دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 09:45

حذف تعرفه‌ها و مردمی کردن انرژی خورشیدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیلوفر جمالی

عصراقتصاد: وضعیت بحرانی آب و همچنین ناتوانی نیروگاه‌ها برای تولید برق مورد نیاز کشور، نیاز به استفاده از نیروهای تجدیدپذیر را دو چندان می‌کند اما بنا به گفته‌ها سرمایه‌گذاری در این بخش برای بخش خصوصی و همچنین دولت با وجود داشتن منابع طبیعی ارزان قیمت صرفه اقتصادی ندارد. در این راستا نداشتن بودجه کافی برای سرمایه‌گذاری دولت در این بخش و همچنین نیاز به آب در مراحل مختلف تولید برق با نیروگاه‌های برقآبی باعث شده تا نیروگاه‌های خورشیدی بیش از پیش مورد توجه کارشناسان قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، با توجه به اینکه در کشور تولیدکننده در زمینه انرژی‌های خورشیدی وجود ندارد و همچنین شرایط بین المللی و سیاسی کشور شرایط سرمایه گذاری خارجی را نیز سخت کرده است باید به فکر استفاده شخصی افراد از انرژی خورشیدی باشیم اما این شرایط نیز به دلیل بالابودن تعرفه های گمرکی برای واردات تجهیزات انرژی خورشیدی برای خانوارها گران تمام می شود.

داوود فدایی، عضو هیأت مدیره انجمن علمی انرژی خورشیدی ایران و رئیس مرکز تحقیقات فناوران خورشید پژوه در گفت و گو با خبرنگار عصراقتصاد درباره راهکار دولت برای پیشرفت در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرد: دولت باید دست بخش خصوصی را در این عرصه باز بگذارد.

وی با اشاره به اینکه بخش فروش انرژی در درست دولت است، گفت: تولیدکنندگان انرژی خورشیدی تنها منبعی که می‌توانند تولیدات خود را بفروشند دولت است اما پول بخش خصوصی باز نمی گردد و فروش یا عدم فروش هیچ فرقی برای آنها ندارد.

فدایی با اشاره به خاموشی های کنونی کشور عنوان کرد: دولت برای خاموشی ها برنامه ریزی می کند اما حاضر به سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر نیست.

رئیس مرکز تحقیقات فناوران خورشید پژوه اظهار کرد: دولت برای ارائه انرژی هزینه هایی انجام می دهد که به گفته خودشان برای ارائه به مردم سوبسید به آنها تعلق می‌گیرد و یک دهم قیمت تمام شده این انرژی از مردم دریافت می کنند. در صورتی که اگر یک بار این سرمایه گذاری برای تولید انرژی های تجدید پذیر انجام شود دیگر با قطعی برق مواجه نخواهیم شد.

وی ادامه داد: با سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدید پذیر هر زمان نور خورشید افزایش پیدا کند می توان برق بیشتری را تولید کرد و در زمان کم شدن تابش آفتاب می توان آن را خاموش کرد و ما اکنون خلاف روند دنیا در حال حرکت هستیم.

 فدایی درباره نداشتن صرفه اقتصادی سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدید پذیر گفت: کشورهایی که می خواهند به سمت تولید انرژی های تجدیدپذیر حرکت کنند اما تولیدکننده داخلی در این زمینه ندارند و همچنین بنا به دلایل بین المللی سرمایه گذار خارجی هم به حوزه ورود پیدا نکرده است از هزینه های گمرکی ورود تجهیزات انرژی های تجدید پذیر می کاهد تا مردم برای تامین انرژی خود این تجهیزات را به صورت شخصی وارد کنند اما در کشور ما واردات تجهیزات انرژی های تجدید پذیر 45 درصد گمرکی دارد.

وی درباره نیاز به صرفه جویی در زمینه مصرف آب و برق نیز اظهار کرد: تمام دنیا به سمت صرفه جویی در مصرف منابع در حال حرکت هستند اما در کنار آن به فکر تامین انرژی از منابع دیگر نیز هستند. منابع در کشور ما ارزان قیمت بوده و رو به اتمام است. در این راستا باید متذکر شد که حتی سیستم های سرمایشی نیروگاه های حرارتی ما توسط آب فعالیت می کنند و همچنین با بخار آب است که توربین ها و ژنراتورهای به حرکت در می آیند.

این عضو هیأت مدیره انجمن علمی انرژی خورشیدی ایران با اشاره به اینکه راندمان نیروگاه های کشور 30 درصد است، گفت: 70 درصد انرژی منابع اولیه انرژی کشور در نیروگاه ها در حال تلف شدن است و در این راستا میان 18 تا 24 درصد نیر اتلاف انرژی در شبکه توزیع داریم پس نیروگاه های کنونی کشور بزرگترین تلف کننده انرژی هستند.

وی ادامه داد: راندمان تولید انرژی در نیروگاه های کشور میان 20 تا 25 درصد است و چرا در این راستا فعالیتی صورت نمیگیرد؟ چرا در شبکه توزیع انقدر تلفات وجود دارد؟

فدایی در راستای نداشتن بودجه برای جلوگیری از اتلاف انرژی در نیروگاه ها نیز عنوان کرد: ما اکنون آب نداریم پس برای آن نیز باید برنامه ریزی شود. در کشور گاز با ارزش صادراتی 13 سنت در حال سوزانده شدن است. با گازی که در نیروگاه ها در حال سوختن است و 70 درصد آن تلف می شود، می توان پروتئین و خوراک دام تولید کرد که 100 برابر قیمت در بازار جهانی قابلیت فروش دارد.

خواندن 205 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395