چهارشنبه, 17 مرداد 1397 ساعت 22:00

طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت به صحن علنی مجلس می‌رود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت (برندینگ) در نشست عصر سه‌شنبه کمیسیون انرژی بحث و تصویب شد و این طرح در ۸ ماده تحت عنوان کاهش تصدی دولت در عرضه سوخت به صحن علنی ارسال می‌شود.

اسدالله قره‌خانی، به جلسه عصر  (سه‌شنبه، ۱۶مردادماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: به دنبال پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت (برندینگ)، برخی نمایندگان طرحی را تهیه کردند تا این موضوع به قانون تبدیل شود، از این رو طرح یادشده به کمیسیون انرژی ارائه و مقرر شد کمیته نفت کمیسیون درباره آن بحث و بررسی کند.

وی ادامه داد: کمیته نفت کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت را جمع‌بندی و در نشست عصر دیروز کمیسیون پس از بحث و بررسی تصویب کرد که این طرح در ۸ ماده با عنوان کاهش تصدی دولت در عرضه سوخت و فرآورده‌های نفتی نامگذاری و به صحن علنی ارسال می‌شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ماده نخست این طرح پیش‌بینی شده که وظایف وزارت نفت در حوزه توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی می‌تواند به شرکت‌ها و تعاونی‌هایی که تشکیل می‌شود واگذار شده و اولویت واگذاری با شرکت‌ها و تعاونی‌هایی باشد که بتوانند از جایگاه‌های موجود تشکیل شوند.

قره‌خانی افزود: در این طرح تاکید شده که دولت از پالایش تا عرضه فرآورده نفتی را می‌تواند به مصرف‌کنندگان نهایی واگذار کند، حتی شرکت‌هایی می‌توانند راه‌اندازی شوند که پالایشگاه داشته، نفت را پالایش و تبدیل به فرآورده کنند و این محصول را به جایگاه‌ها منتقل و بین مصرف‌کنندگان توزیع کنند.

وی تاکید کرد: این شرکت‌ها و تعاونی‌ها نیز می‌توانند به صورت زنجیره‌ای تاسیس شوند و در هر نقطه‌ای از کشور با هر تعداد نازل جایگاه داشته باشند، در برخی نقاط همانند نقاط دورافتاده کشور که فروش فرآورده‌ها کم بوده، دست دولت باز است که مجوز تک نازل صادر کند، زیرا با توجه به کمبود فروش در این نقاط باید این انگیزه وجود داشته باشد که شرکت‌ها بتوانند جایگاه‌های تک نازل در مناطق محروم ایجاد کنند.

منبع: شانا

خواندن 316 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395