یکشنبه, 14 مرداد 1397 ساعت 13:50

مساحت زمین‌های کشاورزی عراق به نصف رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

«مهدی القیسی» معاون امور فنی وزیر کشاورزی عراق اعلام کرد : در اثر موج خشکسالی و کاهش آب رودخانه‌های دجله و فرات نیمی از مساحت زمین‌های کشاورزی این کشور کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، القیسی افزود: اگر بخواهیم مساحت زمین های کشاورزی عراق را در سال جاری با مساحت این زمین ها در سال گذشته مقایسه کنیم 50 درصد کاهش یافته است.
به گفته وی، کاشت برخی محصولات مانند برنج، ذرت، سویا، آفتابگردان و پنبه به دلیل آب زیادی که مصرف می کند، ممنوع شده است.
براساس این گزارش، کشاورزانی عراقی که برنج کشت می کنند در سال جاری میلادی، 34 میلیون یورو خسارت خواهند دید. این خشکسالی همچنین موجب مرگ گاو میش ها بر اثر تشنگی شده است که بر صنعت دامپروی عراق تاثیر منفی خواهد گذاشت. 
عراق با وجود عبور دجله و فرات از این کشور، در سال های اخیر به دلیل خشکسالی و کاهش آب این رودها با کم آبی روبرو است.
طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، سد «ایلیسو» که ترکیه بر روی رود دجله احداث کرده است نیز به کشاورزی عراق صدمه زده و مسئولان عراقی در این زمینه با ترکیه دچار مشکل هستند.
پیش از این وزارت منابع آبی عراق با انتشار بیانیه‌ای درباره آتش‌سوزی‌ها در هور العظیم (تالاب هویزه) در جنوب این کشور، حمایت و امدادرسانی به ساکنان این منطقه را از سازمان‌های بین‌المللی خواستار شد. همچنین این وزارتخانه در راستای حفاظت از این منطقه، خواستار همکاری میان ایران و عراق جهت تامین آب از سوی دو طرف شد. 
منبع: ایرنا

خواندن 204 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395