یکشنبه, 14 مرداد 1397 ساعت 06:00

برنج ایرانی در گرداب واردات بی‌رویه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: ضرورت رعایت منطق و اصول صحیح اقتصاد در واردات برنج این روزها بیش از همیشه حس می‌شود. چراکه واردات بی‌رویه برنج تولیدکنندگان داخلی را دچار آسیب کرده و ضربه مهلکی بر پیکره تولیدکنندگان برنج وارد می‌سازد.

برنج یکی از اقلام مهم سفره ایرانی محسوب می‌شود و جایگاه ویژه‌ای نزد خانوارهای ایرانی دارد. سرانه مصرف برنج هر ایرانی 36 کیلو در سال برآورد شده است که اگر این رقم در جمعیت 80 میلیونی ایران ضرب شود رقمی معادل دو میلیون و 900 هزار تن خواهد شد، این در حالی است که تولید داخلی، بر اساس اخبار منتشره رقمی معادل دو میلیون و 100 هزار تن است که با توجه به این اعداد، سالانه حدود 800 هزار تن کسر تولید داریم و برای جبران آن نیاز به واردات است، اما بنا بر آمار منتشرشده از سوی مسئولان طی ۴ ماه نخست امسال رقمی بیش از 1 میلیون و 200 هزار تن برنج وارد کشور شده است که نشان‌دهنده واردات مازاد بر 400 هزار تن برنج است.

برنج ایرانی در سایه واردات بی‌رویه این محصول گوشه‌نشین شده و برنج‌کاری در کشور اکنون تبدیل به یک مشقت و مرارت شده به‌گونه‌ای که واردات بی‌رویه این محصول در هنگام برداشت، ضربات مهلکی بر پیکره تولیدکننده این محصول استراتژیک وارد آورده است تا بدان جا که اغلب شالی‌کاران ترجیح می‌دهند شالیزارهای خود را به انبوه‌سازان واگذار کرده و با پول آن در بانک سرمایه‌گذاری امن داشته و از سود آن به کسب‌وکارهای دیگر بپردازند.

در چنین شرایطی می‌توان گفت که نظارت جدی بر واردات این کالای استراتژیک وجود ندارد و همین موضوع موجب می‌شود برنج داخلی روی دست کشاورز مانده و با کاهش قیمت مواجه شود که این روند نیز تبعات خطرناکی به همراه خواهد داشت. اگر واردات برنج باهدف حمایت از مصرف‌کننده صورت می‌گیرد باید به این نکته توجه داشته باشیم دسترسی به کالای خارجی باقیمت یک تا دو هزار تومان ارزان‌تر نسبت به کالای داخلی به‌هیچ‌وجه حمایت از مصرف‌کننده نبوده و تنها اثری که از خود برجای می‌گذارد تضعیف بیش‌ازپیش تولیدات داخلی است.

در میان صادرکنندگان برنج به ایران هند رتبه نخست را دارد، به‌طوری‌که طی دو ماه از مجموع ۱۷۷ هزار تن برنج وارداتی، ۱۳۲ هزار تن از این کشور خریداری‌شده که ارزش آن از مرز ۱۴۲ میلیون دلار نیز گذشته است. پس از هند، پاکستان نیز میزان قابل‌توجهی از برنج وارداتی ایران را به خود اختصاص داده است و در دو ماه ۴۱ هزار تن برنج به ایران صادر کرده است که درآمدی در حدود ۳۸ میلیون دلار برای پاکستان در برداشته است.

به‌این‌ترتیب می‌توان گفت که ۹۷ درصد از کل حجم برنج واردشده به ایران از دو کشور پاکستان و هند است و ازنظر ارزش نیز همین وضعیت پابرجاست.

این در حالی است که واردات برنج نسبت به سال گذشته در دوماهه نخست سال جاری با کاهش همراه بوده است، به‌طوری‌که در مدت مشابه سال گذشته ۲۲۸ هزار تن انواع برنج به ارزش ۲۰۱ میلیون دلار به ایران واردشده بود.

اولویت کشور در تنظیم بازار باید معطوف به حفظ تولید ملی و حمایت از کشاورزان باشد نه سوق پیداکرده به سمت واردات، زیرابه اقتصاد داخلی صدمه می‌زند. حل این چالش بزرگ نیز با کاهش و افزایش تعرفه‌های وارداتی میسر نخواهد بود. از همین رو باید شرایطی فراهم شود که کشاورزان برای تولید بیشتر در چارچوب اقتصاد مقاومتی ترغیب شوند.

تولید داخلی برنج را فدای واردات نکنیم

در همین خصوص سیدناصرموسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار عصر اقتصاد درباره واردات بی‌رویه محصولات استراتژیک ازجمله برنج به کشور، گفت: انگیزه تولیدکنندگان برنج و گندم با واردات بی‌رویه به‌طور کامل از بین می‌رود، بنابراین تنها تحریم‌های اقتصادی نیست که اقتصاد کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حتی اگر قیمت واردات برنج برای ما به‌صرفه هم باشد نباید تولید داخلی را فدای واردات کنیم. وی تصریح کرد: ما می‌توانیم با یک برنامه‌ریزی بلندمدت در عرصه کشاورزی خودکفا شویم و این در حالی است که تحریم‌های اقتصادی بر کالاهای همچون برنج و گندم، دام و طیور بدیهی است که اقتصاد ما را وارد چالش کرده، اما همین فشارها منجر شد که ما در صنعت کشاورزی به خودکفایی برسیم.

وی بابیان اینکه سوء مدیریت‌ها موجب می‌شود مانتوانیم با یک برنامه‌ریزی کلان برنج را به کشورهای دیگر صادر کنیم، تصریح کرد: واردات بی‌رویه، برنج ایرانی را بدون مشتری می‌کند و از همین رو کشاورز انگیزه لازم برای تولید این محصول را از دست می‌دهد.

 موسوی لارگانی افزود: برنج ایرانی می‌تواند در بازار جهانی البته با برنامه‌ریزی و فراهم کردن بسترهای صادرات جایگاه مناسبی داشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یادآور شد: سازوکار در زمان صادرات واردات کالا باید به‌نوعی تثبیت شود که در عرصه اقتصادی بر طبق استانداردهای اقتصادی حرکت کند نه اینکه ما با واردات بی‌رویه محصولی همچون برنج سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری در این عرصه پشیمان کنیم.

وی ادامه داد: واردات بی‌رویه برنج، کشاورزان را برای سرمایه‌گذاری در این عرصه دلسرد کرده است زیرا کشاورزان باید برنجی را که با زحمت فراوان برای برداشت آماده می‌کنند را با بهای ناچیز به دلالان بفروشند.

خواندن 203 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395