چهارشنبه, 17 مرداد 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • در گفت و گوی ظریف و قاسمی با عصراقتصاد عنوان شد

رد فضا سازی برای نشاندن ایران بر سر میز مذاکره

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد:  از صبح روز گذشته که تحریم های آمریکا علیه ایران که از آن به عنوان تحریم های اولیه نام برده می شود، به طور رسمی علیه ایران اعمال شد. تحریم هایی که به دلیل اقدام خارج از عرف بین الملل دونالد ترامپ در بیرون کشیدن آمریکا از توافق نامه هسته ای بین ایران و گروه موسوم به 1+5 صورت گرفت.

تحریم خرید و تهیه دلار آمریکایی توسط دولت ایران، تحریم تجارت طلا و فلزات گرانبها، تحریم‌های مرتبط با خرید، ممنوعیت ذخیره یا انتقال مستقیم یا غیر مستقیم گرافیت، تحریم خرید مواد خام یا فلزات نیمه‌تمام مانند آلومینیوم و آهن، زغال و نرم‌افزارهای مورد استفاده در فرایندهای صنعتی و تحریم‌های مرتبط با خودرو‌سازی ایران، بخش‌هایی از فهرست نخستین مرحله تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند. تحریم هایی که پیش از این با امضای توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران و آغاز اجرای برجام به حال تعلیق درآمده بودند.

متنی هم با عنوان «بیانیه رئیس جمهوری درباره از سرگیری تحریم‌های دوباره ایالات متحده در ارتباط با ایران» از سوی کاخ سفید منتشر شد و رئیس جمهور آمریکا بعد از اینکه از اقدام خلاف عرف بین الملل خود دفاع کرد مدعی شد که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی اعلام آمادگی کرده‌اند که بازار ایران را ترک کنند. او گفت بسیاری از کشورها اعلام کرده‌اند که واردات نفت خام از ایران را کاهش می‌دهند و یا به‌طور کامل قطع می‌کنند.

در بخش دیگری از این بیانیه با تکرار ادعاهای تکراری ترامپ در مورد ایران  آمده بود که آمریکا از همه کشورهای جهان خواهد خواست به چنین اقداماتی دست بزنند تا روشن شود که رژیم ایران در برابر یک انتخاب قرار دارد؛ یا باید رفتارهای تهدید‌کننده و ثبات‌زدای خود را تغییر دهد و دوباره در اقتصاد جهانی ادغام شود و یا همچنان به انزوای اقتصادی خود ادامه دهد.

ساعتی پس از انتشار فرمانی اجرایی ترامپ، جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، اگر ایران می‌خواهد از بازگشت مجدد تحریم‌ها جلوگیری کند پیشنهاد دونالد ترامپ برای مذاکره را بپذیرد.

بولتون که با شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا گفت‌وگو می‌کرد با تکرار ادعاهای بی پایه خود در مورد برنامه هسته ای و موشکی ایران، خواست که «برنامه هسته‌ای نظامی» و «برنامه موشکی بالستیک» خود را به طور کامل و به‌طور قابل راستی‌آزمایی کنار بگذارد و با آمریکا وارد مذاکره شود.

مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد: در طول مذاکرات از فشار آمریکا  بر ایران کاسته نخواهد شد.

بولتون در گفت‌وگوی خود با فاکس‌نیوز علیرغم اینکه ادعا کرد  آمریکا درصد تغییر رژیم ایران نیست گفت: می‌خواهیم آن قدر فشار بر دولت ایران وارد کنیم تا این کشور رفتارش را تغییر دهد.

بعد از امضای فرمان بازگشت مرحله اول تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تصمیم دونالد ترامپ را تحسین کرد. به گزارش یورونیوز، نخست وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای گفت: من به رئیس جمهوری ترامپ و دولت ایالات متحده برای تصمیم مهم اعمال تحریم‌ها علیه ایران تبریک می گویم. این رویدادی مهم برای اسرائیل، ایالات متحده، منطقه و کل دنیا است.

نتانیاهو خواستار پیوستن کشورهای اروپایی به ایالات متحده آمریکا و اسرائیل برای متوقف کردن ایران شد و گفت که اکنون وقت آن است که گفتگوها را قطع کنیم و دست به عمل بزنیم.

واکنش های منفی نسبت به آغاز تحریم ها:

 از ایلینوی تا آلمان

با این همه به جز اسرائیل، این اقدام آمریکا با واکنش منفی احزاب و مقامات سیاسی در اروپا و حتی خود آمریکا رو به رو شد.

واشنگتن پست گزارش داد سناتور دموکرات از ایالت ایلینوی  «ریچارد داربین” (Dick Durbin) با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام مخالفت با اعمال تحریم‌های یکجانبه از سوی ترامپ علیه ایران گفت:» اقدام امروز آمریکا مغایر با برجام است. این اقدام پرونده یک بحران حل شده (بحران هسته ای ایران) را بار دیگر باز کرد و شکاف بین ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی را تعمیق بخشید. سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ قمار خطرناکی با سلاح‌های هسته‌ای است.”

همچنین «چلی پینگری” (Chellie Pingree) نماینده دموکرات عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا هم در پیامی که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، با انتقاد از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشت:» هیچ کدام از ما خواهان ایران هسته‌ای نیستیم. پرزیدنت ترامپ نباید توافقی را که کار می‌کند (برجام) از بین ببرد. این کار بار دیگر ایران را به فکر توسعه قابلیت‌های هسته‌ای خواهد انداخت و ما را بیشتر از شرکای اروپایی‌مان جدا خواهد کرد.”

امید نوری‌پور، سیاست‌مدار ایرانی-آلمانی حزب سبزهای آلمان و سخنگوی روابط خارجی این حزب، به آغاز تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران انتقاد کرد و گفت که ایرانی‌ها چون به تعهدات خود در قبال برجام پای‌بند بوده‌اند مجازات می‌شوند. به گزارش دویچه وله، امید نوری‌پور، سیاست‌مدار ایرانی-آلمانی حزب سبزهای آلمان و سخنگوی روابط خارجی این حزب، در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه رادیویی «دویچلندفونک» آلمان به سیاست ترامپ در ارتباط با آغاز تحریم‌های ایران انتقاد کرد.

نوری‌پور گفت: ایرانی‌ها مجازات میشوند چون به تعهدات خود در قبال برجام پای‌بند بوده‌اند و شرکت‌های آلمانی که با ایران در ارتباط هستند، مجازات میشوند چون برمبنای قوانین آلمان عمل کرده‌اند.

سیاست‌مدار ایرانی-آلمانی حزب سبزهای آلمان یک بار دیگر از تصمیم آمریکا در خروج از برجام انتقاد کرد و گفت آمریکائیان به جای این اقدام باید با مقامات ایران گفت‌وگو میکردند و با همکاری آنها راهکاری برای برطرف کردن مشکلات سوریه می‌یافتند.

رویترز هم  در گزارشی که روز دوشنبه و قبل از آغاز رسمی تحریم ها از  بروکسل منتشر کرده، خبر از حمایت و پشتیبانی اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای با ایران و همچنین حمایت از صادرات نفت و گاز ایران خبر داده است.

وزیران امور خارجه کشورهای  (آلمان، بریتانیا و فرانسه) در نشستی که هدایت آن با فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود، اعلام کردند که توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران نه تنها به هدف خود رسیده است، بلکه تضمینی است بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور.

در نشست یاد شده بر پایبندی ایران به الزامات پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای نیز تاکید شده است. یازده گزارش متوالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به این الزامات همچون سندی برای صحیح بودن این توافق هسته‌ای تلقی شده است.

در نشست وزیران امور خارجه سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه همچنین اعلام شد که همکاری اقتصادی با ایران و حذف تحریم‌ها از جمله الزاماتی است که کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای پذیرفته‌اند. از این‌رو همکاری اقتصادی با ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل نیز سازگار است.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل نیز در اظهارنظری که داشت از کشورهای جهان خواست که از برجام حمایت کنند.

به گزارش رادیو چین، فرحان حق معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل درباره از سرگیری تحریم آمریکا علیه ایران گفت: سازمان ملل همچنان کشورها را به پشتیبانی از برجام تشویق می کند.

وی گفت: گوترش دبیر کل سازمان ملل همانند گذشته برجام را یک دستاورد دیپلماتیک می داند و کشورها را به پشتیبانی از برجام تشویق می کند. سازمان ملل به تاثیر انسان دوستی ناشی از احیای تحریم توجه خواهد کرد و در این ضمن بر ضرورت ادامه اجرای برجام از سوی ایران و طرف های مربوط تاکید دارد.

از سوی دیگر کارشناسان ژاپنی اعتقاد دارند که این تحریم ها تاثیر کمی بر روابط تجاری ایران و ژاپن دارند.

به گزارش NHK، کارشناسان ژاپنی می گویند در حال حاضر تحریم ها ایران تاثیر کمی بر شرکت های ژاپنی دارد. حدود 30 شرکت از جمله خانه های بزرگ تجاری و تولید کنندگان گیاهان، دفاتری را در ایران تاسیس کرده‌اند.  از زمان لغو تحریم ها پس از توافق هسته ای 2015، بسیاری از کارکنان این شرکت ها در ایران  با توجه به سرمایه گذاری های بیشتر ژاپن در ایران، افزایش یافته اند.

مذاکره همزمان با تحریم بی معناست

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دوشنبه شب بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و در پاسخ به پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای انجام یک مذاکره جامع‌تر، گفت: کسی که به مذاکره پشت کرده ترامپ است. مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد.

به گزارش یورونیوز، روحانی با اشاره به اینکه «پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با هدف مصرف داخلی و بهره برداری برای مقاصد انتخاباتی و یا به راه انداختن جنگ روانی در داخل ایران صورت می گیرد»، تصریح کرد: «ترامپ از مذاکره و تعهد بین المللی کشورش خارج شده و برای بازگشت به گفتگو باید صداقت داشته باشد.»

 رئیس جمهوری ایران درادامه تاکید کرد که ادعای داشتن صداقت با اعمال تحریم بر ضد مردم ایران تناقض کامل دارد.

حسن روحانی در عین حال گفتگو و حل مسالمت آمیز مشکلات از طریق مذاکره را اصل همیشگی دولت تحت هدایت خود خواند و خاطر نشان کرد: برای مذاکره در باره نحوه دریافت غرامت ها و حقوق ملت ایران از آمریکا شرطی قائل نیستم. اگر آمریکا بدهی خود را پرداخت کند ما همیشه آماده مذاکره هستیم.

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اروپایی‌ها از نظر سیاسی سنگ تمام برای اجرای برجام گذاشتند، اما ما منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم و قرار است ابتدای ماه میلادی آینده مذاکراتی انجام شود. برای ما در روابط خارجی، منافع ملی‌مان مهم است، اما روابطی که با چین و روسیه داریم، قابل مقایسه با اروپا نیست

رئیس جمهور با دفاع از افزایش روابط با چین گفت: چین است که در انرژی هسته‌ای با ما همکاری میکند، چین بزرگترین شریک‌ تجاری ماست. چین و روسیه می‌گویند ما به قراردادهایمان عمل می‌کنیم. ما با همه کشور‌ها روابط خوب می‌خواهیم، اما روابط ما با کشور‌های آسیایی بیشتر است. اما با اروپا هم‌می‌خواهیم روابط را توسعه بدهیم.

ظریف: انتظار ایران برای تعیین نتیجه انتخابات امریکا فضا سازی است

از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی کوتاهی با عصراقتصاد در مورد صحبت هایی در مورد قبول شروط ایران از سوی آمریکا برای مذاکره که چندی پیش از سوی یک روزنامه کویتی مطرح شده بود با تکذیب این اخبار گفت: این صحبت ها تماما فضاسازی است.

ظریف که در حاشیه مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که در وزارت امور خارجه برگزار شده بود با خبرنگار عصر اقتصاد صحبت می کرد، با تکرار موضع خود در مورد اینکه ایران  منتظر نتیجه انتخابات داخلی در امریکا که ماه اکتبر برگزار می شود این صحبت ها را فضا سازی دانست و این احتمال را رد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه هم در پاسخ به سوالی در مورد احتمال انجام مذاکره ایران و آمریکا بعد از برگزاری انتخابات داخلی این کشور را نادرست خواند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت و گویی که در حاشیه مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با عصراقتصاد داشت در پاسخ به سوالی در مورد احتمال انجام مذاکره ایران و آمریکا بعد از برگزاری انتخابات داخلی این کشور با رد این موضوع گفت: من فکر می کنم امروز در مورد مسائل ایران و آمریکا و دیگر مسائل با توجه به جنگ روانی که از چند جهت دارد علیه ایران دنبال می شود اخبار متناقضی و نادرست پخش می شود و شایعات گسترده ای در این زمینه وجود دارد.

قاسمی افزود: در برخورد با این اخبار باید با هوشیاری و هوشمندی برخورد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد منتفی بودن مذاکره با آمریکا گفت: مذاکره با کسی که میز مذاکره را ترک کرده است را فعلا هیچ عقل سلیمی توصیه نمی کند.

 

خواندن 422 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395