سه شنبه, 09 مرداد 1397 ساعت 09:49

اطلاعات تکميلي

  • سازمان تعاون روستایی پاسخگو باشد؛

تکرار مشکلات هر ساله سیب‌زمینی کاران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: حکایت مشکلات سیب‌زمینی‌کاران در نقاط مختلف کشور حکایت جدیدی نیست. شغلی که به‌رغم مشکلات و سختی‌هایش درآمد آن‌چنانی ندارد و ماحصل تلاش کشاورزان بی هدر به باد می‌رود.

حدود پنج میلیون تن سیب‌زمینی در دو کشت بهاره و پاییزه تولید می‌شود؛ استان‌های همدان، اردبیل، کردستان، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی و اصفهان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سیب‌زمینی کشور به شمار می‌روند.

طی روزهای گذشته خبری تحت عنوان 7 هزار تن سیب‌زمینی خراسان شمالی بدون خریدار منتشر شد. داستان سیب‌زمینی، محصولی که در چند سال اخیر علاوه بر هزینه‌های زیادی که در زمان کشت بر روی دست کشاورز برجای می‌گذارد در زمان برداشت و فروش آن نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه است هرساله تکرار می‌شود اما این تکرار هیچ سودی به حال کشاورزان ندارد.

در همین خصوص سیب‌زمینی‌کاران خراسان شمالی با ابراز گلایه از قیمت پایین خرید محصول از وضعیت بازار انتقاد کرده و خواستار رسیدگی مسئولان به این مشکل شدند و عنوان می‌کنند تولید سیب‌زمینی امسال نه‌تنها سود نداشت بلکه هزینه‌های سنگینی نیز بر دوش ما گذاشته است.

نبود سردخانه مناسب، کمبود صنایع تبدیلی و فرآوری، نبود بازار فروش مناسب، هزینه بالای تولید و سایر موارد ازجمله مشکلات سیب‌زمینی‌کاران است و امسال نیز به دلیل گرمای بسیار بالای هوا مقدار قابل‌توجهی از این محصول به دلایل مذکور در آستانه خروج از چرخه مصرف و یا به عبارتی امحا خواهد شد.

اگرچه انتظار می‌رفت باتدبیر مسئولان امر، امسال سیب‌زمینی در زمان برداشت از وضعیت مناسبی برخوردار باشد اما داستان پر غصه سیب‌زمینی بار دیگر بلای جان کشاورزان منطقه خراسان شمالی شد.

با این تفاسیر آنچه مسلم است اینکه هرسال و در زمان برداشت محصول سیب‌زمینی کارشناسان و مسئولان به فکر چاره برای حل مشکلات این بخش می‌افتند و با گذر از زمان دوباره همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

پیگیری‌های خبرنگار عصراقتصاد از سازمان‌های مربوطه در خصوص تعیین تکلیف سیب‌زمینی‌های استان خراسان رضوی بی‌نتیجه ماند، اما طی روزهای آینده با این سؤال که بالاخره تکلیف کشاورزانی که با انبوه سیب‌زمینی‌های برداشت‌شده با توجه به گرمای هوا چیست؟ به سراغ مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی خواهیم رفت.

موضوع مهم درباره این مسئله این است که اگر دولت با تعیین قیمت خرید تضمینی از کشاورزان قصد حمایت و هم‌زمان تأمین نیاز بازارها را دارد چرا این اقدام به‌موقع صورت نمی‌گیرد؟ از سوی دیگر جا دارد مسئولان سازمان تعاون روستایی که بیش از ۸ هزار واحد فعال در سطح کشور هستند پاسخ این سؤال را به کشاورزان بدهند که آیا پیش از کشت سیب‌زمینی توسط آن‌ها نیاز بازار و یا توان دولت برای خرید بررسی و اعلام می‌شود یا خیر؟ چراکه اگر کشاورزان مطلع باشند که دولت برای تأمین تقاضای بازارهای داخلی و یا صادرات قصد خرید چه حجم از محصول آن‌ها را دارد شاید برنامه‌ریزی‌های دیگری برای تغییر در محصول داشته باشند.

یکی دیگر از نکاتی که توجه به آن در این مورد حائز اهمیت است این است که کشاورزان بدون در نظر گرفتن برنامه‌های دولت یک سال با کاهش کشت و سال بعد با افزایش آن، توازن قیمت را در بازار به‌هم‌ریخته و در برنامه‌ریزی‌های کلان دولت اثرگذاری‌های معکوس دارند شاید این موضوع را بتوان عامل تشدید بی‌برنامگی دولت و نهادهای مرتبط با کشاورزان روستایی در برخورد با محصولات برداشت‌شده دانست.

گفتنی است خراسان شمالی ظرفیت‌های بالقوه بسیاری در بخش کشاورزی دارد اما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها ازجمله صنایع تبدیلی هنوز دچار مشکلات فراوانی است که حل این مشکلات حمایت بیشتر مسئولان را می‌طلبد.

خواندن 2681 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395