دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • رییس سازمان برنامه و بودجه کشور:

پول پاشی شغل ایجاد نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری- نیلوفر فروهیده

عصراقتصاد: رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه معتقدیم با پول پاشی شغل ایجاد نمی شود، گفت: باید در قواره سرمایه گذاری های مختلف برای طرح های مولد اشتغال ایجاد کنیم.

محمدباقر نوبخت در جلسه امضای تفاهمنامه ایجاد اشتغال گسترده و پایدار با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: در تبصره 18 قانون بودجه سال 1397، مساله ایجاد اشتغال برای یک میلیون نفر پیش بینی شده است.

وی گفت: مقرر شد در این تبصره سه هزار میلیارد تومان ردیف ویژه بودجه اختصاص یابد. همچنین مقرر شد ۲۰ درصد در حد ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی به اشتغال اختصاص یابد که مجموعا ۱۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

به گفته او، قرار شد از تبصره ۱۴ نیز پنج هزار میلیارد تومان از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به اشتغال اختصاص یابد. درخواست کردیم به این رقم ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به اشتغال کمک شود و نظام بانکی نیز ۳۰ هزار میلیارد تومان اختصاص دهد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: معتقدیم با پول پاشی شغل ایجاد نمی شود و باید در قواره سرمایه گذاری های مختلف برای طرح های مولد اشتغال ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: حدود 157 هزار شغل با سرمایه گذاری در طرح های اشتغالزای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجاد می شود و این سازمان درباره تحقق این امر متعهد شده است.

نوبخت ادامه داد: در بخش مسکن نیز حدود 300 هزار فرصت شغلی برای ساخت 50 هزار مسکن روستایی، 50 هزار مسکن حمایتی شهری و بازسازی 100 هزار واحد مسکونی قدیمی پیش بینی کردیم و ایجاد فرصت های شغلی در پروژه های نوسازی ناوگان شهری، صنایع کوچک، کشاورزی و غیره به همین منوال ادامه می یابد.

به گفته وی، برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی، 12 برنامه کلان طراحی شده که تفاهمنامه با سازمان میراث فرهنگی یکی از آنهاست.

ترکیه برای مقابله با هجمه آمریکا از ایران الهام می گیرد

نوبخت عنوان کرد: برای ایجاد شغل جوانان خود، منتظر آمریکا نمی مانیم و مشاغل تعریف شده ما به هیچ کمک بیرونی احتیاج ندارد.

وی درباره افت ارزش لیر ترکیه در برابر دلار تاکید کرد «می بینید بر سر همسایه ما ترکیه چه آمده است و آنها چگونه برای مقابله با هجمه های اقتصادی آمریکا از ایران الهام می گیرند».

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: دشمن با هجوم ناعادلانه سعی دارد به جوانان ما القا کند برای ایجاد شغل باید متکی به غربی ها باشیم اما همانطور که رهبری فرمودند ما برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی به توان داخلی تکیه می کنیم و این شعار ما در مقام عمل قابل ملاحظه و محاسبه خواهد بود.

نوبخت یادآوری کرد: دیروز صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود جایگاه ایران در اقتصاد دنیا را هجدهم اعلام و پیش بینی کرد بزودی ایران با عبور از کانادا، اسپانیا و عربستان به قدرت پانزدهم اقتصادی دنیا بدل می شود.

مونسان: در 2 مرحله اجرایی 190 هزار شغل ایجاد می کنیم

همچنین علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نشست بیان کرد: بنده در سازمانی خدمت می کنم که در سه بخش فرهنگی ، اجتماعی و ابعاد اقتصادی اثرگذار است.

وی افزود: یکی از موضوعات جدی گردشگری ایجاد نشاط و امید در کشور است و در ایران هم طبیعتاً همین امر دنبال می شود.

مونسان با بیان اینکه ایران دارای تمدن کهن است و غنای فرهنگی بالایی دارد، گفت: هر توریستی که به کشور ما می آید علی رغم تبلیغات منفی علیه ایران به یک سفیر برای ما در خارج از کشور تبدیل می شود و به عبارتی ما به دیپلماسی کشور هم کمک می کنیم.

مونسان با بیان اینکه از طریق گردشگری و با استفاده از بومگردی زمینه مهاجرت معکوس را فراهم کرده ایم، گفت: بسیاری از جوانان روستایی که به شهرها مهاجرت کرده بودند در حال بازگشت به زادگاه خود و تبدیل خانه هایشان به مناطقی برای بومگردی هستند.

رییس سازمان میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: گردشگری در دنیا به اقتصاد سوم بدل شده و در آینده ای نه چندان دور ارتقا پیدا می کند.

وی ضمن بیان اینکه در کشور ما گردشگری توانسته به صورت مستقیم برای کشور ارزآوری کند، گفت: مهم ترین موضوع در بخش گردشگری این است که تمام بخش های اقتصادی را به حرکت درآورد و اوج این ماجرا را در ایام نوروز شاهد هستیم.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه امید دارم در قالب طرح اشتغال فراگیر ماموریت های خود را به خوبی انجام دهیم، گفت: اگر کمک ها به سازمان میراث فرهنگی بیشتر شود می توانیم درآمدزایی بیشتری هم داشته باشیم.

موافقت وزیر آموزش و پرورش برای طرح تعطیلات زمستانی

مونسان در حاشیه این مراسم، درباره تاثیر نوسانات ارز در گردشگری اظهار کرد: خوشبختانه با تصمیم‌های جدید در حوزه ارزی به نقطه ثبات رسیده‌ایم، بویژه آن‌که درگذشته گردشگران ورودی و هتل‌ها برای تبدیل ارز دچار مشکل بودند که حالا از طریق صرافی‌ها می‌توانند ارز خود را تبدیل کنند و به نظر می‌رسد مشکلات این بخش کاهش داشته است.

وی افزود: تامین ارز سفرهای خارجی نیز مشکلاتی داشت، صف‌های طولانی شکل گرفته بود و گله‌مندی‌هایی مبنی بر این‌که ارز ارزان به مسافران خارج داده می‌شود، مطرح بود که با تصمیم‌های گرفته شده، وضعیت باثباتی برای گردشگری کشور ایجاد شده که خوب است.

وی سپس درباره سرانجام طرح تعطیلات زمستانی، گفت: وزیر آموزش و پرورش موافقت اولیه را با این طرح اعلام کرده، قرار است طرح خیلی بزرگ نباشد، چون اجرای آن سخت می‌شود، بنابراین فقط بخش دانش‌آموزی را در برمی‌گیرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی افزود: درخواست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ۱۴ روز تعطیلی در نیمه دوم دی ماه است، اگر برای آموزش و پرورش مقدور نباشد، یک هفته تعطیلی هم می‌تواند کمک بزرگی باشد. به همین میزان نیز به ابتدا و انتهای دوره آموزشی اضافه خواهد شد و چیزی از دوره آموزشی کم نمی‌شود و به آموزش دانش آموزان لطمه‌ای نمی‌خورد.

مونسان گفت: اعتقاد وزیر آموزش و پرورش نیز بر این است که این تعطیلی شادابی آموزشی را ارتقاء می‌دهد، بنابراین نه تنها عملکرد گردشگری خواهد داشت و به کاهش آلودگی در شهرهای بزرگ کمک می‌کند که یک دوره استراحت با هدف ایجاد شادابی برای دانش آموزان خواهد بود.

خواندن 214 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395