چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 09:26

ضرورت توجه رئیس کل به کفایت ذخایر شرکت‌های بیمه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: بیمه به عنوان یکی از ابزارهای کارای مدیریت ریسک، تأمین امنیت و آرامش خاطر، از یک سو سبب گسترش رفاه اجتماعی و رونق اقتصادی شده و از سوی دیگر باعث توسعه سرمایه‌گذاری و به دنبال آن، رشد تولید با سرعت و شتابی افزونتر می‌شود.

هر فردی در طول دوران زندگی خود با برخی خطرات مواجه است که زندگی و شرایط او را به نوعی تهدید می‌کند، بر همین اساس افراد سعی در انتقال این خطرات دارند، صنعت بیمه مهمترین نهادی است که می‌توان ریسک‌ها و خطرات زندگی را به آن منتقل کرد.

چنانچه اتفاقی برای افراد از حیث اموال، کسب‌وکار و غیره حاصل شود، صنعت بیمه این توانایی را دارد که اوضاع را به حالت اولیه برگرداند.

به عبارتی صنعت بیمه می‌تواند یک ابزار تامین‌کننده مالی و با ثبات در اقتصاد کشور باشد. این صنعت پس‌اندازهای خرد را جمع‌آوری و در پروژه‌های اقتصادی کشور تجهیز می‌کند.

در دنیا صنعت بیمه پناهگاه مدیریت ریسک است، اما با این وجود برخی از مردم با اینکه ریسک زندگی خود را می‌شناسند، خدمات بیمه‌ای را خریداری نمی‌کنند. در صورت افزایش استقبال مردم از خدمات بیمه ای، صنعت بیمه این توانایی را دارد که وجه نقد مردم را در جهت توسعه اقتصادی استفاده کند.

بنابراین نقش بیمه ها در شرایط فعلی کشور به واسطه کاهش ریسک و گسترش چتر حمایتی بر سر تولید و مراودات اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است.

این در حالی است که گاهی در این صنعت شاهد تغییر مدیران میانی، مدیران عامل یا رییس کل بیمه مرکزی هستیم که این آمد و رفت‌ها در نهایت تحقق استراتژی‌های بلند مدت سازمان متبوعه را بر اساس سند چشم انداز با چالش مواجه می کند.

بیمه مرکزی از جمله نهادهایی است که در چند سال اخیر خبرساز بوده است. از جمله خبرهای مهم پیرامون بیمه مرکزی، انتشار فیش‌های حقوق نجومی مدیران این نهاد بود که نهایتاً این موضوع منجر به استعفای محمدابراهیم امین از ریاست بیمه مرکزی شد.

طی ماه گذشته عبدالناصر همتی بعد از دو سال تکیه زدن بر صندلی ریاست بیمه مرکزی از این نهاد رفته و غلامرضا سلیمانی امیری جایگزین وی شد.

سلیمانی امیری توانست در 27 تیر ماه 97 در هیات دولت، از وزیران رای اعتماد گرفته و بر صندلی ریاست بیمه مرکزی تکیه بزند.

به همین منظور در این مدت روزنامه عصراقتصاد به بررسی انتظارات اهالی صنعت بیمه از رییس کل جدید بیمه مرکزی پرداخته است. در این شماره نیز با "مجید رافع" معاون مالی واداری بیمه کارآفرین گفت و گو داشتیم که در ادامه  می‌خوانید.

  • عدم سود آوری شرکت های بیمه معضل صنعت بیمه

"مجید رافع " معاون مالی واداری بیمه کارآفرین گفت: متاسفانه شرکت های بیمه به دلیل افزایش زیاندهی با مشکلاتی مواجهند. در حال حاضر عدم سود آوری شرکت‌های بیمه در رشته های شخص ثالث، مسئولیت و درمان بیشترین معضل این صنعت است.

  • ضرورت توجه به کفایت ذخایر شرکت های بیمه

وی افزود: موضوع دیگر، کفایت ذخایر شرکت های بیمه بوده که باید حل این معضل در اولویت برنامه های رییس کل جدید بیمه مرکزی قرار گیرد.

رافع در خصوص انتخاب سلیمانی امیری به ریاست بیمه مرکزی تصریح کرد: سلیمانی امیری به دلیل سوابق تحصیلاتی در رشته مالی در صورت  ارائه عملکرد مناسب می تواند کمک موثری به صنعت بیمه کند.

معاون مالی واداری بیمه کارآفرین با اشاره به بلاتکلیفی تعدادی از شرکت‌های بیمه خاطرنشان کرد: در صنعت بیمه باید ضوابط جایگزین روابط شود و در صورت اجرای اصل مالکیت در شرکت‌های خصوصی، بسیاری از مشکلات صنعت بیمه بر طرف خواهدشد.

  • عملکرد همتی قابل تقدیر است

وی در خصوص عملکرد همتی در دو دوره ریاست بیمه مرکزی بیان داشت: همتی پیر صنعت بیمه است و در دو دوره فعالیت در بیمه مرکزی اقدامات مثبتی داشته، اما متاسفانه به دلیل مشکلات صنعت بیمه برخی از اقدامات مثبت وی نادیده گرفته شد.

رافع اظهار داشت: موضوع زیاندهی (سود و زیان) شرکت های بیمه و شفاف سازی صورت های مالی به خصوص در بیمه های زندگی قابل تامل است.

  • ضرورت تفکیک بیمه های زندگی و غیر زندگی

معاون مالی واداری بیمه کارآفرین درباره تفکیک بیمه های زندگی و غیر زندگی، خاطر نشان کرد: تفکیک بیمه‌های زندگی از غیر زندگی ضروری و لازم اجرا است و باید تمام حساب‌های آنها از یکدیگر مجزا شود. بخشی از سرمایه های مردمی در اختیار شرکت های بیمه است و لذا باید شفاف سازی های لازم صورت گیرد تا در آینده برای بیمه گذاران عمر مشکلی ایجاد نشود.

به گفته رافع، در صورت عدم تفکیک حساب های بیمه ای  عمر از غیر عمر، نیازمندشفافیت سرمایه گذاری ها در بیمه عمر هستیم.

  • شرکت های بیمه در آستانه مشکل نقدینگی

وی با اشاره به تاثیر نوسانات اخیر ارزی بر صنعت بیمه، گفت: نوسانات اخیر ارزی منجر به ایجاد مشکلاتی در بیمه‌های اتکایی و افزایش ریسک شرکت‌های بیمه شده است که در صورت برطرف کردن نشدن معضلات شرکت‌های بیمه، دچار مشکل نقدینگی خواهند شد.

به گفته رافع، بدهی به شرکت‌های بیمه ای یکی از معضلات این صنعت است که شرکت های بیمه نتوانسته اند مطالبات خود را  که شامل (بیمه نامه های تاریخ سر رسید شده است) دریافت کنند.

این کارشناس صنعت بیمه در خصوص تأثیر تحریم‌ها بر صنعت بیمه تصریح کرد: تحریم در  ریسک‌های شرکت‎های بیمه موثر است. در یک دوره زمانی بیمه مرکزی به عنوان بیمه گر، بخشی از ریسک‌ها را پذیرفته تا از طریق صندوق  تامین خسارت کمک کند که این امر می تواند بازدهی کوتاه مدت داشته باشد.

خواندن 339 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395