، انجام شده است.
وی تصریح کرد، در اجرای تبصره 157 قانون مالیات های مستقیم علیه این متخلفین به مراجع قضایی اعلام جرم کرده ایم و تا ریال آخر مالیاتشان را اخذ خواهیم کرد.
کرباسیان گفت: اجازه نمی دهیم فشارمالیاتی روی دوش بخش خصوصی مولد، کارآفرینان متعهد، کارمندان و کارگران باشد وعده‌ای دیگر در سایه بمانند و مالیات ندهند.
وی افزود: اولویت ما مردم و تولید است و کارآفرینان مطمئن باشند که حق آنها را از فراریان مالیاتی می‌گیریم.

وزیر اقتصاد در جمع مدیران کل مالیاتی تاکید کرد؛
شناسایی خریداران عمده سکه توسط وزارت اقتصاد- با سوءاستفاده کنندگان از ارزی مسافری برخورد می شود

شادا در خبر دیگری سخرانی کرباسیان در جمع مدیران امور مالیاتی استان ها را گزارش کرده ،که طی آن اقدامات دیگری از سازمان امور مالیاتی در زمینه مبارززه با سوداگری را تشریح نموده است:
وزیر امور اقتصادی و دارایی ظهر روزیکشنبه طی سخنانی در جمع مدیران کل و روسای ادارات کل مالیاتی استانها از مطالبه مالیات بر سود اتفاقی برای خریداران عمده سکه و ارز توسط سازمان امور مالیاتی خبر داد.
مسعود کرباسیان طی یادداشتی در اینستاگرام خود در این باره نوشت: امروز برای پیگیری امور مربوط به اتفاقات اخیر و در راستای عمل به دستور رئیس جمهور به سازمان امور مالیاتی رفتم و در جمع تمامی مدیران سازمان از آنها خواستم که با جدیت وارد عمل شوند؛ چراکه در راه مبارزه با رانت و فساد و  برای حفظ ثبات اقتصادی و حراست از منابع کشور هیچ خط قرمزی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبري هم در ديدار امروز با هيات دولت بار ديگر بر اصل مبارزه با فساد و برخورد با متخلفان تاكيد كردند، گفت: عمل به اين موضوع اساس اقدامات وزارت اقتصاد است.
وزیر اقتصاد تاکید کرد: بر این اساس اقدامات اجرایی زیر در این حوزه صورت خواهد گرفت: 
اول/ سازمان امور مالیاتی خریداران عمده سکه را شناسایی کرده‌ و طبق قانون آنها مکلف به پرداخت مالیات بر«سود اتفاقی» هستند.
وی افزود: 100 نفر اول این لیست که بیشترین خرید را انجام داده‌اند، به صورت اولویت دار مورد بررسی و مطالبه مالیات قرار می گیرند. 
دوم/ همین روند در مورد بازار ارز هم صورت می گیرد. هر مجموعه ای یا فردی که از طریق خرید و فروش ارز سوداتفاقی بدست آورده، مشمول این مالیات می شود و دایره بررسی ها و مطالبه‌گری ما شامل تمام بخش‌های اقتصادی کشور می‌شود.
کرباسیان تصریح کرد: خوشبختانه سازمان امورمالیاتی این گروه را نیز شناسایی کرده و طی روزهای جاری آنها مکلف به پرداخت مطالبات دولت می شوند.
وزیر اقتصادافزود: همچنین موسسات و آژانس های مسافرتی هم به دقت رصدمی‌شوندو بابرخی از آنهاکه ازموضوع پرداخت ارزمسافری برای سفربه کشورهای بدون نیازبه روادیدسوء استفاده کرده اند،برخوردخواهدشدو همچنین شامل دریافت مالیات می شوند.
وی خاطر نشان کرد: کسانی هم از وضعیت ارز مسافری سوء استفاده کرده اند و با برخی اقداماتشان سودهایی بدست آورده اند که این گروه نیز باید مالیات سود اتفاقی را پرداخت کنند.
وزیر اقتصادبا تاکیدبر اینکه"مردم مطمئن باشندکوتاه نخواهیم آمدو ریال به ریال حق آنهارامطالبه می کنیم"،گفت: قرارنیست تولیدکنندگان با زحمت و عبور ازموانع کارکنند، مالیات بدهندو گروه دیگری زیرسایه اقتصادزیرمینی ازپرداخت حقوق دولت وملت خوداری کنند.
کرباسیان با بیان اینکه، حرکت وزارت اقتصاد در این میدان براساس قانون و برمبنای گسترش شفافیت است،  اظهار داشت: به همکاران سازمان امور مالیاتی تاکید کردم وزارت امور اقتصادی و دارایی حامی بخش خصوصی متعهد است؛ بنابراین اساس رفتار با این گروه باید برمبنای صداقت باشد کما اینکه سال گذشته یک میلیون و 300 هزار اظهارنامه مالیاتی از سوی آنها به صورت خوداظهاری پذیرفته شد.
وی یادآور شد: رویکرد ما برای مبارزه با فساد، گسترش سیستم الکترونیکی است و خوشبختانه امسال هم تا اینجای کار 99 درصد اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی اظهار شده است.
کرباسیان در پایان این یادداشت بار دیگر تاکید کرد: وزارت اقتصاد در مسیر مبارزه با فساد، گسترش شفافیت و بهبود فضای کسب وکار از پای نمی نشیند.


 خواندن 477 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395