چاپ کردن این صفحه
شنبه, 20 مرداد 1397 ساعت 09:59

اطلاعات تکميلي

  • در پی ایجاد توهم کمبود کالا توسط سوداگران اعلام شد؛

گوشت و مرغ به اندازه نیاز مردم در انبارها موجود است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: حال و هوای این روزها با شایعات کمبود کالا و مواد غذایی عجین شده است. ابهامات مردم پس از اظهارات ترامپ و خروج از برجام سبب شده  شماری از شهروندان در فروشگاه‌ها بیش از نیاز معمول خود اقدام به خرید کنند. در واقع علیرغم صحبت‌‎های مسئولین و تاکید و اطمینان ایشان مبنی بر کافی بودن کالاهای مورد نیاز، احتکار توسط مردم در حال رخ دادن است. این موضوع به سرعت در دستور کار قرار گرفت و تامین کالاهای اساسی با قیمت مناسب اولویت دولت شد.

  • مبنای افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

خردادماه امسال رئیس جمهور در جلسه ساماندهی بازار و بررسی نوسانات اخیر در قیمت برخی کالا‌های مورد نیاز مردم تاکید کرد: مردم مطمئن باشند که تولید یا تامین کالا‌های مورد نیاز جامعه و حل هرگونه مشکل بخش‌های تولیدی در این عرصه اولویت دولت است.

 حسن روحانی در این جلسه که با حضور مسوولین دستگاه‌ های ذیربط تشکیل شد، افزود: در حالی که دولت تمام خدمات و ارز مورد نیاز کالا‌ های مورد نیاز را تأمین می‌کند، نباید هزینه سودجویی عده‌ای را مصرف‌ کننده بپردازند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه "مبنای افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد"، تصریح کرد: پذیرفتنی نیست که افرادی از دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرند و با سودجویی در بازار با قیمت بالا و اجحاف به مردم بفروشند.

روحانی "کنترل تولید، توزیع و قیمت کالا‌هایی که روزمره مورد نیاز مردم است" را محور اصلی فعالیت دستگاه‌های مرتبط دولتی و عمومی اعلام و گفت: عرضه کالا توسط تولیدکنندگان و واردکنندگان باید با سرعت مطلوب صورت گیرد و همه عوامل تأخیر در ترخیص و عرضه برطرف شود.

رئیس جمهور هدف اصلی دولت در حمایت از بخش تولید را رفاه و آرامش جامعه دانست و افزود: رشد پایدار بخش تولید در گرو این است که با سود متعارف بازار خود را گسترش دهد.

روحانی با تشریح شرایط کنونی و برنامه بدخواهان کشور برای ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی، ادامه داد: مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند،  بویژه در مورد کالا‌های اساسی و کالا‌هایی که در داخل کشور تولید می‌شود. ضمن اینکه، در شرایط فعلی منطقی نیست کالایی که تماماً در داخل کشور تولید می‌شود با قیمت جدیدی در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: دولت اجازه سو استفاده در بازار کالا‌های مورد نیاز مردم را نخواهد داد و اگر کسانی به فکر سود باد آورده هستند، آماده برخورد مالیاتی قاطع باشند.

روحانی بر هماهنگی لازم اقتصادی – فرهنگی و رسانه‌ای برای دور کردن التهابات از بازار و ایجاد فشار‌های روانی کاذب و همچنین لزوم بهره‌گیری از نظارت عمومی و به میدان آمدن اتحادیه‌ها و اصناف برای ساماندهی بازار تاکید کرد.

  • شرایط بسیار مطلوب ذخایر کالا‌های اساسی

 به گزارش عصر اقتصاد، در همین راستا محمود حجتی با اشاره به اینکه تأمین کالاهای اساسی با قیمت مناسب اولویت دولت و وزارت جهاد کشاورزی است افزود: در گروه کالاهای اساسی مصرفی مانند روغن و برنج و در گروه کالاها و نهادهای تولید در بخش دام و طیور مانند کنجاله سویا و ذرت که غیر مستقیم در تولید کالاهای اساسی نقش دارند ارزان ترین ارز دولتی برای واردات است که اختصاص یافته است.

وی گفت: شرایط در بخش ذخایر راهبردی برنج خیلی خوب است و 300 هزار تن برنج در انبار شرکت های مباشر خریده و ذخیره شده و معادل همین میزان نیز در راه واردات است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: 70 درصد برنج مورد نیاز بازار از تولیدات داخل و 30 درصد از واردات تأمین می شود.

وی تاکید کرد: از آنجا که کشور در تولید گندم و شکر به خوداتکایی رسیده است امسال شرایط ذخایر این دو کالای اساسی بسیار مطلوب است و نیازی به واردات نداریم.

حجتی درباره شرایط تولید گوشت مرغ گفت: با تخصیص ارز ارزان دولتی برای واردات خوراک دام و طیور مانند ذرت و کنجاله سویا شرایط ذخایر نهاده های تولید خوب است و مرغداران و دامداران کمبودی برای تأمین نیازهای تولید ندارند.

وی میزان ذخایر گوشت مرغ را بیش از 50 هزار تن اعلام کرد و افزود: در صورت کمبود و یا افزایش بیش از انتظار قیمت در بازار گوشت مرغ منجمد توزیع خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: با توجه به اینکه برای واردات این نهاده ها ارز دولتی اختصاص می یابد برای جلوگیری از سودجویی از افراد تعهدات لازم را برای توزیع کالاهای وارداتی کنجاله سویا و ذرت در شبکه تولید کنندگان اخذ کردیم.

وی گفت: با توجه به شرایط مناسب ذخایر روغن خوراکی هیچ نگرانی برای تأمین نیاز بازار نداریم و دانه روغنی به اندازه کافی وارد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی علت کم شدن روغن خوراکی را در هفته های اخیر کمبود ظروف برای عرضه به بازار دانست و افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت موضوع تأمین ظروف مورد نیاز کارخانه های روغن را پیگیری کرده است و ظروف تأمین و در اختیار کارخانجات قرار خواهد گرفت.

حجتی گفت: دولت تاکید دارد روغن با قیمتی قابل قبول به مصرف کنندگان عرضه شود.

وی درباره شرایط تولید و بازار لبنیات نیز افزود: میزان تولید شیر در دامداری ها بیش از تقاضای بازار داخلی است بنابر این برنامه ریزی های لازم برای افزایش صادرات انجام شده است.

حجتی ابراز امیدواری کرد: با نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان محصولات لبنی با قیمت های مصوب در اختیار مردم قرار گیرد.

با توجه بهنوسانات نرخ ارز طی ماه های اخیر و افزایش قیمت اغلب نهاده ای تولید در بخش کشاورزی و دام افزایش قیمت محصولاتی مانند گوشت و مرغ و ... دور از انتظار نیست اما موضوع مهم این است که خرید بیشتر از نیاز منجر به کاهش کالا در بازار و افزایش قیمت بیشتر خواهد شد.

از این رو جا دارد از نهادهای ناظر و حاکم بر بازار اقلام اساسی این انتظار را داشت که با اطلاع رسانی هر چه بیشتر به مردم،‌ آنها را از نگرانی در مورد موجودی کالا خارج کرده و با تامین و توزیع به موقع کالا مانع از بهره برداری بیشتر سودجویان از این استرس مردم شده و قیمت های کالاهای اسای را کنترل کنند.

خواندن 203 دفعه