دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 09:59

زالوی ایرانی معجزه‌ای در طب جهانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: پخش مستنداتی چون زندگی زالو در شرایط کنونی کشور می‌تواند برای مخاطب یادآور بحران‌های اقتصادی و به تعبیر برخی از سیاسیون مواجهه با یک جنگ سیاسی باشد. به این معنا که که یکی از راهکارهای مؤثر برای خروج از تنگناهای اقتصادی، کم کردن وابستگی اقتصادی به خارج از کشور و رشد و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در داخل است.

در کشور ما، برآیند عقلانی مبتنی بر سیاست‌های برنامه‌ریزی شده می‌تواند ما را به بهره برداری از منابع طبیعی موجود و در نهایت خودکفایی برساند و به قدرت اقتصادی در منطقه و سطح جهان بدل کند. از جمله راهکارهای رسیدن به این هدف، کشف ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی است که می‌توان آنها را به بهره برداری رساند و به یک منبع درآمد مؤثر و پایدار بدل کرد. مستند زندگی زالو نشان می‌دهد که این کار شدنی است.

  • ایران در آغاز راه صادرات زالو

این مستند به نحوه پرورش، تکثیر و بهره بردن از خاصیت‌های درمانی زالو می‌پردازد. در واقع محتوای این مستند از حیث مفهوم پردازی دو بخش عمده دارد؛ بخش اول به شکل موازی و در هم تنیده روایت می‌شود و بخش دوم به شکل مستقل و منفک شده. به عبارتی دیگر مخاطب در این مستند هم به لحاظ علمی و زیست شناختی با زندگی زالو و خواص و کارکردهای درمانی آن آشنا می‌شود و هم به ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری که در پرورش و تکثیر زالو و فروش و صادرات آن به خارج وجود دارد آگاهی می‌یابد.

کشور ما در آغاز راه بزرگ صادرات زالو به چندین کشور دنیا قرار گرفته و این راه می‌تواند افق تازه و نوید بخشی برای رونق این تجارت شود. تجارتی که مرتبط با سلامت انسان است و به نوعی خدمات پزشکی و درمانی هم محسوب می‌شود.

  • نژاد زالوی ایرانی، اصیل‌ترین و با کیفیت‌ترین زالوی پزشکی جهان

فارغ از جنبه‌های تجاری و اقتصادی، بخش مهم این مستند به دو عنصر شناختی زندگی زالو می‌پردازد. عنصر درون شناختی و برون شناختی که شامل شرح خاصیت‌های درمانی و خواص تجاری و اقتصادی این موجود است.

در مبحث درون شناختی، معصومه مالک توضیح می‌دهد: 5 گونه زالو طبی داریم که برای درمان مناسب است و هر زالویی خاصیت طبی ندارد.

این کارشناس با اشاره به صحبت‌های یک پزشک روسی اظهار داشت: بهترین زالوهایی درمانی از نژاد موجود در ایران است. به عبارت دقیق‌تر نژاد زالوی ایرانی یعنی "هیرودو مدیسینالیس" اصیل‌ترین و با کیفیت‌ترین زالوی پزشکی جهان محسوب می‌شود. این یک امتیاز و سرمایه بزرگ برای سلامت و تجارت کشور ماست که از این ظرفیت به درستی بهره ببریم.

  • شناسایی 120 ماده مفید در بزاق زالو

روایت تصویری از زندگی زالوها با قاب بندی و نماهای مختلف به خلق تصاویر جذابی پرداخته است. بخش جذاب این مستند به تصویر کشیدن فرآیند زالو درمانی است که اطلاعاتی را از طریق گفتار و تصویر راجع به چگونگی قرار گرفتن زالو در بدن بیمار و نحوه مکیدن خون و انجام گرفتن روند درمان در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

از جمله خاصیت‌های زالو درمانی که در مستند از زبان کارشناسان بیان می‌شود کمک زالو به رقیق شدن خون و مکش خون‌های کثیف است و نوعی از عمل حجامت را شامل می‌شود. طبق نظر کرد افشار، یکی از کارشناسان متخصص، نزدیک به 120 ماده مفید در بزاق زالو شناسایی شده که هر کدام خاصیت درمانی متفاوتی دارد.

در نهایت این مستند نوعی بازشناسی از جانوری است که علی رغم ظاهری نازیبا با صفاتی منفی در نگرش‌های اجتماعی و فرهنگی چون زالو صفتی، از حیث پزشکی و اقتصادی موجودی بسیار مفید و ارزشمند محسوب می‌شود.

همچنین پخش این مستند از شبکه‌ای غیر ایرانی به دیگر کشورها نشان دهنده ظرفیت‌های منحصر به فرد ایران در زمینه صادرات، ایجاد شغل در تجارتی جدید، و معرفی خاصیت‌های درمانی به جامعه پزشکی است.

خواندن 329 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395