یکشنبه, 21 مرداد 1397 ساعت 09:27

جنگ روانی، امید و اعتماد مردم را هدف گرفته است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: طرح سؤال از رئیس‌جمهور در حالی مطرح‌شده است که تحریم‌های ایران آغازشده و از سوی دیگر فشارهای داخلی و خارجی بسیاری در کشور وجود دارد. اغلب کارشناسان بر سر این موضوع اتفاق‌نظر دارند که سؤال از رئیس‌جمهور مشکلی را حل نخواهد کرد. آن‌ها معتقدند طرح سؤال از رئیس‌جمهور که توسط برخی از نمایندگان مطرح‌شده بیشتر انگیزه‌های سیاسی دارد. با توجه به اینکه کشورمان در شرایط حساسی قرار دارد نیازمند انسجام و اتحاد بیشتری هستیم و این کار آب به آسیاب دشمن ریختن است.

علی سرزعیم، کارشناس اقتصادی در خصوص طرح سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهوری گفت: در شرایط کنونی کشور باید سعی کنیم که بیشتر اتحاد خودمان را حفظ کنیم. وی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور در ماه‌های گذشته گفت: در این مدت سیاست‌های اشتباهی صورت گرفت و نمایندگان باید کسانی را که عاملان این تصمیم‌گیری‌ها بوده‌اند مواخذه کنند نه کلیت دولت را.

این کارشناس اقتصادی بابیان اینکه اگر کسی تصمیم اشتباهی بگیرد باید برکنار شود گفت: زمانی که این اتفاق نمی‌افتد اتهامات متوجه شخص رئیس‌جمهور می‌شود. مثلاً اگر دولت می‌گوید بودجه شکست خورد باید بگوید این ایده برای چه کسی بوده و در واکنش به آن شخص را از سمتش عزل کرده آن‌وقت اتهامات دیگر متوجه رئیس‌جمهور نخواهد شد.

 سرزعیم در ادامه گفت: طرح سؤال از رئیس‌جمهور به حل مشکلات کشور کمکی نخواهد کرد. واقعیت این است که همه ارکان و دستگاه‌ها در وضعیت موجود سهیم هستند و متأسفانه در این شرایط همه به دنبال سپر بلا خواهند گشت.

  • رئیس جمهور همه حقایق را بازگو کند

 مهدی پازوکی، اقتصاددان نیز در همین رابطه گفت: واقعیت این است که بخشی از مشکلاتی که هم‌اکنون در کشور داریم مربوط به خود مجلس است، یعنی اگر نظارت مجلس دقیق باشد و خودش با رانت مخالف باشد می‌تواند به توسعه و پیشرفت کشور کمک کند. وی با اشاره به اینکه از آقای روحانی تقاضا داریم که حقایق را بازگو کند و هیچ واهمه‌ای نداشته باشد، گفت: ایشان باید بدون هرگونه ملاحظه‌ای سریع و محکم همان‌طور که در برنامه‌های انتخاباتی حقوق ملت را پاس داشتند و از منافع ملی دفاع و از گروه‌های فشار صحبت می‌کردند سعی کنند با مردم صادقانه صحبت و حقایق را بازگو کنند.

وی با اشاره به اینکه باید به مجلسی‌ها گفت که چه طرحی را آوردند که به نفع ملت ایران بود و دولت انجام نداد، گفت: در بودجه سال 97 مجلس کل بودجه را تغییر داد و بسیاری از پروژه‌های عمرانی جدید به دولت تحمیل کرد و جالب است که مسئولیت این با دولت است و یا در برنامه ششم مجلس تغییرات بسیاری را در آن انجام داد که این موضوع هزینه زیادی را برای کشور به بار آورد. لذا آقای روحانی باید بداند بعد از خداوند، بزرگ‌ترین پشتوانه آن مردم هستند و صادقانه با آن‌ها صحبت کند و از کانون‌های فشار و رانت بگوید.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نماینده باید از منافع ملی دفاع کند نه از منافع باندی و گروهی گفت: رئیس‌جمهور باید از وزرای خود بخواهد که اطلاع بدهند چقدر نمایندگان به آن‌ها فشار می‌آورند.

وی گفت: نماینده باید از حقوق مردم دفاع کند و قانون خوب بنویسد و نظارت کند. وی با اشاره به امتیاز گیری برخی از نمایندگان گفت: آقای روحانی باید درخواست‌های غیرواقعی گروه‌های فشار و بخشی از نمایندگان که به دنبال امتیاز گیری از دولت هستند را بگوید و شورای نگهبان هم باید نمایندگانی را که به دنبال رانت هستند را رد کند.

 پازوکی با اشاره به اینکه محور سؤال‌هایی که برای سؤال از رئیس‌جمهور مطرح‌شده اگرچه اقتصادی است اما بیشتر جنبه سیاسی دارد گفت: این‌ها مشکلات جدید نیست. همه می‌دانیم که اقتصاد کشورمان مشکلاتی دارد اما باید دید خود همین نمایندگان برای این مشکلات چه قانون‌هایی نوشته‌اند. نمونه آن در بودجه 92 است که نمایندگان بودجه عمرانی را حدود 2 هزار میلیارد افزایش دادند و بیش از 60 هزار میلیارد تومان بار مالی در پروژه‌های جدید برای کشور و برای مردم ایران ایجاد کردند. پازوکی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی این اقدام مجلس بیشتر نشان‌دهنده این است که فشار سیاسی می‌خواهند بیاورند اظهار داشت: این کار مشکلی از کشور را حل نخواهد کرد اما یک فرصتی است برای رئیس‌جمهور که این سؤال سیاسی را تبدیل به یک فرصت بهینه برای گفتن حقایق کند و بگوید که دشمنان خارجی با تندروهای داخلی چه مشکلاتی را برای اقتصاد کشور پدید آوردند.

فارغ از اینکه این پرسش و استیضاح حق مجلس است اما در شرایط کنونی که دشمنان بیشتر از هر زمان دیگری فعال هستند و کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد این اقدام مجلس به نفع کشور و مردم نخواهد بود.

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز دراین‌باره گفت: نمایندگان ما بسیار زمان نامناسبی را برای سؤال از رئیس‌جمهور انتخاب کردند. وی بابیان اینکه در ماه‌های اخیر شاهد نابسامانی افسارگسیخته در حوزه اقتصاد بودیم و از سوی دیگر در داخل کشور هم شاهد اقدامات برخی از سودجویان بوده‌ایم گفت: در چنین شرایطی طبعاً باید تمام حواس دولت متوجه ساماندهی اقتصاد کشور و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در زندگی مردم باشد.

 عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: فراموش نکنیم که جنگ روانی در فضای مجازی و واقعی علیه دولت آغازشده است تا امید مردم را تضعیف و اعتماد آنان از مسئولین را از بین ببرند. بعضی از جریانات از خواسته‌های به‌حق به مردم سوء‌استفاده می‌کنند و می‌کوشند تا هم‌زمان با جنگ اقتصادی دنیا علیه ایران جنگ روحی و روانی در داخل مدیریت کنند.

 وی در خصوص سؤال از رئیس‌جمهور گفت: به نظر می‌رسد طرح سؤال از رئیس‌جمهور، مشغول کردن رئیس دولت و وزرا و مسئولین از مشکلات واقعی کشور است و کمکی به حل مشکلات نخواهد کرد.

 انصاری افزود: درست است که تاکنون دولت و شخص رئیس‌جمهور بنا به ملاحظات سیاسی و مصلحتی و جلوگیری از ایجاد تنش میان قوای کشور کمتر سخن گفته‌اند، خویشتن‌داری کردند و حتی برخی کارشکنی‌ها سوءاستفاده‌هایی که بعضاً انجام‌شده است را بیان نکردند؛ این فرصتی است که ایشان بیایند و این مسائل را در مجلس شورای اسلامی بیان کنند.

خواندن 179 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395