یکشنبه, 07 مرداد 1397 ساعت 14:08

آخوندی گرانی مسکن را گردن «عدم قطعیت» انداخت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

وزیر راه و شهرسازی گفت که توانسته جلوی افزایش قیمت مسکن را بگیرد و دلیل این رشد قیمت ناگهانی در بازار مسکن «عدم قطعیت» است.

عباس آخوندی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی درباره دلیل افزایش قیمت 50 درصدی مسکن تنها در چند ماه گذشته گفت: «عدم قطعیت» عامل افزایش قیمت مسکن است. وزیر راه و شهرسازی در حالی ادعا می کند که عدم قطعیت به تعبیر وزیر به این معنا که ما ندانیم فردا چه اتفاقی رخ می دهد و به این تناسب خرید و فروش شکل نمی گیرد حتی سرمایه گذاری هم صورت نمی گیرد،  عامل گرانی های مسکن است اما مردم،‌انبوه سازان،‌ کارشناسان اهل فن و کارشناسان اقتصادی و مشاوران املاک و ... بر این باور هستند که مهم ترین عامل افزایش قیمت مسکن کمبود عرضه است که از چند سال گذشته هشدار آن را به وزارت راه وشهرسازی داده بودند.

آخوندی در بخش دیگر از صحبت های خود مدعی شد که جلوی افزایش قیمت مسکن را در زمان رکود گرفته است! حال اینکه هر فردی با هر سطح سوادی می داند دوره رکود ظرفیت افزایش قیمت را ندارد.

خارج شدن کنترل بازار مسکن از دست دولت خود را آنجا نشان داده که اگر مصاحبه های سال های 92 تا 95 آقای وزیر و معاونان مسکنی و مشاورانشان را بخوانیم می بینیم که همه به اتفاق بر این باور هستند که بازار مسکن کشش افزایش قیمت جهشی را ندارد و در دوره رونق هم نمی تواند افزایش قیمت غیر معمول داشته باشد اما امروز شاهد آن هستیم که تمام تحلیل های مدیران ساختمان دادمان اشتباه از آب درآمده و عرض چند ماه قیمت مسکن در تهران بیش از 50 درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر وزیری که همواره ادعای عدم دخالت دولت در بازار را داشته و به اقتصاد آزاد معتقد است این بار از الزام موجران برای سقف افزایش  10 درصدی قیمت اجاره حرف می زند تا ازاین طریق بتواند بازار مسکن را کنترل کند و می گوید در تمام دنیا این روال عادی و عرف است اما آقای وزیر که تجربه زندگی در انگلیس را دارد هنوز نمی داند که اساسا مسکن در این کشورها کالای سرمایه ای نیست و مردم آن کشورها با مشکل کمبود مسکن مواجه نیستند که در واقع این قاعده ای است که باعث تنظیم بازار می شود و نه دخالت دولت در اجباری شدن لحاظ نرخ های دستوری در قراردادهای بین مستاجر و موجر.

منبع: ایلنا

خواندن 2689 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395