یکشنبه, 14 مرداد 1397 ساعت 21:00

بازار نهاده های دامی با واردات ٢ میلیون تن متعادل می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهادکشاورزی گفت: شرکت پشتیبانی امور دام کشور واردات ٢ میلیون تن انواع نهاده دام و طیور را برای متعادل شدن قیمت ها در دستور کار قرار دارد که بخشی از آن وارد شده و بقیه در حال ترخیص است.

«تورج صارمی» عصر یکشنبه در نشست خبری افزود: با اقدام شرکت پشتیبانی امور دام کشور بازار نهاده های دامی رو به تعادل می رود. 
وی ادامه داد: طبق گزارش های گمرک جمهوری اسلامی ایران، در روند واردات نهاده ها به ایران با هیچ مشکلی روبرو نیستیم. 

** تامین 400 هزار تن جو در دستور کار است
صارمی درباره افزایش 25 درصدی قیمت جو در بازار نهاده های دامی اضافه کرد: هر ساله از فصل بهار تا تابستان با توجه به گرم شدن هوا و افزایش دما عرضه علوفه های دستی و ظرفیت مراتع به بازار کاهش پیدا می کند که همین مساله به افزایش تقاضا و نوسان قیمت در بازار منجر می شود.
به گفته وی، گزارش های بازار نشان می دهد برنامه ریزی های لازم در تولید جو توسط معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است؛ به طوری که 150 هزار هکتار از زمین های جو هنوز برداشت نشده است.
وی اعلام کرد شرکت پشتیبانی امور دام کشور بیش از 400 هزار تن جو را در برنامه خرید خود قرار داده است که به تدریج وارد بازار می شود.
مدیرکل بهبود تغذیه و جایگاه دام عنوان کرد: به محض اینکه نهاده ها بین تشکل های استانی توزیع شود قیمت آنها تعدیل می شود.
صارمی درباره خوراک دام گفت: 60 تا 70 درصد تولیدات دامی را خوراک دام تشکیل می دهد که بر قیمت این محصولات تاثیر بسزایی دارد.
«پارسال بیش از 14 میلیون تن محصولات گوشت قرمز، مرغ، شیر و تخم مرغ به ارزش 608 هزار میلیارد ریال در کشور تولید شد».
این مسوول تصریح کرد: طبق آمارها بیش از 427 هزار میلیارد ریال انواع خوراک برای این میزان تولید مصرف شد. 
به گفته وی، در این مدت ارزش خوراک آماده کارخانه ها نیز 122 هزار میلیارد ریال بود.

** 12 درصد متوسط رشد سالیانه صنعت خوراک دام در پنج سال
صارمی گفت: در سال 2017 چین، آمریکا، برزیل، هند، اسپانیا، مکزیک و روسیه هفت کشور مهم تولیدکننده خوراک دام در جهان بوده اند که نیمی از خوراک دام دنیا را تامین کرده اند.
وی افزود: در ایران نیز پارسال 10 استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، فارس، گلستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، کردستان و اصفهان در زمینه تولید خوراک دام فعالیت داشتند.
صارمی ادامه داد: متوسط رشد سالیانه صنعت خوراک دام در پنج سال (آغاز 1392 تا پایان 1396) 12 درصد بود؛ به طوری که سالیانه 10 میلیون تن خوراک آماده برای دام تولید می شود.
وی پیش بینی کرد امسال نیز حدود 10 میلیون تن خوراک دام آماده تولید شود که نرخ رشد سالیانه صادرات آن به طور متوسط 33 درصد است.
صارمی بیان کرد: پارسال 208 هزار تن خوراک دام آماده به ارزش 83 میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده، در حالی که این میزان در سال 1390، 26 هزار تن بوده است.

** لزوم راه اندازی سامانه الکترونیک خوراک دام آماده 
مدیرکل بهبود تغذیه و جایگاه دام بیان کرد: برای ظرفیت سازی و توسعه کارخانه های تولید خوراک دام آماده، نظارت فنی و کنترل کیفی اجرایی می شود. 
وی درباره راه اندازی سامانه الکترونیک خوراک دام آماده اضافه کرد: ایجاد چنین سامانه ای، خرید و توزیع و عرضه نهاده های دامی و همچنین نحوه تولید و عرضه خوراک دام آماده را شفاف می کند.
این نشست خبری در آستانه برگزاری چهارمین همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان (فوداکسپو) برگزار شد.
در این همایش و نمایشگاه 33 کشور جهان مانند آلمان، آمریکا، اتریش، اوکراین، انگلیس، ایرلند، نروژ، ترکیه، چین، روسیه، لبنان، برزیل، ژاپن، فرانسه، کانادا، هلند و هند حضور دارند.
چهارمین دوره همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران بیستم تا بیست و دوم مردادماه در بوستان گفت و گو تهران برپا می شود.

منبع: ایرنا

خواندن 271 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395