شنبه, 13 مرداد 1397 ساعت 08:28

اطلاعات تکميلي

  • محمود صادقی در نشست تخصصی حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی مطرح کرد؛

رسیدگی به تخلفات دانشجویان در صلاحیت نهادهای امنیتی و قضایی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: چهارمین نشست تخصصی حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی به همت دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی بنا به تقارن موضوعی با دهمین میزگرد بازخوانی منشور حقوق شهروندی به بررسی فصول ط و ظ منشور تحت عناوین حق دسترسی و مشارکت فرهنگی و حق آموزش و پژوهش روز سه شنبه به میزبانی دبیرخانه حقوق شهروندی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی برگزارشد.

دکتر تهمورث بشیریه دبیرعلمی جلسات بازخوانی منشور حقوق شهروندی اظهار کرد: پس از رونمایی از منشور حقوق شهروندی به عنوان سند راهبردی دولت، ترویج آن همانطور که رئیس جمهور نیز عنوان کردند ضروری به نظر می رسید. همانطوری که ضرورت این اقدام به نهادهای مختلف هم ابلاغ شد.

وی افزود: دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی در همین راستا به عنوان یک نهاد علمی و مدنی به دنبال ترویج مفاهیم حقوق شهروندی است و برگزاری جلسات بازخوانی منشور یکی از فعالیت‌های این مجموعه است. منشور حقوق شهروندی قابلیت روزآمد شدن را دارد؛ لذا یکی از راهکارهایی که به روزآمد شدن این منشور کمک می‌کند همین جلسات بازخوانی و نقد منشور است که در سلسله جلسات تخصصی با حضور صاحب نظران صورت می‌گیرد.

مونس کشاورز رییس دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی نیز ضمن قدردانی از مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درامر ترویج علمی و فرهنگی مفاد منشور حقوق شهروندی بیان کرد: هدف از برگزاری میزگردهای بازخوانی منشور حقوق شهروندی را نقد و بررسی و پایش مواد منشور حقوق شهروندی از منظر جامعه علمی و متولیان اجرایی و پژوهشگران این حوزه برشمرد.

وی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رابه لحاظ بیشترین همراهی با جامعه مدنی و حمایت از فعالیت های علمی با رویکرد فرهنگی به عنوان نهاد پیشرو در امر ترویج منشور حقوق شهروندی خواند و افزود: در بیانیه مقدماتی منشور حقوق شهروندی از تلاش های آموزشی و فرهنگی به عنوان یک راهکار اجرای مفاد منشور نام برده شده که وزارت مزبور به لحاظ همراهی با جامعه مدنی و علمی و اهل قلم درحوزه حقوق شهروندی ازاین حیث پیشگام است.

  • باید نهادینه کردن حقوق شهروندی در عرصه اجرای فرهنگ را به مردم سپرد

علی اصغر کار اندیش دستیار حقوق شهروندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ‌عنوان  مجری رسمی سیاست های دولت در عرصه فرهنگ ، اقداماتی را درباره تحقق حقوق شهروندی با تمرکز حقوق فرهنگی انجام داده و با برنامه جامع و مدون در راستای دستیابی بیشتر و بهتر به اهداف دولت در موضوع حقوق شهروندی در سال‌های آینده تلاش می کند.

وی افزود: یونسکو مفهوم حقوق فرهنگی را به معنای حق انسان برای دسترسی به فرهنگ در تمام ابعاد آن را تعریف کرده است، اظهار کرد: بر این اساس تمام شهروندان حق دارند از امور و محصولات فرهنگی استفاده کنند و در امر تولید فرهنگ اعم از سیاست‌گذاری و مقررات‌گذاری مشارکت کنند.

کاراندیش ضمن بیان اینکه حضور دولت در این مفهوم به حمایت و نظارت خلاصه شده است و باید با نهادینه کردن حقوق شهروندی عرصه اجرای فرهنگ را با تنوع دیدگاه‌ها به مردم سپرد. اظهار کرد: بیش از یک سال و نیم از رونمایی و ابلاغ منشور حقوق شهروندی می‌گذرد و ورود مناسب دستگاه های اجرایی برای عملیاتی کردن مفاد منشور در شرایط زمانی فعلی در حال تحقق است. ورود دانشگاه ها و دستگاه‌های مختلف فرهنگی و نهادهای خصوصی من جمله دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی از اقدامات مثبت در راستای دستیابی به تاکیدات مورد نظر در منشور حقوق شهروندی است.

وی ادامه داد: آموزش در سنین کودکی اثرات بسیار مثبتی خواهد داشت و میتوان به آینده  بهتر امیدوار بود. در بخش دانشگاه ها هم بحث آموزش و تحقیق و هم بحث پرسشگری مطرح میشود. ماحتی در مباحث فرهنگی و هنری به همکاران توصیه میکنیم که پاسخ سوالات دانشجویان را به طور مستند تهیه و ارائه شود.اگر مانتوانیم پاسخ‌های مناسبی برای ذهن پرسشگر افرادداشته باشیم طبیعیست که تلاش‌های آموزشی تاثیر خودراازدست خواهد داد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در وزارت فرهنگ وارشاداسلامی بحث آگاه سازی مردم از حقوق خود را مورد مداقه و در دستور کار قرار داده ایم و در همین راستا دبیرخانه دسترسی آزاد به اطلاعات در راستای شفاف سازی و به منظور اطلاع رسانی دقیق به شهروندان فعالیت میکند.

دستیار حقوق شهروندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر ضرورت مشارکت و عزم همگانی در راستای ترویج حقوق شهروندی ، هدف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را جریان سازی فرهنگی در راستای تحقق مواد مرتبط با امر فرهنگ در منشور حقوق شهروندی اعلام نمود.

  • حق دادخواهی و دادرسی منصفانه، مورد توجه منشور حقوق شهروندی

در ادامه نشست محمود صادقی، عضو کمیسیون امورش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حق آموزش و پرورش رایگان هم در قانون اساسی هم در اسناد بین المللی که ایران عضو آن است به رسمیت شناخته شده و از ابتدای شکل گیری نظام جمهوری اسلامی مورد اهتمام دولت ها بوده و پوشش آموزشی و پرورش در اقسام نقاط کشور رو به گسترش بوده است، اما رفته رفته این اصل مورد غفلت قرار گرفته و آموزش و پرورش در حال تبدیل شدن به یک کالا شده و توسعه مدارس غیرانتفاعی و نیز الزام اولیاء به پرداخت پول در مدارس دولتی آن را تحت الشعاع قرار می دهد که این غفلت می تواند پایه گذار مشکلات و چالش هایی از جمله فاصله طبقاتی در جامعه شود.

عضوهیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: حق دادخواهی و دسترسی به دادرسی منصفانه از حقوقی است که در منشور حقوق شهروندی مورد، توجه قرار گرفته است. بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیدگی به تخلفات دانشجویان در صلاحیت کمیته انضباطی داخل دانشگاه است ولی بعضی از این قانون تخطی می شود و نهادهای امنیتی و قضایی در این مورد مداخله میکنند. صدور احکام سنگین قضایی اخیر علیه دانشجویان بدون رعایت اصول داوری منصفانه نه با موازین حقوقی سازگار است نه موافق با مصلحت سیاسی اجتماعی است.

وی افزود: از دولت تدبیر و امید انتظار می رود برای اجرای مواد مندرج در منشور حقوق شهروندی اقدام جدی عملی کند.

حق آموزش در تمام مراحل مهارت آموزی باید در نظر گرفته شود

لادن حیدری، مدیرکل دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: حق بر آموزش حق کلیدی و بنیادینی است که به عنوان منشأ و مجرای سایرحقوق برشمرده شده، زیربنای فهم و درک انسان‌ها است و راهکار دستیابی به حقوقی مثل آزادی بیان و اندیشه و مذهب می‌باشد.

وی ادامه داد: حق برآموزش را نباید صرفا در خصوص آموزش در مدارس و دانشگاه ها دید بلکه حق آموزش، حقی است که در تمام مراحل علم اندوزی و مهارت آموزی باید در نظرگرفته شود و یکی از ارکان آن آمورش هنردرجامعه است و باید وزارت فرهنگ را ازاین باب متولی موضوع دانست که ترویج موضوع فرهنگ و حقوق ناشی از هنر در کشور را برعهده دارد و باید پاسخگوی این حق در قبال افکار عمومی و شهروندان باشد.

محمد جلالی، دبیرکمیسییون انجمن های علمی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری عنوان کرد: حقوق فرهنگی به تعبیری مفهومی سهل و ممتنع است که این امر ناشی از جنس خود فرهنگ است چرا که فرهنگ مفهوم بسیار مبهم و پیچیده و چندبعدی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: در اسناد بین المللی حقوق فرهنگی را ذیل نسل دوم حقوق بشر تحت‌عنوان حقوق اقتصادی اجتماعی و فرهنگی مطرح میکنند.

وی اظهار کرد: نقدی که به این دیدگاه میتوان داشت این است که شاید منطقی تر به نظر برسد که ما حقوق فرهنگی را ذیل نسل اول حقوق بشر تحت‌عنوان حقوق سیاسی و مدنی  و به ویژه حقوق مدنی بررسی کنیم چراکه تحقق حقوق مدنی شهروندان زمینه ساز تحقق حقوق فرهنگی شهروندان است.

وی ضمن بیان اینکه در منشور حقوق شهروندی 9 ماده صرفا به حقوق فرهنگی پرداخته  است که قطعا مصادیق حقوق شهروندی ورای این نه ماده است، گفت: در خصوص مصادیق حقوق فرهنگی میتوان به حق آموزش، حق هویت فرهنگی، حق آزادی اندیشه و بیان، حق برخورداری از میراث فرهنگی و پشتیبانی از آثار ادبی، هنری و علمی و مشارکت در زندگی فرهنگی و حق برخورداری از آزادی اطلاعات و ارتباطات و حق آفرینش های هنری و فرهنگی و حق آزادی مذهب و توجه به اقلیت ‌ها  اشاره نمود.

  • نهادینه شدن آموزش های شهروندی در نسل جوان در گرو توجه مدیران

مهنازاحمدی مشاور وزیر آموزش و پرورش در حقوق شهروندی نیز در ادامه گفت: در فصل سوم قانون اساسی به حقوق همه آحاد ملت پرداخته شده است و در اصل 30 قانون اساسی دولت موظف شده آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم نماید و وزارت آموزش و پرورش طی 4 دهه اخیر با همه تنگناهایی که داشته در جهت تحقق این مهم تنگناهایی که داشته در جهت تحقق این مهم تلاشهای زیادی داشته است و در دورترین مناطق مرزی و عشایری و مناطق صعب العبور مدارسی با حضور 1 تا 5 دانش آموز را ایجاد کرده است و در حال حاضر طی سال تحصیلی جاری که ماههای آخر آن است پوشش تحصیلی دوره ابتدایی 97/83 بوده و نوآموزان پیش دبستانی با پوشش حدود 70% تحت تعلیم و تربیت قرار گرفته اند.

احمدی بیان کرد: طی سال های گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی کشور و عدم حمایت دولت ها از آموزش و پرورش وجه رایگان بودن آن که از حقوق شهروندی مردم جامعه می باشد دچار خدشه شده و علیرغم میل مدیران و تصمیم گیران مردم مشارکت هایی در اداره امور مدارس دارند که در بعضی اوقات از حالت داوطلبانه خارج شده و آنها را دچار مشکل خواهد کرد و رفع و حل این مشکل اهتمام جدی همه ارکان حکومت، دولت و مجلس را می طلبد که نگاه به آموزش و پرورش را نوعی سرمایه گذاری بلند مدت و پرورش نیروی انسانی با ارزش های والای انسانی بدانند.

وی تصریح کرد: از جمله وظایف آموزش و پرورش بر اساس منشور حقوق شهروندی، جاری سازی مفاهیم و مفاد منشور در لایه های مختلف در سطح ستاد تا سطح مدرسه و برای جامعه بزرگ فرهنگیان، دانش آموزان و اولیا محترم آنهاست و در این راستا اقدامات زیادی در استآنها و حوزه ستادی انجام شده است و برای دانش آموزان در برنامه های درسی، به صورت فوق برنامه اموزش حقوق و تکالیف و وظایف شهروندی در دوره های مختلف برگزار شده و در سال تحصیلی اینده به صورت گسترده تری انجام خواهد شد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در حقوق شهروندی گفت: به نظر می‌رسد زمانی اموزش های شهروندی در نسل جوان و نوجوان ما نهادینه خواهد شد که عمل به مفاد منشور را توسط همه مدیران، برنامه ریزان و سیاست گذاران ملاحظه نمایند؛ چرا که مفاد منشور از جنس کردار است نه گفتار و همه به خوبی میدانیم که دو صد گفته چون نیم کردار نیست.

وی ادامه داد: نقدی که به منشور وارد است این است که در بند ظ حق اموزش و پژوهش مواذ 104 تا 111 به حق دانش آموزان، استادان، دانشجویان، جوامع علمی و حوزوی و دانشگاهی و توان خواهان اشاره شده و جمعیت حدود یک میلیونی فرهنگیان نادیده گرفته شده اند و برای آنها حقی پیش بینی نشده که امیدواریم در ویرایش های بعدی این مهم مد نظر قرار گیرد.

وی ضمن بیان اینکه معلمین از سرمایه اجتماعی بالایی برخوردارند و برای اینکه به این سرمایه، خدشه ای وارد نشود نباید به آنها در کلام، رفتار، فوانین و برنامه‌ها بی‌مهری شود، اظهار کرد: در اموزش و پرورش بیشتر تاکید برنامه ریزان بر اساس اسناد بالادستی و از جمله منشور حقوق شهروندی برتریست شهروندی در دانش اموزان است چرا که تربیت شهروندی  نگاه ویژه ای به یاد گیری دانش، توانایی و نکرش هایی دارد که فرد را در تعامل موثر و مطلوب با افراد دیگر در جامعه یاری میرساند و با کمک به فراگیران در کسب هویت فردی،ملی و جهانی تلاش میکند تا شهروندانی با ارزش های اخلاقی و مذهبی و آگاه نسبت به مسائل ملی و جهانی و ارزش های خانوادگی و استقلال شخصی تربیت نمایند.

احمدی در پایان بیان کرد: یقینا برای اینکه آموزش و پرورش بتوانند به اهداف خود دسترسی پیدا کند و دانش اموزان را شهروندانی مفید و موثر تربیت کند نیازمند کمک و همراهی همه قوا و دستگاه های اجرای است چرا که با داشتن احساس همدلی میتوان مسیر های سخت را با آرامش طی نمود.

خواندن 289 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395