شنبه, 20 مرداد 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • بانک مرکزی اعلام کرد:

سرنوشت 9 میلیارد دلار کاملاً مشخص است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: یکی از خبرگزاری‌های داخلی در خبری با عنوان «سرنوشت نامعلوم ۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی» به نقل از آقای یوسفیان‌ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرده است که «سرنوشت ۹ میلیارد دلار ارزی که با نرخ دولتی داده شده است مشخص نیست».

به گزارش عصراقتصاد از بانک مرکزی، بر این اساس و در پاسخ به اظهارات منتشر شده از سوی آقای یوسفیان ملأ توضیحات زیر برای تنویر افکار عمومی اعلام می‌شود:

اصولاً فرآیند واردات رسمی کالا به کشور به اجمال از مراحل زیر تشکیل یافته است:

1- اخذ پروفرما (پیش فاکتور) از فروشنده خارجی / انعقاد قرارداد با فروشنده خارجی

2- انجام ثبت سفارش نزد وزارت صنعت، معدن، تجارت (کسب اجازه رسمی ورود کالا به کشور)

1-3 تخصیص ارز توسط بانک مرکزی پس از درخواست بانک عامل واردکننده (تأیید گواهی ثبت آماری)

2-3 تأمین ارز توسط بانک مرکزی به واسطه بانک عامل یا از طریق سامانه نیما و انتقال ارز به حساب فروشنده خارجی (با استفاده از ابزارهایی همچون حواله، برات یا اعتبار اسنادی)

4- ارسال کالا توسط فروشنده خارجی به گمرک مقصد (ورود کالا به کشور)

5- امور گمرکی و ترخیص کالا توسط وارد کننده

با توجه به توضیحات اجمالی فوق در خصوص فرآیند واردات کالا توجه به موارد زیر ضروری است:

  • از تاریخ 22 فروردین 97 مطابق مصوبه هیات وزیران انجام ثبت سفارش برای واردات کالا به کشور اعم از سرزمین اصلی و مناطق آزاد الزامی شده است.
  • ثبت سفارش‌های صادره دارای سه ماه اعتبار بوده و لزوماً همه ثبت سفارش‌ها به مرحله تقاضا برای تخصیص ارز نمی‌رسند.
  • تخصیص ارز توسط بانک مرکزی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه صورت پذیرفته و به معنی تأمین و فروش ارز به وارد کننده نیست و صرفاً به معنی مجوز خرید ارز از بانک مرکزی یا سامانه نیما در صورت تأمین ریال لازم با اعتبار یک ماهه است.
  • در صورت تأمین ارز، مطابق مقررات ارزی وارکننده حداکثر شش ماه فرصت دارد نسبت به ارائه اسناد حمل به بانک عامل و دریافت اعلامیه تأمین ارز (مجوز ترخیص از گمرک) اقدام کند.
  • از زمان دریافت اعلامیه تأمین ارز (ارائه اسناد حمل) وارد کننده حداکثر سه ماه فرصت دارد نسبت به ارائه پروانه گمرکی ورود کالا مطابق ثبت سفارش صادره و اسناد حمل ارائه شده به بانک عامل اقدام کند. (در مصوبه جدید دولت این مهلت‌ها به ترتیب به 3 و 2 ماه تقلیل یافته است).

نتیجه اینکه آمار ثبت سفارش اعلام شده تا این تاریخ لزوماً به معنی ارز تخصیص یافته، ارز تأمین شده و عدم ورود کالا به کشور نیست و همچنین ارز تخصیص یافته لزوماً به معنی ارز تأمین شده نمی‌باشد و نیز ارز تأمین شده تا این تاریخ نمی‌تواند به مفهوم عدم ورود کالا به کشور تلقی شود.

 در خصوص 9 میلیارد دلار اشاره شده در مصاحبه آقای یوسفیان ملأ تنها در صورتی می‌توان اظهار نظر قطعی کرد که 3 ماه مهلت ارائه پروانه ورود کالا پس از حداکثر 6 ماه مهلت ارائه اسناد حمل، منقضی شده و کالایی به کشور وارد نشده باشد. مطابق مقررات ارزی با انقضای مهلت‌های یاد شده بانکهای عامل مکلفند به پیگیری عودت ارز تامینی و در صورت عدم ایفای تعهد ارزی توسط وارد کننده معرفی این دسته از واردکنندگان به سازمان تعزیرات حکومتی اقدام کنند.

همچنین همان طور که قبلاً اعلام شده فهرست کامل افرادی که طی چهار ماه گذشته ارز به نرخ رسمی دریافت کرده‌اند به نهادهای نظارتی و گمرک ارسال شده است که قطعاً در صورت مشاهده هرگونه تخلف با برخورد مراجع نظارتی و قضایی همراه خواهد بود.

با توجه به توضیحات اشاره شده که مطالعه آن هم برای عموم مردم و هم برای سایر افراد صاحبنظر مفید به نظر می‌رسد ذکر این نکته ضروری است که نمایندگان محترم مجلس و سایر اشخاصی که در خصوص اینگونه موارد به اظهار نظر رسانه‌ای می‌پردازند حتماً باید از جزییات مساله مطلع باشند و با اطلاعات کامل و دقیق با رسانه‌ها مصاحبه کنند. چرا که در شرایط فعلی چنین گمانه زنی‌هایی موجب بروز تنش در سطح جامعه و التهاب آفرینی می‌شود.

خواندن 198 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395