چهارشنبه, 17 مرداد 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • ساروخانی در گفت و گو با عصراقتصاد پیشنهاد داد

ضرورت تشکیل اتاق فکر در بانک مرکزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد:  «عبدالناصر همتی» رییس کل جدید بانک مرکزی، از ششم مردادماه سکان هدایت این نهاد را در دست گرفت. وی در معارفه خود ساماندهی بازار ارز را از اولویت‌های اصلی برشمرد و وعده مقابله با رانت ارزی را به مردم داد .

اولین بسته ارزی دولت در ۲۱ فروردین ماه سال جاری رونمایی شد . زمانی که بازار ارز در شیب تند نوسان قرار گرفت و نرخ دلار به 6 هزار تومان افزایش یافت و دولت در نهایت تصمیم به اجرایی کردن سیاستی جدید و تعیین نرخ 4200 تومان برای دلار نمود. در همان زمان معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد که دیگر نرخ‌های موجود در بازار آزاد و معاملات آن را به رسمیت نشناخته و این بازار قاچاق محسوب می‌شود.

اما به مرور و با مشخص شدن تبعات بسته اول، تدوین بسته دیگری در دستور کار قرار گرفت و عبدالناصر همتی سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی را اعلام کرد. نگاهی گذرا به صحبت‌های همتی نشان می دهد که وی سعی کرده است سیاست‌های جدید ارزی را با دلایلی که به عنوان پشتوانه اتخاذ این سیاست‌ها مدنظر قرار دارد، تبیین کند و در نهایت این اعلام سیاست‌ها را در فاصله یک روز مانده به آغاز تجدید تحریم‌های غیر متعهدانه آمریکا یک نقطه قوت و نشانه اقتدار تصمیم گیران تلقی کرده است.

بر اساس متن منتشرشده چارچوب اصلی سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی به شرح ذیل است:

بر اساس مصوبه جدید دولت در اجرای سیاست‌های ارزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد فهرست کالاهای اساسی و دارو را بازنگری و به روز رسانی کرده و نظارت لازم را برای حصول اطمینان از توزیع کالاهای اساسی و دارو بر مبنای نرخ رسمی اززمان ورود کالا تاعرضه آن در شبکه خرده فروشی (از تأمین، پخش، توزیع ورسیدن به دست مصرف کننده) به عمل آورد.

«همچنین همه صرافی‌های مجاز می‌توانند در چارچوب انجام معاملات خرد نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی، به ویژه مقررات مبارزه با پولشویی اقدام کنند».

«فروش ارز توسط صرافی‌های مجاز صرفاً بابت مصارف خدماتی و مسافرتی مطابق مقررات ارزی بانک مرکزی با ثبت مدارک و مستندات لازم امکان پذیر خواهد بود.»

«ورود ارز به صورت اسکناس و طلا به داخل کشور بدون محدودیت مطابق با ضوابط و مقررات بانک مرکزی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز است و واردات طلا به صورت خام طبق ضوابط بانک مرکزی از کلیه حقوق، عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شود.»

«تامین ارز برای واردات بقیه کالاها در بازار دوم ارز از محل ارز حاصل از صادرات همه کالاهای غیرنفتی (به ویژه فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی) و خدمات تأمین می شود.»

«معاملات در این بازار بین صادرکنندگان و وارد کنندگان از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز صورت می‌گیرد و نرخ ارز در این بازار براساس عرضه و تقاضا به دست می‌آید. این نرخ، به نحو مناسب، به عنوان نرخ آزاد ارز اطلاع‌رسانی می‌شود. صادرکنندگان باید تعهد لازم را برای برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور بسپارند.»

«بانک مرکزی همچنین مجاز است نسبت به دریافت سپرده ارزی (به صورت اسکناس) از اشخاص حقیقی و حقوقی به واسطه بانک‌های عامل اقدام کند؛ بانک مرکزی ضمن جذب این سپرده‌ها، مجازخواهدبود حسب تشخیص خود نسبت به تعیین نرخ سود ارزی و پرداخت سود متعلقه به سپرده‌های یادشده و همچنین کارمزد به بانک‌های عامل عمل کند»

در خصوص تغییر رییس کل جدید بانک مرکزی و اهداف و اولویت‌های پیش روی وی ، با محمدرضا ساروخانی معاون برنامه ریزی، سرمایه گذاری و امور بین الملل بانک سینا به گفت وگو پرداختیم .

ساروخانی معتقداست در شرایط حساس کنونی باید بانک مرکزی با تشکیل اتاق فکر از نظرات صاحبنظران اقتصادی و بانکی استفاده کند تا تمام تصمیمات اعلام شده، پایه علمی و منطق اقتصادی داشته باشد.

 محمدرضا ساروخانی معاون برنامه ریزی، سرمایه گذاری و امور بین الملل بانک سینا درگفت وگو با عصراقتصاد در خصوص انتخاب همتی به عنوان رییس کل جدید بانک مرکزی گفت : رییس کل جدید بانک مرکزی دارای سوابقی از جمله مدیرعاملی بانک ملی به عنوان بزرگترین بانک کشور و تجربه موفق مدیریت بیمه مرکزی را درکارنامه خود دارد که می تواند از نکات مثبت انتخاب وی به عنوان سکاندار بانک مرکزی محسوب شود .

وی افزود: همتی تحصیلکرده علم اقتصاد است و با توجه به اینکه اغلب تصمیم گیری‌های بانک مرکزی در قالب اقتصاد کلان است ، بنابراین کسی که دانش و تخصص اقتصادی دارد، گزینه مناسبی برای این مسئولیت به شمار می رود .

ساروخانی درخصوص اقدامات پیش روی رییس کل جدید بانک مرکزی، اظهار داشت: در شرایط حساس کنونی بانک مرکزی باید با تشکیل اتاق فکر از نظرات صاحبنظران اقتصادی و بانکی استفاده کند تا تمام تصمیمات اعلام شده، پایه علمی و منطق اقتصادی داشته باشد. علم اقتصاد اصول، پارامترها و متغیرهایی دارد که شخصی که مدیریت پولی کشور را برعهده می گیرد، باید براین اصول پایبند باشد . دلیل برخی اتفاقات ناخوشایند ماه‌های اخیر، بی توجهی به اصول علم اقتصاد بوده است.

معاون برنامه ریزی ، سرمایه گذاری و امور بین الملل بانک سینا ادامه داد : اینکه عده ای معتقد به سرکوب نرخ ارز هستند ، منطقی نیست . با توجه به افزایش نرخ تورم در سال‌های متوالی، باید به تناسب آن شاهد افزایش نرخ ارز باشیم . سرکوب نرخ ارز و یا بی توجهی نسبت به رشد نقدینگی، به اقتصاد کشور آسیب می رساند .

ضرورت ایجاد اتاق فکر در بانک مرکزی

به گفته این مدیر بانکی باید اتاق فکری در بانک مرکزی تشکیل شود و دولت و همه مسئولان به تصمیمات این اتاق فکر پایبند باشند .

همتی در روزهای گذشته گفته بود سیاست‌های پیش روی بانک مرکزی مبنی بر این است که درمورد راه حل‌ها فکر می کنیم و روسای بانک مرکزی باید کمتر صحبت کرده و بیشتر فکر و عمل کنند.ساروخانی در این خصوص اظهار داشت :در شرایط امروز که مدیریت بانک مرکزی و اجرای سیاست‌های آن در شرایط حساس و بحرانی قرار دارد ، با رعایت نکات مذکور می توانیم شاهد موفقیت ایشان باشیم .

ساروخانی با اشاره به روند کاهشی قیمت ارز و سکه در روزهای گذشته، گفت : با تغییر رییس کل بانک مرکزی سیگنال‌های مثبتی به بازار ارز داده شد و شاهد بودیم که قیمت ارز که در مرز 12 هزار تومان بود، به حدود 10 هزار تومان کاهش یافت . لذا با بسته جدید ارزی شاهد تحولات بازار ارز خواهیم بود.

معاون برنامه ریزی ، سرمایه گذاری و امور بین الملل بانک سینا در ادامه با اشاره به اولویت‌های پیش روی بانک مرکزی عنوان کرد :  اولویت اصلی باید اصلاح نظام بانکی باشد که مدت‌ها است معطل و به تعویق افتاده است .

موضوع بعدی انضباط بانک‌ها است که متاسفانه نظارت منطقی نسبت به آن‌ها انجام نمی شود و بانک‌ها به صورت کاملا سلیقه ای عمل کرده و حتی در مواردی از جمله نرخ سود سپرده‌ها، برخلاف ضوابط بانک مرکزی عمل می شود و سودهای بالایی به سپرده گذاران پرداخت می شود .

آثار مخرب افزایش نقدینگی درکشور

این مدیر ارشد بانکی با اشاره به افزایش حجم نقدینگی درکشور تصریح کرد : رشد حجم نقدینگی موضوع بسیار مهمی است که بانک‌ها با پرداخت سودهای بیش از 24 درصد، به افزایش آن دامن زده و عملا سیستم بانکی را تخریب می کنند .

بنابراین با افزایش حجم نقدینگی تمام اقشار جامعه آسیب می بینند. لذا با ایجاد روزنه‌های نا امیدی در مردم شاهد سیل نقدینگی به  سمت سایر بازارها خواهیم بود. آزاد سازی  حتی کمتر از 10 درصد حجم نقدینگی آثار مخربی در جامعه خواهد داشت .

به گفته ساروخانی باید تمام بانک‌ها به دستورات و قوانین بانک مرکزی پایبند و آن‌ها رعایت کنند. در حال حاضر بانک‌ها به فعالیت بنگاهداری و ساخت و ساز پرداخته و با نرخ‌های بیش از 24 درصد از مردم سپرده گیری می کنند که متاسفانه نظارتی هم برآن‌ها صورت نمی گیرد.

ادغام، مانع ورشکستگی بانک‌ها می شود

معاون برنامه ریزی ، سرمایه گذاری و امور بین الملل بانک سینا درخصوص موضوع ادغام بانک‌ها یادآور شد : ادغام بانک‌ها در شرایط فعلی اقدام مثبتی است و موجب ساماندهی بیشتر بانک‌ها می شود.

برخی بانک‌های کشور معیوب و مشکلات ترازنامه ای دارند و دارایی آن‌ها واقعی و نقد شونده نیست.  لذا اگر بیماری آن‌ها در این مقطع برطرف نشود، مزمن و سرطانی خواهد شد . درنهایت با ورشکستگی بانک شاهد هجوم مشتریان و سپرده گذاران برای
باز پس گیری سپرده‌های خود خواهیم بود .

راه اندازی بازار ثانویه ارز از دیگر موضوعاتی بود که با ساروخانی در میان گذاشتیم . وی معتقد است عملکرد بازار ثانویه ارز بستگی به چارچوب‌ها و دستور العمل‌هایی دارد که برای آن در نظر می گیرند و دامنه انحراف آن را محدود می کند . لذا بازار ثانویه ارز نمی تواند بدون دستورالعمل و چارچوب علمی باشد و در صورت آسیب شناسی مناسب ، مفید است . اما اگر حواشی این بازار به دقت مورد توجه نگیرد، قطعا این بازار به انحراف کشیده خواهد شد.

خواندن 275 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395