دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 09:09

افزایش نرخ خوراک به سرمایه گذاران آسیب می‌زند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: قیمت خوراک را نمی‌توان در تحولات داخلی برابری ارز و ریال دخالت داد و اگر اینگونه باشد تصمیمی نامناسب است زیرا در این صورت سرمایه گذاران آسیب می‌بینند.

غلامحسین بیات ، درباره احتمال تغییر نرخ خوراک اظهار داشت: قیمت‌گذاری خوراک هیچگاه تابعی از نرخ تبدیل ارز به ریال نبوده است. آنچه اکنون با آن مواجهیم این است که نرخ تبدیل ارز به ریال افزایش پیدا کرده و به عبارت دیگر ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده است ولی قیمت محصولات پتروشیمی در بازار جهانی تفاوت آنچنانی با توجه به تغییر و تحولات ارزی چند وقت اخیر کشور ما  نکرده است.

وی افزود: آن زمان که بحث کارشناسی روی قیمت خوراک انجام می‌شد روی فاکتور عنوان شده بود که قیمت محصول در بازار جهانی است، این تغییر هم آنچنانی نیست، بنابراین قیمت خوراک را نمی‌توان در تحولات داخلی برابری ارز و ریال دخالت داد و اگر اینگونه باشد تصمیمی نامناسب است زیرا در این صورت سرمایه گذاران آسیب می‌بینند. 

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه تصریح کرد: فرض کنیم محصول متانول در گذشته تنی 300 تا 400 دلار فروخته شده، امروز نیز قیمت همان است، اما عدد تبدیل دلار به ریال طی چند ماه گذشته و اکنون در کشور با هم تفاوت پیدا کرده است، بنابراین در حال حاضر عدد بیشتر ریالی حاصل می‌شود ولی از نظر ارزی درآمد همانند قبل است و این دلیلی نمی‌شود قائل به افزایش نرخ خوراک به دلیل اینکه ارزش برابری دلار با ریال به هم خورده، باشیم.

وی یادآور شد: تصمیم به افزایش نرخ خوراک به دلیل رشد نرخ ارز درست و قابل پذیرش نیست و درهیچ جای دنیا هم اینگونه عمل نکرده‌اند که ما بخواهیم در نرخ گذاری اینگونه عمل شود.

بیات گفت: در دنیا به این صورت است اگر نرخ محصول بالا برود نرخ خوراک هم افزایش می‌یابد، چون نرخ خوراک فوب منهای 5 درصد است، فوب مبنای تعیین نرخ خارجی داشته و افزایش پیدا می‌کند و یا اینکه قیمت محصول افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: پتروشیمی‌هایی نیز که خوراک گازی دارند و با مبنای ریالی محاسبه شده‌اند، وابسته به نرخ برابری دلار با ریال نیستند که روی قیمت تجدیدنظر شود، بنابراین هیچ رابطه منطقی و ریاضی بین برابری ریال و دلار با نرخ محصولات وجود ندارد.

منبع: ایلنا

خواندن 129 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395