پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 06:19

چین دومین کشور تامین کننده بودجه سازمان ملل می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل در مورد مشارکت مالی کشورهای عضو، انتظار می رود چین در سال 2019 جایگاه ژاپن به عنوان دومین کشور تامین کننده بودجه عمومی این نهاد بین المللی را از آن خود کند.

کیودو روز چهارشنبه به استناد گزارش روز گذشته (سه شنبه) سازمان ملل اعلام کرد: در این گزارش پیش بینی شده است که چین با سهم 12.1 درصد، بالاتر از ژاپن با سهم 8.56 درصد، دومین کشور تامین کننده بودجه این سازمان شود.
بسیاری از ناظران می گویند از آنجا که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حال تجدید نظر در همکاری های خود با سازمان ملل است، به احتمال زیاد نفوذ چین در این نهاد بین المللی افزایش پیدا خواهد کرد.
سازمان ملل روز گذشته (سه شنبه) گزارشی را از کمک های مالی به این سازمان برای دوره سه ساله 2019 تا 2021 منتشر کرد.
این نهاد هر سه سال یکبار سهم هر یک از کشورهای عضو در بودجه این نهاد را بر اساس شاخص های اقتصادی از جمله درآمد ناخالص ملی و دیگر معیارها مورد بررسی قرار می دهد.
تازه ترین گزارش سازمان ملل نشان می دهد که آمریکا با سهم 22 درصد، همچنان بزرگترین تامین کننده مالی این سازمان باقی خواهد ماند.
ناظران معتقدند این تغییر می تواند آرزوی توکیو برای تبدیل به یک عضو جدید دائمی شورای امنیت سازمان ملل را دور از دسترس کند. 
اگرچه مقیاس ارزیابی ها در تامین بودجه سازمان ملل توسط تعدادی از عوامل مانند تولید ناخالص ملی کشورها تعیین می شود اما با این حال عوامل دیگری مانند نرخ تبدیل و میزان بدهی ها در پرداخت این بودجه تاثیرگذار هستند.
کیودو در ادامه نوشته است بحث در مورد بازسازی شورای امنیت سازمان ملل که از چند دهه پیش مطرح شده با پیشرفت جزیی مواجه است ولی با این وجود ژاپن به همراه آلمان، برزیل و هند برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل خیز برداشته اند.
در کنار این کشورها چهار کشور پاکستان، ایتالیا، کره جنوبی و آرژانتین نیز در حال مذاکره برای کسب کرسی های این شورا هستند.
قاره آفریقا نیز خواستار عضویت یکی از کشورها یا سازمان های این قاره در شورای امنیت سازمان ملل است.
ناظران می گویند ژاپن باید با ادامه کمک های خود به فعالیت های بین المللی و دیپلماتیک سازمان ملل، حضور و نقش خود را همچنان حفظ کند.
منبع: ایرنا

خواندن 1265 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395