چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 09:55

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران مطرح کرد؛

طرح جامع باز آفرینی، نیازمند برنامه‌ریزی بلند مدت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: نوسازی بافت فرسوده طرحی است که نزدیک به 20 سال مد نظر مسئولان و متخصصان امر قرار گرفته اما پیشرفت‌های لازم در این خصوص متناسب با برنامه‌ریزی‌ها نبود. از این رو وزارت راه و شهرسازی در چند ماه گذشته به جد برای پیشبرد این هدف اقدام کرده و طرحی را به نام بازآفرینی شهری مد نظر قرار داده است.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، وزارت راه و شهرسازی در جهت نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری بسته پیشنهادی برای جذب سرمایه گذاری ارائه کرده است. در این بسته به دو ریسک سرمایه گذاری و فروش اشاره شده است که بنا به گفته هوشنگ عشایری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری دولت ریسک سرمایه گذاری را پذیرفته تا حاشیه سود سرمایه گذاران افزایش یابد. وی همچنین تاکید کرده است که ما می خواهیم ساز و کاری تدوین شود که به مشارکت کنندگان اطمینان بدهیم ضرر نمی کنند. این طرح سه بعد دارد، بعد حقوقی تدوین شده، بعد مالی و فنی را به شما می سپاریم. هرکس مدل خودش را می تواند ارایه کند. این تجارب باید تجمیع شود و تبدیل به یک تیپ قرارداد خوب شود. دولت فقط باید حمایت کند و به شکل قرارداد مشارکت توسعه گر با مردم دخالت نمی کند.

در این راستا، احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار عصراقتصاد عنوان کرد: باز آفرینی شهری در صورتی امکان پذیر است که مطالعه دقیق و صحیحی روی آن انجام شده و آسیب شناسی شود.

وی با اشاره به اینکه باید نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها این طرح بررسی شود، گفت: با بررسی این چهار بخش، چالش ها مشخص می شود و سپس می توان بر اساس آنها راهکار ارائه کرد.

خرم با بیان اینکه دولت و شهرداری کارفرمای این طرح هستند، افزود: باید مطالعات توسط مشاوران علوم اقتصادی، اجتماعی شهرسازی و معماری انجام شود.

وی با اشاره به مصوبات هیأت وزیران در این راستا گفت: دستگاه های اجرای از دیدگاه خود طرح را بررسی و تصویب کرده اند در حالی که تا قبل از تصویب طرح، مشاوران باید برنامه را تهیه و تدوین می کردند و پس از آن برای بررسی و تایید دستگاه های اجرایی وارد عمل می شدند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران تصریح کرد: در جلسات تصمیم و بررسی باید نظرات بخش خصوصی را در نظر می گرفتند. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته نتیجه مطالعه موضوعی مانند بازآفرینی شهری را برای نظرخواهی در اختیار عموم قرار می دهند تا نظرات آنها را بدانند. پس از آن برنامه مورد نظر برای ابراز نظر در اختیار NGOها و تشکل های تخصصی، صنفی و حرفه ای قرار می دهند.

وی با اشاره به اینکه برنامه بازآفرینی شهری نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است، افزود: باید روشن شود که این طرح از کجا آغاز و تا سال آینده به کجا خواهد رسید. به عنوان مثال نیازمند برنامه 5 و یا 20 ساله است و باید بگوییم سال 98 طرح آغاز می شود و تا سال آینده نقطه هدف مشخص شود.

خرم با اشاره به اجرا شدن مبحثی جدید در کشور، اظهار کرد: تاکنون در این عرصه پیمانکارانی داشتیم اما از این پس می‌خواهیم شرکت‌های پیمانکاری را تبدیل به توسعه گرا کنیم. لازم به ذکر است که پیمانکاری، مشارکت در ساخت و سرمایه گذاری هر کدام تعاریف مجزا دارند.

وی ادامه داد: دنیا این راه راه رفته است و ما باید از تجربیات آنها استفاده کنیم. در واقع زمین به شرکت های توسعه گرا داده می‌شود و آنها طراحی خود را انجام داده و صرفه اقتصادی و صلاح کارفرما را در نظر می‌گیرند و هر زمان به مشکل برخورد کند می تواند طرح را اصلاح کرده و پروژه را پیش ببرد. همچنین شرکت های توسعه گرا سرمایه گذار است نه سرمایه دار به این معنی که پاسخگوی منابعی که هزینه می شود است.

به گفته وی شرکت های توسعه گرا در مشارکت با دولت زمین، پروانه ساخت، انشعابات برق و گاز و تلفن را از دولت دریافت می کند و ساخت و ساز را انجام می دهد.

خرم با اشاره به مسکن مهر افزود:  در پروژه های مسکن مهر منابع مالی از دولت دریافت می‌شود و در واقع دولت متعهد تامین منابع مالی است و این راهکار خطا است. در این راستا برای باز آفرینی شهری باید تعهد مالی با شرکت توسعه گرا باشد اما اکنون اکثر توسعه گرها سرمایه ندارند و در صورت داشتن سرمایه نیز به دلیل طلبکار بودن از دولت منابع مالیشان قفل است.

وی با بیان اینکه شرکت های توسعه گرا اکنون نقدینگی ندارند، افزود: شرکت های مورد نظر نیروی انسانی، تجهیزات، ماشین آلات و ... دارند اما به دلیل رکود موجود نقدینگی چرخش ندارد، هزینه شرکت به سادگی باز نمی گردد.

این مقام مسئول تصریح کرد: دولت باید روش حمایت خود را تغییر دهد به این معنی که اکنون دولت به شرکت‌های توسعه گرا برای هر واحد 50 میلیون تومان وام با سود 9 درصد پرداخت می کند این درحالی است که دنیا سود این وام را 1 الی 3 درصد در نظر می‌گیرد و همچنین تا 95 درصد هزینه را به شرکت می پردازد. در ایران یک شرکت توسعه گرا 50 میلیون تومان از دولت دریافت می کند اما باید پروژه را با هزینه 120 میلیون تومان تحویل دهد، یعنی 70 میلیون تومان باید سرمایه گذاری کند که هیچ منطقی در بخش خصوصی این را تایید نمی کند.

وی با بیان اینکه در طرح باز آفرینی شهری دولت وام به شرکت‌های توسعه گرا می‌دهد، افزود: دولت پس از ارائه وام از شرکت توسعه گرا می‌خواهد که پروزه را ظرف سه سال تحویل دهد این در حالی است که هیچ تضمینی برای فروش نداریم. از این رو 60 درصد پروژه را شرکت باید سرمایه گذاری کند و در این صورت باید به غیر از 50 میلیون تومان وام با سود 9 درصد، بانک ها 70 درصد باقی پروژه را با سود 14 درصد به شرکت وام بدهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با اشاره به اینکه تامین مالی پروژه باید محرز باشد، عنوان کرد: در صورت عدم تامین منابع مالی پس از پایان وام 50 میلیون تومانی پروژه می خوابد و طرح مسکن مهر تکرار می شود.

به گفته وی باید اصلاحاتی در مصوبات صورت گیرد تا کار با شتاب پیش رود. در این راستا برای باز آفرینی شهری باید تعهد مالی با شرکت توسعه گرا وجود داشته باشد اما اکنون اکثر شرکت های توسعه گر سرمایه ندارند و در صورت داشتن سرمایه نیز به دلیل طلبکار بودن از دولت منابع مالیشان قفل است.

خواندن 2300 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395