دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • اتحادیه مشاوران املاک دایه دلسوزتر از مادر شد؛

به نام مستاجران به کام بنگاه‌های مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نیلوفر جمالی

عصراقتصاد: مدت‌هاست که مشاوران املاک سنگ ناحق بودن پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ای را که توسط مستاجران پرداخت می شود به سینه می زنند. آنها معتقدند که پرداخت این مالیات اجحاف در حق مستاجر است و بر اساس قانون اموال غیرمنقول از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف شده، اما سازمان امور مالیاتی مشاوران املاک را مشمول ارزش‌افزوده قرار داده است و حتی مستاجران که عموماً هرسال جابه‌جا می‌شوند باید مالیات ارزش افزوده را نیز پرداخت کنند.

پیگیری‌ها در این زمینه شبهه این موضوع را ایجاد می کند که در معاملات مسکن بر اساس ارزش ملک مالیات بر ارزش افزوده از طرفین معامله دریافت می شود درصورتی که مالیات بر ارزش افزوده در واقع 1 درصد از کل حق مشاوره است که تنها 9 درصد از آن میان طرفین معامله تقسیم می شود که این مقدار نیز در همان حق مشاوره ای که پرداخت می کنند دیده شده است. این مبلغ به قدری برای طرفین ناچیز است که حذف آن از معاملات برای مستاجران تفاوت خاصی را ایجاد نخواهد کرد.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد و باعث شده تا مشاوران املاک وکیل مدافع حقوق مستاجران شوند این است که ضعیف‌ترین قشر در معاملات مسکن مستاجرها هستند و مسلما دست گذاشتن بر حقوق آنها می تواند احساسات جامعه را جریحه دار کند تا آنها بتوانند به هدف خود یعنی عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خود شوند چراکه این مالیات بر ارزش افزوده به صورت جداگانه پرداخت نمی شود بلکه مستقیماً در همان یک درصد مالیات بر ارزش افزوده ای که مشاوران املاک از حق مشاوره خود پرداخت می کنند در نظر گرفته شده است.

مشاوران املاک مدعی هستند که مساله مالیات به یک امر حیاتی برای مشاوران املاک مبدل شده و در حوزه معاملات مسکن مفهوم مالیات بر ارزش ‌افزوده نامفهوم و دچار کج‌‌فهمی شده است. همچنین معتقدند که ایجاد تورم برای مستاجران، خریداران و فروشندگان و همچنین رکود کار دفاتر معاملات ملکی از مضرات این طرح است.

در این حال به دلیل بالا بودن رقم ثمن معاملات در قراردادهای فروش مبلغی که تحت عنوان ۹ درصد ارزش‌افزوده دریافت می‌شود، هزینه بیشتری را نسبت به عقود اجاره تحمل می‌کند و این راستا اتحادیه املاک تهران شدیداً به دنبال حذف معضل ارزش‌افزوده هستند که بار سنگینی است، بر دوش مستاجران و صنف مشاورین املاک است.

در این خصوص جعفر ابراهیم‌بیگی، مدیرکل دفتر فنی و اعتراضات مودیان مالیات ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در پاسخ به خبرنگار عصراقتصاد با اشاره به اینکه سازمان امور مالیاتی از مستاجران مالیات دریافت نمی کند، گفت: این مالیات مشمول خدماتی است که از سوی مشاوران املاک ارائه می شود و درصد درآمد مشاوران املاک مبنای محاسبه قرار می گیرد نه مبلغ مورد اجاره یا معامله. بنابراین کارمزدی را که مشاوران املاک نسبت به درآمد خود دریافت می کنند مشمول مالیات بر ارزش افزوده است که از این میزان 9 درصد از طرفین معامله دریافت می شود و نباید بیش از این باشد.

وی ادامه داد: در راستای دریافت این میزان از مالیات بر ارزش افزوده تفاهم نامه ای نیز میان سازمان امور مالیاتی و مشاوران املاک بسته شده و بر اساس آن ابلاغیه و بخش نامه نیز به مشاوران املاک ارسال شده است. بنابراین مشاوران املاک نیز به عنوان موعدی نظام مالیاتی ثبت نام شده اند و مالیات بر ارزش افزوده شامل تمام موعدیان مالیاتی می شود.

ابراهیم‌بیگی تصریح کرد: لازم به ذکر است که مالیات بر ارزش افزوده نسبت به کل مبلغ اجاره دریافت نشده و هزینه ای به اجاره‌ها تحمیل نمی شود بلکه این مالیات تنها یک درصد از کل کارمزد دریافتی توسط مشاوران املاک است که به موجب قانون مکلف هستند 9 درصد از آن را از طرفین معامله دریافت کند. در واقع این 9 درصد را مشاور املاک نسبت به کارمزد خود دریافت می‌کند نه مبلغ مورد معامله یا مبلغ مورد اجاره که مبلغ بسیار ناچیزی نسبت به تبلیغاتی است که در این زمینه انجام می دهند.

وی در تشریح میزان دریافت کارمزد نیز گفت: میزان کارمزد مشاوران املاک بسته به معامله انجام شده مشخص است و تنها یک درصد از این کارمزد به عنوان مالیات بر ارزش افزوده از مشاوران املاک دریافت می شود که 9 درصد از این یک درصد میان طرفین معامله که یکی از انها مستاجران هستند تقسیم می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی و اعتراضات مودیان مالیات ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی درباره اینکه دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مستاجران اجحاف در حق آنهاست، عنوان کرد: اصلا اینگونه نیست، میزان پایه حق مشاوره در مناطق مختلف متفاوت است، و بر اساس نظر اتحادیه مشاوران املاک تعیین و ابلاغ می شود که بر اساس آن میزان کارمزد مشاوران املاک در هر معامله تعیین شده و بر اساس قانون یک درصد مالیات بر ارزش افزوده از آن کسر می شود که در فروش ملک و یا اجاره آن 9 درصد از آن از طرفین دریافت می شود. این قانون بوده و زمان زیادی است که در حال اجراست و و هیچ تاثیر خاصی بر قیمت مسکن ندارد چراکه مبلغ آن آنقدر زیاد نیست که بخواهد مشکل ایجاد کند.

وی همچنین درباره با این موضوع که عدم دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مستاجر می تواند کمکی بر سیستم خرید و فروش ملک باشد، گفت: ابدا اینگونه نیست. نرخ مالیات‌های مستقیم در بخش املاک بسیار اندک است و در زمان فروش ملک 5 درصد از ارزش معاملاتی محل نه قیمت روز آن ملک دریافت می شود که مبلغ بسیار ناچیزی است و که قانون گذار برای کمک به بخش مسکن آن را در نظر گرفته است. لازم به ذکر است که ارزش معاملاتی محل توسط کارشناسان سازمان امور مالیاتی تعیین می شود که معمولا 5 و گاهی تا 7 برابر کمتر از قیمت روز آن منطقه است بنابراین 5 درصد مالیات دریافتی از فروش ملک نیز مبلغ بزرگی نیست که بتواند در اقتصاد مسکن تاثیرگذار باشد.

ابراهیم‌بیگی با بیان اینکه بحث درباره مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از مستاجران واقعی نیست، افزود: به نظر می رسد که عده‌ای در ماجرای گرانی می‌خواهند مشکلات دیگری بوجود آورند اما از نظر قانونی در این بخش هیچ مشکلی وجود ندارد و قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده از سال 87 در حال اجرا بوده و در این زمینه تفاهم نامه نیز با مشاوران املاک داریم و طی قراردادی که میان سازمان امور مالیاتی و مشاوران املاک بسته شده است مشخص شده که این مبلغ چگونه دریافت و تعاملاتشان با ما چگونه باشد. برای این اساس نباید به صورت عامیانه به این بحث ورود پیدا کرد.

وی درباره ادعای مشاوران املاک که بر اساس قانون اموال غیرمنقول از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف شده اما مشاوران املاک مالیات پرداخت می کنند نیز عنوان کرد: اموال غیرمنقول برای فردی مالک است و اگر فردی بخواهد ملک خود را به فروش برساند در زمان فروش بر اساس ماده 12 قانون اساسی نباید مالیات از وی دریافت شود اما مشاوران املاک مالک نیستند بلکه در این زمینه خدمات ارائه کرده و خریدار و فروشنده را به هم متصل می کند که در واقع بازاریابی به حساب می آید و برای این خدمات خود کارمزدی دریافت می کند که مشمول مالیات می شود در واقع مشاوران املاک فروشنده اموال غیر هستند نه اموال خودشان.

بر اساس این گزارش، اکنون اتحادیه مشاوران املاک با نام مستاجران سنگ خود را به سینه می زند تا بتواند مالیات بر ارزش افزوده خود را با تحت تاثیر قرار دادن این قشر جامعه حذف کند و از این رو سوالی که پیش می آید، این است که چه زمانی مشاوران املاک وکالت مستاجران را بر عهده گرفته اند و از جانب آنها درخواست مطرح می کنند؟

 

خواندن 2525 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395