چهارشنبه, 10 مرداد 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • نان صنعتی، متولی ندارد

واحدهای تولیدی نان صنعتی، گورستان ماشین آلات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: به‌طور کلی،‌ ارزش غذایی و کیفیت نان‌های حجیم و مدرن از نان‌های سنتی بیشتر است. بهبوددهنده‌ها و مواد مغذی بیشتری به نان‌های حجیم اضافه می‌شود که باعث بالارفتن ارزش غذایی آنها می‌شود. به‌علاوه، از آنجا که روند تخمیر نان‌های حجیم صنعتی کامل‌تر است، باعث ایجادترشی در معده نمی‌شود، همچنین ماندگاری بالایی پیدا می‌کند. وقتی که صنعت وارد تولید نان می‌شود نیروی کار فیزیکی یا همان نانوا کنار می‌رود و در نتیجه دیگر بحث انتقال بیماری‌ها از طریق کارگران بخش سنتی به نان مطرح نیست. سه نان تنها تولید کننده نان به روش تمام اتوماتیک در ایران این امر را به واقعیت تبدیل کرده است.

 در مورد نان دولت نه تنها واحدها را رها نمی‌کند بلکه به صورت نا عادلانه از واحدهای سنتی حمایت می‌کند. سرمایه گذاران در این صنعت تلاش می‌کنند و از دولت انتظار دارند اگر کمکی نمی‌کند، لااقل حمایت ناعادلانه را نیز کنار بگذارد تا صنعت راه خود را پیدا کند.

بحران تعطیلی و نیمه تعطیلی واحدهای تولیدی

 ۷۰ درصد واحدهای تولید نان صنعتی در شهر کهای صنعتی اکنون تعطیل شده است و از ۳۰ درصد باقی مانده فقط ۱۰ درصد این واحدها به طور کامل به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در برنامه پنجم توسعه قرار بود که ۴۰ درصد از سهم مصرف مردم به تولید نان صنعتی تخصیص یابد. این رقم نه تنها اجرایی نشد بلکه با بی تدبیری‌ها کاهش و تنها ۱۲ درصد از سهم مصرفی نان مردم به نان صنعتی اختصاص یافته است. این در حالی است که با این روند شهرک‌های صنعتی به گورستان ماشین آلات تبدیل شده است.

محسن لزومیان، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان‌های صنعتی با بیان مطالب بالا و باتاکید براینکه صنعت نان در کشور متولی ندارد در گفت‌وگو با «عصراقتصاد» با انتقاد از اینکه صدور مجوز تولید نان صنعتی در کشور در یک دوره واحدها را به واحدهای فعال، نیمه فعال و تعطیل تقسیم بندی کرده است و در حال حاضر ۵۰ درصد از واحدهای نان صنعتی در کشور فعال و مابقی تعطیل و نیمه تعطیل هستند بیان داشت: گرانی مواد اولیه گریبات این صنعت راهم گرفته است. گرانی آرد، مغزهای مصرفی (گردو، بادام و....) مواد بسته بندی که از طریق مواد پتروشیمی تهیه می‌شود حدود ۲۰ درصد تولید نان صنعتی را طی چند ماه گذشته گران کرده است.

به گفته لزومیان این عوامل باعث رکود در میزان تولید و صادرات این محصولات شده است تا جایی که برای تأمین نیاز داخل به مشکل جدی رسیده‌ایم.

وی یادآور شد: از سوی دیگر در سال ۸۶ مصوبه‌ای برای تولید نان صنعتی ابلاغ شد که متاسفانه آنطور که انتظار می‌رفت پیش نرفته است، قرار بود برای تولید نان صنعتی، واحدهای نان سنتی را تجمیع کنند و محل پخت این نان‌ها فروشگاه شود؛ یعنی نان در کارخانه‌ها پخت شود و در این واحدها توزیع شود که عملی نشد.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه دولت‌ها تاکنون به وعده‌هایی که در صنعت نان داده‌اند به هیچ عنوان عمل نکرده‌اندگفت: در زمینه ایجاد تقاضای مؤثر برای این صنعت، مقرر شده بود که نان‌های مصرفی بیمارستان‌ها، مراکز نظامی و انتظامی از سوی تولیدکنندگان نان تأمین شود که بر اساس این برنامه‌ریزی‌ها از این طریق شرایط تقاضای این مراکز وارد بخش نان صنعتی می‌شد، اما متاسفانه این روند به دلیل عدم نظارت بر این منابع راهی بخش‌های نامعلومی شد و به بخش نان صنعتی تزریق نشد.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی افزود: در راستای شکل‌گیری صنعت کلان در حوزه تولید نان قرار شد واحدهای نان سنتی تجمیع شوند و به شکل تعاونی‌های عرضه نان درآیند. با تجمیع این واحدها، عرضه نان سنتی از حالت پراکنده و غیرصنعتی، به حالت متمرکز و تولید در مقیاس انبوه تبدیل می‌شد و فروشگاه‌های بزرگ نان سنتی به عرضه نان می‌پرداختند.

 وی تصریح داشت: طبق این مصوبه قرار شد مجوز نان سنتی صادر نشود که این اتفاق نیفتاد و طی این سال‌ها واحدهای سنتی و صنعتی مجوز دریافت کردند، طبق همین مصوبه قرار بود قیمت حق بیمه کارگران، مالیات، آب، برق، گاز و دیگر خدمات مشابه نان سنتی شود که اجرایی نشده است. مشکلات صنعت نان، تنها از نابرابری‌ها نشات نمی‌گیرد.

 هیچ حمایتی از صنعت نان نمی‌شود

وی ادامه داد: در حال حاضر تأسیس واحدهای سنتی بیش از واحدهای صنعتی برای دولت حائز اهمیت است در اینصورت باپرداخت یارانه به این واحدها دیگر مجالی برای توسعه بخش‌های صنعتی در کشور نیست.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی در ادامه گفت: اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنفی در حال حاضر برای تولید نان‌های فانتزی از سهمیه آرد یارانه‌ای استفاده می‌کنند اما اتحادیه نان‌های صنعتی از این سهمیه محروم و برای تولید از آرد آزاد استفاده می‌کنند و تبعیض موجود ضمن ایجاد سو استفاده‌های احتمالی، توان رقابت را از واحدهای صنعتی نان سلب خواهد کرد.

لزومیان ادامه داد: مصرف کننده به دنبال خرید ارزان است از این رو برای تهیه نان مایحتاج روزانه خود ترجیح می‌دهد از نان سنتی هرچند بی کیفیت استفاده کند.

نان سنتی با ذائقه ایرانی به روش صنعتی و شناسنامه‌دار نیز تولید می‌شود، اما تبعیض یارانه‌ای بین این نان با نمونه سنتی، موجب کوچک شدن این بخش در صنعت کشور شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس آمارهای منتشرشده در این صنعت، تنها 30 درصد از ظرفیت تولیدی این بخش در حال حاضر به کار گرفته شده است. دولت باید در اهدای یارانه نان رویکرد خود را تغییر دهد و به جای نان سنتی به نان صنعتی یارانه تخصیص دهد. می‌توان گفت بخش نان‌های صنعتی در ایران نوپا هستند و برای رشد و توسعه به حمایت‌هایی مانند اعطای یارانه نیازمند خواهند بود تا بتوانند در چارچوب ظرفیت‌های خود اشتغال‌آفرینی کنند.

به گفته لزومیان، بی‌کیفیتی نان توجیه ندارد. سال‌ها است که سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه در تلاش هستند که جوش‌شیرین را از پروسه تولید نان‌های مسطح سنتی حذف کنند؛ اما متأسفانه نه تنها حذف نشد بلکه واحدهای نانوایی از محصولی به‌نام جوهر قند در پروسه تولید نان استفاده کردند.

وی ادامه داد: علت اصلی این همه بی نظمی به دلیل عدم متولی اصلی برای صنعت نان است، چراکه این صنعت یک متولی اصلی ندارد.

به گفته رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی، چه کسی پاسخگوی کیفیت نان است؟

خواندن 209 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395