چهارشنبه, 17 مرداد 1397 ساعت 09:04

مسافران سرگردان حل معمای ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: دولت یکشنبه شب همزمان با آغاز دور نخست تحریم‌های آمریکا، از بسته جدید ارزی رونمایی کرد که با اصلاحات گسترده‌ای همراه بود، از مهم‌ترین بخش‌های آن حذف ارز مسافرتی با نرخ دولتی و انتقال آن به بازار ثانویه بود که بانک مرکزی در گزارش سیاست‌های ارزی جدید، شفاف به تشریح آن نپرداخت، این ابهام آن‌هایی را که در آستانه سفر خارجی قرار دارند دچار التهاب و سردرگمی کرد، به طوری که از صبح دوشنبه ۱۵ مردادماه شعب ارزی بانک‌ها با هجوم مردمی روبه‌رو شدند که تاریخ سفرشان به آخرین روز پرداخت حواله ارزی نمی‌رسید.

همتی اظهار داشت: افرادی که بلیط تهیه کرده اند، نگران نباشند. آن ها می توانند در روزهای پیش رو ارز خود را به همان نرخ قبلی دریافت کنند. اما به طور کلی از این به بعد ارز مسافرتی معنایی نخواهد داشت. در همین راستا فعالیت صرافی ها دیگر غیر قانونی نیست و مردم می توانند ارز مسافرتی خود را از آن ها دریافت کنند. هر نرخی که در بازار ثانویه شکل می گیرد، حدود ۵ درصد بالاتر باید در صرافی ها قیمت گذاری شود. دولت نیز جریان پرداخت ارز مسافرتی را همواره رصد خواهد کرد.

او درباره نرخ‌گذاری در صرافی‌ها با تاکید بر این‌که بانک مرکزی دخالتی در آن ندارد، بیان کرد: هر نرخی که در بازار ثانویه شکل می‌گیرد حدود پنج درصد بالاتر باید در صرافی‌ها قیمت‌گذاری شود و این جریان رصد و کنترل خواهد شد.

براین اساس قرار شد بانک مرکزی بخشنامه ارزی را از روز سه‌شنبه ابلاغ کند، اما برخی بانک‌ها ساز ناهماهنگی را از صبح روز دوشنبه و پس از ارائه گزارش «عبدالناصر همتی» به صدا درآوردند، درحالی‌که رییس کل بانک مرکزی گفت: تمام مسافرانی که تاکنون برای ارز مسافرتی ثبت‌نام کرده بودند حتما ارز آنها تامین می‌شود.

در این شرایط و درحالی‌که بانک مرکزی هنوز ساز و کار فروش ارز مسافرتی را در صرافی‌ها مشخص نکرده است، اما بانک‌ها از صبح روز سه شنبه فروش ارزمسافرتی را قطع کردند.

سیستم ثبت‌نام ارز مسافرتی، قطع شده و متصدیان شعب ارزی بانک‌ها از بخشنامه‌ای که بانک مرکزی در این‌مورد صادر کرده است، اطلاعی ندارند و می‌گویند، پس از توضیحات عمومی رییس کل بانک مرکزی، فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها نیز رسما قطع شد.

تا روز سه شنبه هر کسی که مدارک سفرش را به بانک ها می داد می توانست حواله ارزی بگیرد تا هر زمان از کشور خارج می شود، آن را از فرودگاههای بین المللی دریافت کند ولی از روز سه شنبه دیگر بانک ها هیچ مدرکی را قبول نمی کنند.

بنابراین شرایط تازه شعب ارزی، مسافرانی را که موفق نشدند در این مدت حواله ارزی دریافت کنند راهی صرافی‌هایی کرده که هنوز تکلیف مشخصی در معاملات ارزی ندارند. با آن‌که بانک مرکزی از روز گذشته جلسات فشرده‌ای را با صرافان و نظام بانکی درباره بسته جدید ارزی داشته، اما بنا به اظهارات صرافی‌های فعال در مرکز تهران، هنوز این ساز و کار مشخص و ابلاغ نشده است.

با وجود آن‌که رییس کل بانک مرکزی به کانون صراف‌ها گفته «همه صرافی‌ها خرید و فروش ارز خواهند داشت تا برای سفر خارجی و خدمات پزشکی تامین اسکناس کنند و به دولت کمک می‌کنند تا بازار ارز شفاف و نیاز واقعی مردم با نرخ ارزی که در بازار ثانویه شکل می‌گیرد، تامین شود» اما گزارش‌های میدانی از بورس صرافی‌های تهران در حد فاصل خیابان فردوسی تا چهارراه استامبول گویای آن است که فعالیت صرافی ها همچنان ممنوع است . صرافی‌ها هنوز فعالیت رسمی خود را آغاز نکرده‌اند و این محدوده همچنان تحت پوشش امنیتی نیروی انتظامی و در قرق دلال‌هایی است که دلار معامله می کنند

صراف‌ها هیچ ارزی عرضه نمی‌کنند. حتی مسافرانی که برای خرید سایر ارزها همچون دینار، درهم، لیر، کرون و پوند مراجعه کرده‌اند، سرگردان و بلاتکلیف مانده‌اند.

اینکه واکنش بازار ارز به این شرایط چه خواهد بود و سرانجام مسافران چه خواهد شد، موضوعی است که باید منتظر روزهای آینده باشیم.

خواندن 242 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395