سه شنبه, 09 مرداد 1397 ساعت 05:00

اطلاعات تکميلي

  • عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان:

ضرورت توجه به ساخت واحدهای کوچک

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصر اقتصاد: دولت در ماه گذشته راه ‌کارهایی را برای تعادل بخشیدن به بازار مسکن در شرایط اقتصادی و سیاسی جاری ارایه کرد که یکی از این راهکارها حمایت از ساخت وعرضه واحدهای مسکونی کوچک متراژ و منطبق با الگوی مصرف با استفاده از سیاست‌های تسهیلاتی و مشوق‌‌های مالیاتی می باشد. از آنجایی که این روز ها مشکلاتی در زمینه مسکن در کشور دیده می شود و اقشار متوسط نمی‌توانند مسکن مورد نظر خود را در اختیار بگیرند، باید به صورت جدی به طرح واحدهای مسکونی کوچک متراژ توجه شود تا مشکلات مسکن تا حدودی برطرف شوند.

در این راستا حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد گفت: پیشنهاد این طرح چند سال قبل ارائه شد. البته برای این که این طرح مورد استقبال قرار گیرد باید به تمهیدات و تسهیلاتی بیاندیشیم که باعث سهولت اجراء شود.

وی ادامه داد: یکی از آیتم های اجرای این طرح، شهرداری است به این دلیل که شهرداری مبنای اجرای شهر سازی است و باید پروانه صادر کند. قاعدتا شورای عالی شهر سازی اگر با شهرداری ها توافق کنند، می توانند در نقاطی مانند کلان شهرها با ضوابط ویژه  تسهیلات پرداخت کنند تا کمک موثری باشد برای ساخت مسکن برای خانه اولی ها، زوج های جوان یا حتی بی خانمان ها.

محتشم افزود: با این وجود در تهران به این دلیل که پروانه های صادر شده بر اساس معیار ضوابط شهر سازی است و متراژهای متوسط معمولا بالای 75 متر تعیین می شود و همچنین وجود پارکینگ برای ساختمان ها نیز الزامی است، هزینه قابل توجهی را برای ساختمان دارد و این عوامل باعث  بالا رفتن قیمت مسکن در شهرهای بزرگ مخصوصا کلان شهر تهران  شده است.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران افزود: اگر وزارت راه و شهرسازی با انبوه سازان توافق کند تا در نقاطی از تهران که مورد نیاز و مناسب ساخت و توزیع است، برای افراد واجد شرایط واحد مسکونی با متراژ 40 متر بدون پارکینگ بسازد، مشکلات مسکن افراد زیادی در شهر حل خواهد شد.

وی در رابطه با ساخت این واحد های مسکونی در محدوده شهری گفت: مسکن مهر در خارج از شهر ها قرار گرفت و بالطبع  نیازمند  تامین زیر ساخت های لازم بود. از این رو پروژه های مسکن مهر به دلیل عدم وجود زیر ساخت های مناسب از استقبال خوبی برخوردار نشدند. در نتیجه پیشنهاد می شود که طرح های انبوه سازی درشهر ها اجرا شود.

محتشم با اشاره به این که اجرا این طرح با طرح باز سازی بافت های فرسوده تقابل ندارد، تشریح کرد:  بافت فرسوده در کل سطح شهرتهران وجود دارد و لزوما به جنوب تهران ختم نمی شود. بنابر این  واحدهای مد نظر را می توان در بافت های فرسوده ایجاد کند و مشکلی ایجاد نمی شود. به این علت که بافت فرسوده امکانات زیر ساختی را دارد و در محدوده کامل شهری قرار گرفته است و در نتیجه قابلیت سکونت را ایجاد کرده و دولت و شهرداری می توانند در قالب تسهیلات اراضی که در اختیار دارند به انبوه سازان کمک کنند، تا به جای واحد های 150 متری واحدهایی با متراژ کم بسازند.

این عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن در رابطه با صنعتی سازی ساختمان و فناوری های نوین در ساختمان‌ها نیز گفت: استفاده از فناوری های نوین در ساختمان باعث افزایش بهره وری می‌شود و این تکنولوژی برای ساختمان هایی با واحدهای کوچک و بزرگ در حد انبوه سازی صرفه اقتصادی ایجاد می کند و باعث فراهم کردن استاندارد های ایده آل با قیمت تمام شده پایین برای مصرف کننده می شود.

وی در خاتمه افزود: ایران باید  با جدیت به سمت ساختمان سازی صنعتی و هوشمند حرکت کند. این در حالی است که به دلیل سرعت کم حدود 15 درصد در این خصوص پیشرفت داشته ایم. با این وجود باید به جایی برسیم که مانند کشورهای توسعه یافته اگر خواستیم یک ساختمان 20 طبقه بسازیم قطعات پیش ساخته آماده در کارخانه را مونتاژکنیم و در مدت زمان اندک یک ساختمان را به مرحله بهره برداری برسانیم.

 

خواندن 2595 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395