یکشنبه, 21 مرداد 1397 ساعت 09:53

اطلاعات تکميلي

  • در پی تحریم ایران رخ می‌دهد؛

تورم نفتی و افت اقتصادی جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: چند روزی است که دونالد ترامپ سند آغاز تحریمه‌ای ایران را انضا کرده است و به گفته مقامات آمریکایی قرار است که فروش نفت ایران به صفر برسد. با این وجود برخی دیگر اذعان کرده اند که آمریکا توان توقف کامل صادرات نفت ایران را ندارد، همچنان این باور وجود دارد که تحریم ایران بازار جهانی نفت را با تنش هایی جدی همراه خواهد کرد که منجر به افزایش قیمت شده و رشد اقتصادی جهان را کند می کند.

در همین راستا بلومبرگ به نقل از دو مقام آگاه نوشته است که دولت ترامپ پیش ‌بینی کرده کشورها را برای کاهش واردات نفت ایران به میزان حداکثر یک میلیون بشکه در روز تا نوامبر متقاعد خواهد کرد که نشان می‌ دهد آمریکا به هدف اصلی خود برای متوقف کردن کامل فروش نفت ایران دست پیدا نمی ‌کند.

آمار پیش‌ بینی شده از میزان صادراتی که در نتیجه اقدامات آمریکا متاثر خواهد شد، از ۷۰۰ هزار بشکه تا یک میلیون بشکه در روز متغیر است، اما همچنان مطابق با هدف آمریکا برای توقف کامل فروش نفت ایران نیست. طبق آمار بلومبرگ ایران به طور متوسط حدود ۲.۱ میلیون بشکه در روز طی یک سال گذشته نفت صادر کرده است.

برایان هوک، مقام آمریکایی که تلاش ‌های دولت آمریکا برای متقاعد کردن کشورها برای توقف خرید نفت ایران را دنبال می ‌کند اعلام کرد: هدف ما کاهش درآمدهای فروش نفت ایران به صفر است.

این در حالی است که برآورد های اعلام نشده دولت ترامپ، با آنچه تحلیلگران قبلا پیش بینی کرده بودند مطابقت دارد. زمانی که دولت اوباما تحریم هایی را علیه صادرات نفت ایران به اجرا گذاشت، میزان فروش نفت این کشور حدود 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش یافت. اما دولت اوباما به صورت مرحله به مرحله به این میزان کاهش دست یافت و ضمنا همراهی متحدان اروپایی را نیز پست سر خود داشت. اما کشورهای اروپایی این بار مخالف اقدامات ترامپ علیه ایران هستند.

بر این اساس می‌توان دریافت که تحریم ایران مطابق میل دولت آمریکا پیش نخواهد رفت، چرا که بسیاری از کشور ها با این برنامه مخالفت دارند. علاوه بر این کشور های اروپایی تلاش دارند که از شرکت های که با ایران کار می کنند، حمایت کنند.

با این وجود همچنان این مساله که ممکن است تحریم نفتی ایران بازار را با مشکلاتی رو به رو کند پا بر جا است.

در این راستا آژانس بین ‌المللی انرژی اعلام کرد که تحریم‌ های نفتی آمریکا ضد ایران می ‌تواند حفظ عرضه مناسب نفت در جهان را بسیار چالش‌ برانگیز کند.

بر اساس گزارش شبکه خبری سی ان بی سی، گزارش ماهانه آژانس بین ‌المللی انرژی نشان داد برنامه آمریکا برای وضع تحریم ضد ایران می ‌تواند بر عرضه نفت جهان به ‌طور خیره ‌کننده تأثیر بگذارد و ظرفیت مازاد عرضه نفت در جهان را مستهلک کند.

این نهاد اعلام کرد: با اجرایی شدن تحریم ‌های نفتی ضد ایران، احتمالا در ترکیب با اختلال‌ های تولید در مناطق دیگر، حفظ عرضه جهانی نفت ممکن است بسیار چالش‌ برانگیز شود و می ‌تواند به از دست رفتن ظرفیت مازاد تولید نفت بیانجامد.

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: بنابراین، دورنمای بازار نفت در آن زمان، آرامش بسیار کمتری نسبت به امروز خواهد داشت.

نیل اتکینسون، رئیس بخش صنعت نفت و بازارها در آژانس بین‌ المللی انرژی گفت: همان طور که در گزارش گفته ‌ایم، نمی ‌توانیم از این واقعیت بگریزیم که در ماه ‌های آینده سال جاری میلادی، ممکن است در شرایطی متفاوت باشیم که در آن، عرضه نفت محدودتر است و ممکن است خطر افزایش قیمت نفت وجود داشته باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی دورنمای رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ را مورد بازنگری قرار داد و با ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش، ۱.۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرد، اما هشدار داد: اگر عرضه محدود بماند و تنش‌ های تجاری تشدید شده و قیمت ‌ها افزایش پیدا کند این پیش ‌بینی با ریسک ‌هایی مواجه خواهد شد.

در گزارش آژانس بین ‌المللی انرژی همچنین آمده است: خطرهای ناشی از جنگ تجاری افزایش بیشتری داشته ‌اند و خطر کاهش چشمگیر رشد در برخی کشورهای صادرکننده را ایجاد می ‌کند.

با این همه، این نهاد اعلام کرد خطرهای ناشی از جنگ تجاری می ‌توانند به سرعت برطرف شوند و در مقطع کنونی نمی ‌توان فرضیات اولیه درباره اقتصاد و تقاضای نفت را تغییر داد.

این در حالی است که انتظارات آمریکا برای افزایش تولید عربستان نیز برآورده نشده است و گفته می شود که عربستان نمی تواند در کوتاه مدت توقعات آمریکا را محقق کند. آمریکا و روسیه نیز به سختی می توانند در کوتاه مدت تولید خود را به اندازه ای افزایش دهند که گپ کل صادرات ایران را پر کند.

علاوه بر این تحلیلگران اعلام کردند که آزادسازی ذخایر راهبردی نفت آمریکا پایین آمدن قیمت‌ های جهانی این کالای راهبردی را تضمین نمی‌ کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، تحلیلگران اعلام کردند اگر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بخشی از ذخایر راهبردی نفت این کشور را به بازار تزریق کند، بعید است این مسئله قیمت بنزین را در این کشور کاهش دهد، زیرا هم ‌اکنون نیز تولید نفت آمریکا در بالاترین حد ممکن است.

زکری راجرز، تحلیلگر مؤسسه مشاوره وود مکنزی، گفت: بعید است آزادسازی این ذخایر تأثیر قابل توجهی بر بازار گازوئیل و بنزین در آمریکا داشته باشد. هم‌اکنون نیز نفت کافی برای تولید با حداکثر ظرفیت (پالایشگاه ‌ها) در آمریکا وجود دارد.

به گفته کارشناسان، هرگونه برداشت از ذخایر راهبردی نفت آمریکا در شرایط کنونی، غیرضروری به شمار می ‌آید و با توجه به نیاز نداشتن پالایشگران آمریکایی، محموله‌ های نفتی برداشت شده به خارج از آمریکا فرستاده خواهد شد.

بر این اساس می توان دریافت که تحریم ایران نهایتا اختلالاتی را در سطح عرضه نفت خام جهان ایجاد می کند که گرانی این شاخص‌های اقتصادی را در بر دارد. در پی به وجود آمدن تورم در بازارهای نفت، بدون شک کشورهای وارد کننده با معضلاتی رو به رو خواهند شد. به خصوص اگر افزایش قیمت در مقیاس چشمگیری باشد، رشد اقتصادی این کشور ها با موانعی همراه می شود. این موانع می تواند پیش‌بینی‌های تحلیل گران برای رشد اقتصادی جهان را مختل کند. چرا که کشور های مصرف کننده نفت، برای واردات مواد اولیه و انرژی باید هزینه های گزافی را بپردازند و این موضوع به خودی خود اقتصاد این کشور ها را با چالش رو به رو می کند.

از این رو است که گفته می شود خلا نفت ایران در بلند مدت بازار جهانی نفت و رشد اقتصادی جهان را دچار مشکل خواهد کرد.

 

 

 

خواندن 139 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395