دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 09:07

اطلاعات تکميلي

  • بحران اصلی امروز کشور اقتصادی نیست؛

تحریم اعتماد مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: خروج رسمی آمریکا از برجام حتی چند روز زودتر از موعد مقرر صورت گرفت و تا زمان اجرای مرحله اول تحریم‌ها هم فاصله ای 3 ماهه وجود داشت. اما پیش از خروج ترامپ طی یک فضاسازی رسانه ای مبنی بر ایجاد آشفتگی در اقتصاد کشور، جو اضطراب و نگرانی شدیدی بر جامعه حاکم شد که تأثیر مستقیمی بر بازارها گذاشت و اولین بازار، ارز بود که واکنش شدیدی به آن نشان داد.

موج به راه افتاده در فضای مجازی که البته پیش زمینه آن در اعتراضات و تجمعات مربوط به موسسات مالی غیر مجاز فراهم شده بود، عزم را بر تزریق نا امیدی و بی اعتمادی در بین جامعه هدف خود جزم کرده بود و توانست تا حدودی هم موفق شود.

شبکه های اجتماعی پرچم دار بروز نارضایتی و نا امیدی از اصلاح شرایط شدند و نا امیدی و سلب اعتماد مردم از مسئولان و مقامات بلندپایه هدف اصلی و سرتیتر غیر مستقیم خبرها قرار گرفت.

عبور از همه احزاب و جناح های سیاسی و زیر سوال بردن کلیت نظام و دولت و هرکسی که مسئولیتی در کشور بر عهده دارد، شعار اصلی قرار گرفت چرا که این بار باید با ایجاد حالت بی اعتمادی در مردم توسط جنگ روانی، امید به آینده از آنها گرفته می شد. تزریق یاس و نا امیدی در دستور کار قرار گرفت چرا که مردم در تلخ ترین شرایط و سخت‌ترین سال ها (8سال جنگ تحمیلی، دوران اولیه تحریم‌ها و ...) نشان داده بودند که اگر به آینده امیدوار باشند، به تحمل روزهای سختی و انتظار برای رسیدن روزهای بهتر و همراهی با سیاست های کلان و حتی حضور شگفت انگیز در انتخابات ها اقدام خواهند کرد. بنابراین هیچ مسئول سالم یا توانمند و یا هیچ قهرمانی نباید در عرصه سیاست باقی می ماند.

بی شک سیاست های غلط اقتصادی و فشار ناشی از تحریم های آمریکا بر شرایط اقتصادی کشور و آشفتگی بازارها تاثیر خواهد گذاشت اما ترسیم تصویر اغراق آمیز از آسیب پذیری اقتصاد ایران آن هم از مدت ها پیش از اجرای تحریم‌ها و بحران سازی های تصنعی هم سو با اهداف رئیس جمهور آمریکا که رفتارهای نمایشی و جوسازانه وی را از روزهای اول شاهد بودیم، به همراه گزارش های معتبر داخلی و خارجی از بخش های مختلف اقتصادی کشور و آمارها ثابت می کند که برخلاف آنچه به اشتباه و البته آگاهانه و ارادی به نظر می رسد، بحرانی که امروز کشور با آن رو به روست اقتصادی نیست بلکه بحران سلب اعتماد عمومی و از دست رفتن مهم ترین سرمایه و پشتوانه هر دولت و حکومت یعنی امید و اعتماد عمومی است و خطر جدی ای که امروز کشور را تهدید می کند، تحریم رضایت و اعتماد ملی است نه تحریم های اقتصادی. چرا که تاریخ سیاسی ایران نشان می دهد که هم شرایط تحریم را تجربه کرده است، هم شرایط جنگ و بحران اقتصادی و هم شرایط بحران های اجتماعی و سیاسی و مرور تاریخ نشان می دهد که از کدام دوران ها توانسته است به سلامت عبور کند و از کدام بحران ها شکست خورده است.

تشخیص درست این بحران ها و شناسایی دقیق عوامل آن توسط مسئولین و مقامات از مهم ترین نیازها و ضرورت های امروز کشور است.

اگر دولت‌ها یا حکومت‌ها دچار ضعف در تشخیص بحران باشند، به تناسب این خطا سیاست‌های غلط و تصمیمات نادرست اتخاذ می شود و جنس جامعه معترض نیز شناسایی نمی‌شود. بنابراین نه تنها منجر به تصمیم ها و راهکارهای شتاب زده و ناگهانی کوتاه مدت می شود، بلکه بحران نیز رفع نخواهد شد.

دولت اگر نداند که ضربه یا ضربه های اصلی که امروز بر کشور وارد می شود، تحریم های اقتصادی نیست و معترضان امروز جامعه، نا امیدها و مایوس ها هستند نه گرسنگان.

از سویی دیگر عدم شناسایی معضل و یا بحران اصلی و واقعی، عدم شناسایی اهداف دشمن و ابزارها و تکنیک ها و روش های وی را به دنبال خواهد داشت و باعث یک مبارزه نابرابر می شود. قطعا پیروزی در یک جنگ نابرابر اگر غیر ممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود.

سیاستمداران و تصمیم گیران رده بالای کشور باید بدانند که در شرایط جنگ روانی قرار داشته و مهم ترین ابزار برای مبارزه در این میدان، رسانه است. قطعا بدون تقویت سنگر رسانه،  خاکریزهای خود را در میدان وجدان های مردم به مرور از دست خواهند داد.

خواندن 191 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395