سه شنبه, 16 مرداد 1397 ساعت 10:03

سِن، صلاحیت نمی آورد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: در خبرهای منتشر شده در خصوص بازداشتی های مرتبط با پرونده ارزی، دو تن از مدیران دولتی وجود داشتند.

به گفته اژه ای سخنگوی قوه قضائیه، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و معاون ارزی بانک مرکزی از جمله افراد متهم در مساله ارزی بودند. دو فردی که شاید بتوان مسن ترین و جوان ترین مدیران دولتی به شمار آورد. نکته ای که شاید کمتر لابلای این خبرها به چشم بیاید، سن این افراد است. با توجه به اینکه جرم آنها هنوز ثابت نشده است، صرف نظر از اینکه آنها به درستی متهم شده اند یا نه، بیانگر این است که مدیر 70 ساله تا مدیر 30ساله عملکردشان به گونه ای بوده است که باعث ایجاد چنین پرونده هایی برای آنها شده است. اتفاقاتی نظیر این نشان می‌دهد که شعار جوانگرایی که هم به عنوان شعارهای رای جمع کن شناخته شده و هم از مطالباتی بود که از سوی منتقدان به رئیس دولت تدبیر و امید وارد می کردند.

مساله ضعف در ملاک ها و معیارهای تشخیص صلاحیت و شایستگی برای انتخاب مدیران، پیش از این هم در عصراقتصاد بررسی و به آن اشاره شده بود. اینکه نه جوانگرایی صرف و نه مسن گرایی و یا تجربه گرایی نمی تواند الگوی مناسبی در چینش کابینه ها و یا انتصاب مدیران در پست های مهم باشد و زمان آن رسیده است که مساله معیارها مورد ارزیابی جدی قرار گرفته و به قولی به روز رسانی شود. مساله مهمی که را جناحی و فراحزبی بوده و رعایت آن در همه دولت ها با هر گرایشی ضروری به نظر می رسد.

سلامت جسمانی، اندیشه نو و قدرت ابتکار عمل و نخبه گرایی قطعا از عوامل مهمی است که هر کشوری برای اداره و مدیریت به آن نیاز دارد اما نباید فاکتورهای مهم و تأثیرگذار مثل تخصص در همان پست و حوزه مدیریتی و تعهد در سایه قرار گرفته و از چشم پنهان بماند.

امید است که اتفاقاتی از این دست تلنگری هم به تصمیم گیران و سیاستمداران باشد و هم به مطالبه گران تا شعارهای ساده انگارانه، تصمیمات مهم را به بازی نگیرد و اتفاقاتی مثل رانت خواری و اختلاس و فساد اداری به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

خواندن 276 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395