دوشنبه, 01 مرداد 1397 ساعت 11:53

رونمایی از سامانه هوشمند املاک توسط بخش خصوصی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمد ارفع

عصراقتصاد: سامانه هوشمند املاک با نام اختصاصی کیلید که تمام ابزارهای لازم برای مشاوره تخصصی مسکن را در خود جای داده است روز گذشته توسط بخش خصوصی رونمایی شد.

مدیرعامل سامانه هوشمند املاک کیلید در نشست خبری که به منظور رونمایی از این سامانه برگزار شد با اشاره به اینکه سامانه کیلید می‌تواند راهنمای خوبی برای خریداران، فروشندگان و مشاوران املاک در زمینه معاملات مسکن باشد گفت: این سامانه مأموریت دارد بستری آنلاین را برای برآورده ساختن تمامی نیازهای عرضه‌کنندگان و متقاضیان مسکن به عنوان خرید از یک مکان را فراهم کند و تمام ابزارهای لازم برای مشاوره تخصصی مسکن را در اختیار مشاوران می‌گذارد.

علیرضا ذوالفقاری با تاکید بر اینکه در این سامانه کاربران با وارد کردن کدپستی 10 رقمی قیمت هر ملک را بر اساس ویژگی‌های مختلف می‌توانند تخمین بزنند افزود: ارزیابی هوشمند قیمت خانه یکی از امکانات منحصر به فرد جدیدترین سامانه هوشمند املاک کشور است که برای اولین بار در ایران معرفی و پیاده‌سازی شده است. پس با کمک سیستم ارزیابی هوشمند قیمت املاک کاربران قادر خواهند بود تنها با وارد کردن کدپستی 10 رقمی قیمت هر ملک را بر اساس ویژگی‌هایی از قبیل مساحت،‌ موقعیت، سن بنا، تغییرات بازار در سطح محله و قیمت املاک مشابه به صورت آنلاین و با قیمت بالا محاسبه کنند.

وی ادامه داد: به این ترتیب خریداران، فروشندگان و مشاوران املاک می‌توانند در هر لحظه از قیمت املاک در هر نقطه از شهر تهران مطمئن باشند قیمت محاسبه شده به قیمت واقعی ملک بسیار نزدیک است.

ذوالفقاری با بیان اینکه برای اولین بار است که در ایران این سامانه شاخص قیمت مسکن را با کمک روش‌های آماری و اقتصادسنجی پیچیده محاسبه کرده و در اختیار کاربران خود قرار داده است تصریح کرد: این شاخص بر مبنای جدیدترین تحقیقات اقتصاد مسکن محاسبه شده است و تغییرات و رفتار بازار را به درستی تحلیل می‌کند البته بایداین توجه کرد به اینکه رفتار بازار مسکن در تمام مناطق تهران یکسان نیست و روند تغییرات قیمت برای خانه‌ها بسته به متراژ و سال ساخت متفاوت است در شاخص کیلید امکان تفکیک بازارهای هدف به 22 منطقه تهران و  همچنین محدود کردن جست‌وجو بر اساس شرایط متراژ و سن بنا وجود دارد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه هدف شما از راه اندازی این سامانه چیست؟ گفت: این سامانه بر آن است تا مسیری کارآمد و کم هزینه برای یافتن ملک را در ایران بنیان نهد و مرجع تخصصی اطلاعات مسکن کشور را به وجود آورد.

وی تأکید کرد: در فاز بعدی این سامانه قرار است پیش‌بینی در مورد بازار مسکن نیز صورت گیرد چرا که ما معتقدیم در مسکن باید یک پیش‌بینی کوتاهی صورت گیرد چرا که هر چه بازه بلند باشد، خطا نیز بیشتر است.

همچنین در این نشست دبیرکانون نهادهای مالی ایران با تاکید بر این‌که شفافیت اطلاعات و استفاده از سامانه‌های هوشمند مسکن باعث تعادل بخشی به این حوزه می‌شود، گفت: مهم‌ترین رکن این راهکارها شفافیت اطلاعات است که وزیر راه و شهرسازی طی هفته‌های اخیر بر این موضوع تاکید کرده است.

علی اسلامی‌بیدگلی با بیان این‌که پایبندی به اصول بازار رقابتی و عدم دخالت دولت پیش‌نیاز تعادل بخشی به بازارهای اقتصادی است، افزود: شفاف‌سازی و آگاهی رسانی به مردم یکی از سیاست‌های 9گانه وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن است. در این زمینه نیز سامانه‌های اینترنتی املاک از جمله کیلید می‌توانند این شفاف سازی را با استفاده از هوش مصنوعی و بدون نیاز به اظهارنظرهای سطحی که باعث ایجاد حباب های کاذب قیمتی می‌شود، برای مردم فراهم کنند.

وی با بیان این که طبق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب بهمن ماه 1387، هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد، مگر آنکه قانون منع کرده باشد، تصریح کرد: اطلاعات مربوط به معاملات املاک بدون افشای اطلاعات طرفین معامله، مصداق اطلاعات عمومی ذکر شده در قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بوده و  همه شهروندان ایرانی حق دسترسی به آن را دارند.

خواندن 2483 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395