چهارشنبه, 10 مرداد 1397 ساعت 15:41

توسعه گلخانه‌ها 100 میلیون دلار ارز نصیب کشور کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور گفت: اجرای این طرح از سال 95 تاکنون 100 میلیون دلار ارزآوری برای ایران داشته است.

ولی الله بنی عامری روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از گلخانه های سبزوار در جمع خبرنگاران گفت: این طرح که تا سال 1404 ادامه خواهد داشت تا کنون در گستره 50 هزار هکتار از کشتزارهای کشور اجرا شده است.
وی با اشاره به سهم بیشتر استانهای جنوبی در اجرای این طرح، افزود: با اجرای این طرح بخش عظیمی از تولیدات سبزی و صیفی کشاورزان به فضای بسته انتقال می یابد تا علاوه بر صرفه جویی چشمگیر در مصرف آب، افزایش عملکرد تولید در خارج از فصل را نیز شاهد باشیم.
بنی عامری ادامه داد: توسعه گلخانه سبب تبدیل اشتغال فصلی به پایدار می شود و از سویی محصولات تولیدی به دلیل برداشت در خارج از فصل آن، ارزش اقتصادی بالاتری پیدا می کند.
وی با اشاره به کاهش 30 تا 40 درصدی تبخیر آب در کشت گلخانه ای تصریح کرد: سایبان هایی که برای گلخانه ها طراحی شده علاوه بر جلوگیری از تبخیر آب، مانع تنش های محیطی مانند آسیب تگرگ، سرما و خسارت پرندگان به محصول می شود که همین موارد پارسال 100 هزار میلیارد ریال درآمدزایی را برای کشاورزان به همراه داشته است.
مجری طرح توسعه گلخانه های کشور گفت: در راستای توسعه این طرح بسته های حمایتی را در اختیار باغداران قرار داده ایم که در آن علاوه بر بهره مندی از دانش فنی طرح، از تسهیلات چهار و پنج درصدی برای ایجاد فضاهای گلخانه ای بهره خواهند برد.
بنی عامری اظهار داشت: سال گذشته 27 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در این بخش انجام گرفته که پنج هزار میلیارد آن در قالب اهدای تسهیلات به متقاضیان بود و با توسعه و تبدیل هزار و 600 هکتار از باغها به فضای گلخانه ای، موفق به کسب رتبه نخست جهان شده ایم.
وی در خصوص وضعیت گلخانه های سبزوار هم گفت: گلخانه های سبزوار اولین تلاش ها برای بومی کردن سازه های شیشه ای گلخانه ای در کشور است که تا پیش از این تنها در کشور هلند مورد استفاده بوده است که البته برای رشد و استانداردسازی نیاز به حمایت و پشتیبانی بیشتری دارد.
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز به خبرنگاران گفت: سطح زیر کشت گلخانه ای این شهرستان با هدف مدیریت مصرف منابع آبی و افزایش تولید در سال زراعی جاری به 105 هزار متر مربع رسیده است. 
منصور برغمدی افزود: سطح زیر کشت گلخانه در این شهرستان تا سه سال قبل کمتر از 20 هزار متر مربع بود که این مقدار هم اینک بیش از پنج برابر افزایش داشته است. 
وی اظهار داشت: با توجه به بحران آب و کمی بارندگی، ترویج کشت گلخانه ای از برنامه های جهاد کشاورزی سبزوار است که منجر به مدیریت مصرف آب و افزایش تولید و درآمد بیشتر برای کشاورزان می شود. 
سبزوار 35 هزار هکتار کشتزار، 16 هزار هکتار عرصه باغی و حدود 20 هزار بهره بردار کشاورزی دارد. 
سبزوار در فاصله 230 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
منبع: ایرنا

خواندن 377 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395