چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 09:49

اطلاعات تکميلي

  • بحران ارزی ترکیه روز به روز در حال افزایش است؛

بسته ارزی در آنکارا هم عمل نکرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی
عصراقتصاد: تحریم اقتصادی یکی از راه هایی است که دولت‌ها و کشورهای گوناگون در زمانی که مذاکره با کشور مورد اختلاف به نتیجه نمی‌رسد، از آن برای فشار به کشور مورد نظر استفاده می‌کنند. با این همه نتیجه تحریم های اقتصادی که بر اثر اختلافات سیاسی بین کشورها به وجود میاید علاوه بر اینکه ممکن است به نتایج مورد نظر کشور تحریم کننده نیانجامد، ممکن است باعث طولانی تر شدن روند رسیدن به مصالحه در روابط بین دو کشور بیانجامد.

از سویی دیگر تحریم‌های اقتصادی ممکن است بیش از آنکه در جهت فشار بر دولت مورد تحریم باشد به ایجاد فشار بر مردم آن کشور منجر شود که برخلاف اهداف مورد نظر باشد و این موضوع ممکن است به جای اینکه باعث فشار بر دولت تحریم شده گردد منجر به حمایت بیشتر مردم از دولت مورد نظر شود.

با این همه تحریم های اقتصادی جدای اینکه موفق به رسیدن اهداف خود شوند یا نه می‌توانند برای اقتصاد کشورتحریم شده مشکلات بسیار جدی به وجود بیاورند. این مشکلات ممکن است با توجه به نوع تحریم ها باعث افزایش قیمت ها در کشور مورد تحریم به دلیل کاهش دسترسی به اقتصاد جهانی، کاهش ارزش پول ملی، از میان رفتن ذخایر ارزی و کاهش سرعت رشد اقتصادی کشور مورد تحریم شود. البته شدت و ضعف این تاثیرات بستگی به گستره تحریم های اقتصادی دارد.

برای مثال تحریم های شدید علیه کره شمالی به شدت بر اقتصاد این کشور تاثیرگذار شد و این موضوع تا جایی پیش رفت که برخی خبر از احتمال بحران جدی اسکناس را در این کشور دادند. به عبارت دیگر کاهش صادرات کره شمالی و مسدود شدن راه آن توانست به افزایش تراز کسری تجاری این کشور با سایر کشورهای طرف معامله خود که مهمترین آنها چین است، دامن بزند. تحلیل گران اقتصادی اعلام کردند که کره شمالی در اوایل سال 2018 میلادی وارد یک بحران تمام عیار در ارتباط با اسکناس خواهد شد و از طرفی هم ذخایر ارزی کره شمالی برای جبران و کاهش رشد کسری تجاری خود صرف می شود که روند نزولی ذخایر ارزی این کشور را به دنبال خواهد داشت. 

  • دومینویی که از ایران آغاز شد

حالا شاهد این هستیم که علاوه بر ایران، ترکیه نیز با کاهش شدید ارزش پول ملی خود رو به رو است. این موضوع باعث شده که در حالی که روند کاهش  ارزش لیر ادامه دارد، رئیس جمهوری ترکیه انتقادات خود را نسبت به آمریکا را تند تر کرده است. برخی عقیده  ارند که بحران کنونی ترکیه تنها به کاهش پول ملی این کشور خلاصه نمی شود و مشکلات بزرگ اقتصادی که می تواند به بحران گسترده در کشور منجر شود، در انتظار ترکیه است.

دویچه وله گزارش داد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از سیاست های آمریکا در قبال کشورش انتقاد کرد و آمریکا را که  هم ‌پیمان این کشور در ناتو به شمار می رود، متهم کرد که به ترکیه از پشت خنجر زده است. اردوغان در سخنرانی خود با تاکید دوباره بر قدرت اقتصادی ترکیه گفت: اقتصاد ترکیه پرقدرت است و هیچ کس نباید شایعه‌ها در باره بحران در ترکیه را بپذیرد.

اردوغان چند روز پیش هم گفته بود که علیه کشورش توطئه شده و ترامپ قصد دارد علیه ترکیه جنگ اقتصادی واقعی به راه اندازد. پس از کودتای سال ۲۰۱۶ اکنون کوشش می‌شود کشورش را از نظر اقتصادی تضعیف کنند.

رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرد که ترکیه خواهد کوشید دوستان جدیدی برای خود انتخاب کند و  از روسیه و چین به عنوان دوستان جدید ترکیه نام برد.

وزارت کشور ترکیه نیز روز دوشنبه اعلام کرده بود که قوه قضائیه این کشور با هر خبر و تفسیر منفی در باره اقتصاد ترکیه به شدت برخورد می‌کند و شبکه‌های اجتماعی در این کشور که خبرها و تفسیرهای منفی انتشار دهند ممنوع خواهند شد.

مجازات‌های گمرکی آمریکا علیه ترکیه که ترامپ روز جمعه با انتشار پیامی در شبکه توئیتر اعلام کرده بود و بیش از همه صنعت فولاد این کشور را هدف گرفته بود هم  از صبح روز دوشنبه آغاز شد. گستردگی  این مجازات‌ها شرکت‌های کوچک و متوسط را هم شامل می‌شود که بیش از همه از نوسانات ارزی و کاهش ارزش لیر رنج می‌برند.

دونالد ترامپ  در راستای تصمیم‌های خود علیه ترکیه تعرفه‌های گمرکی  برای فولاد وارداتی از ترکیه را دو برابر کرده و از ۲۵ درصد به ۵۰ درصد افزایش داده است. این درحالی است آمریکا بزرگترین واردکننده فولاد ترکیه است.

برخوردهای اقتصادی آمریکا و ترکیه بر ارزش سهام شرکتهای اروپایی که در امر گردشگری فعال هستند تاثیر گذاشته است و ارزش سهام شرکت‌هایی چون تویی، توماس کوک و ایزی‌جت، در بازار بورس لندن را کاهش داده است.

لیره ترکیه از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۸) تاکنون ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. روز یکشنبه (۲۱ مرداد / ۱۲ اوت) برای دریافت یک دلار در بازار آزاد ترکیه تا ۷ لیره پرداخت می‌شد.

در پی سقوط ارزش لیر ترکیه، بهای سهام در توکیو روز دوشنبه به پایین سطح خود در یک ماه اخیر رسید.

به گزارش NHK، میانگین شاخص نیککی نسبت به معلاملات پایان روز جمعه، ۴۴۰ واحد، معادل ۹۸ / ۱درصد، کاهش داشت و در سطح ۲۱ هزار و ۸۵۷ واحد بسته شد.

معامله گران بازار می گویند سرمایه گذاران در بحبوحه کاهش بهای سهام در سراسر آسیا نگران چشم انداز اقصاد جهانی هستند و این موضوع باعث شد با افزایش ارزش ین در برابر دلار، سرمایه گذاران را تشویق به فروش سهام ژاپنی شدند. سقوط ارزش لیر ترکیه بر بورس های آمریکا هم اثر گذار بود.

معاملات میانگین صنعتی داو جونز با ۱۲۵ واحد کاهش در سطح ۲۵ هزار و ۱۸۷ واحد پایان یافت. بعلت سقوط ارزش لیره این شاخص در روز جمعه حدود ۲۰۰ واحد را از دست داد.

منابع بازار می گویند که علاوه بر سقوط ارزش لیره ترکیه، کاهش ارزش ارزهای برخی از کشورهای با اقتصاد نوظهور به سهام شرکت های مالی ضربه زد.

آنها می گویند که دولت ترکیه برای حفاظت از لیره اقداماتی انجام داده است، اما برخی از سرمایه گذاران این اقدامات را ناکافی می دانند.

  • بسته ای که عمل نکرد، مردمی که به کمک دولت آمدند

بانک مرکزی ترکیه در واکنش به بحران ارزش پول این کشور با ارائه بسته‌ای تامین نقدینگی بانک‌ها و کسب و کارهای زیان دیده از سقوط ارزش لیر تضمین کرد و برای تحقق این هدف دستور کاهش ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی را صادر کرد. از سوی دیگر برخی از مردم ترکیه هم در پی دعوت چندباره اردوغان به فروش طلا و ارزهای خارجی خود با هدف افزایش ارزش پول ملی این کشور به صرافی ها رفتند.  موضوعی که نشان از اعتماد قشر بزرگی از مردم ترکیه به اردوغان داشت.

CNN تُرک گزارش داد برخی از شهروندان ترکیه در پی دعوت چند باره رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه مبنی بر فروش دلارها و طلاهای خود برای افزایش قدرت پول ملی این کشور، به این دعوت پاسخ مثبت داده و با حضور در صرافی‌ها و طلافروشی‌ها، دلارها و طلاهای خود را به لیر تبدیل کردند.

با این همه به نظر می رسد این اقدامات و ارائه بسته ارزی تامین نقدینگی بانک‌ها و کسب و کارهای زیان دیده از سقوط ارزش لیر، نتوانسته باعث نزول روز افزون ارزش لیر ترکه شود.

به گزارش یورونیوز، اجرای این بسته که از روز دوشنبه آغاز شده هر چند در ابتدا موجب شد تا ارزش برابری ۶.۴ تقویت شود ولی بعد از ظهر دوشنبه این نرخ بار دیگر تا ۶.۹۴ افزایش یافت. در مجموع از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون ارزش برابری لیرترکیه در مقابل دلار آمریکا سیرنزولی داشته است. در حالی که در حال حاضر هر ۰.۱۴ دلار آمریکا در مقابل یک لیرترکیه مبادله می‌شود، این نرخ یک دهه پیش و در سال ۲۰۰۸ میلادی ۰.۸۴ بود.

در جریان داد و ستدهای روز جمعه بازارهای مالی اروپا و آمریکا نیز ارزش برابری لیرترکیه ۱۸ درصد کاهش یافته بود. با این وجود، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که کاهش ارزش لیر ترکیه منشاء داخلی ندارد و تحت تاثیر توطئه‌های خارجی است. البته او بار دیگر بر لزوم کاهش نرخ بهره برای حمایت از صنایع تولیدی ترکیه تاکید کرد.

تاکیدی که به زعم برخی کارشناسان ریشه نگرانی‌های حاکم بر بازار پول ترکیه است. فعالان اقتصادی در ترکیه نگران دخالت دولت در سیاست های بانک مرکزی ترکیه هستند. بانک مرکزی در تلاش است تا با هدف مهار تورم ۱۵ درصدی و توقف روند نزولی ارزش پول این کشور، نرخ بهره را از ۱۷ درصد کنونی بالاتر ببرد. سیاستی که مخالفت صریح اردوغان مواجه است.

اقتصاد ترکیه در پی افزایش هزینه‌های دولت اردوغان که طی سال های اخیر با هزینه های فزاینده نظامی در عراق و سوریه مواجه بوده، گرفتار سیر صعودی نرخ تورم و کاهش ارزش پول این کشور شده است. در چنین شرایطی افزایش تنش سیاسی این کشور با آمریکا موجب تسریع روند سقوط ارزش لیر شده است.

روابط دیپلماتیک ترکیه و آمریکا طی روزهای اخیر و در پی بروز اختلاف در نحوه مداخله در جنگ سوریه، تحریم ایران و بازداشت اندرو برانسون، کشیش آمریکایی به اتهام‌ جاسوسی رو به وخامت گذاشته است.

خواندن 319 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395