شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • عوارض بسته های متعدد برای جبران آسیب های سیاست ارزی چیست؟

تضعیف یا حمایت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: اقتصاد کشور بیمار است و در شرایط مناسبی قرار ندارد .  با وجود تلاش های تیم مذاکرات و برجام، خروج آمریکا از این معاهده و بازگشت تحریم ها می تواند شرایط را سخت تر کند. هر چند دولت برنامه ها و تدابیری برای مقابله با این شرایط اندیشیده است اما ماهیت این برنامه ها بیشتر التیام دهنده است تا درمانی. از سویی سیاست های جدید ارزی خود مثل راه اندازی بازار سرمایه و عدم مداخله در تعیین نرخ ارز، عملا می تواند منجر به افزایش نرخ ارز و تشدید پیامدهای منفی آن شود که به دنبال آن اقشار متوسط ضعیف تر شده و به حجم اقشار ضعیف اضافه می شود. از سوی دیگر دولت به تهیه و ارائه بسته های حمایتی برای اقشار کم درآمد اقدام می کند. حمایت ویژه دولت از قشر ضعیف در شرایط غیر عادی امری بدیهی است اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که تامین مالی سیاست های حمایتی از بودجه کشور است و می تواند دولت را در اجرای سیاست ها و طرح های عمرانی کشور با تنگنا مواجه کند. بنابراین چه بهتر است که دولت از ابتدا مانع اجرای راهکارها و بسته های پر عیب و ایراد اقتصادی شود.

چنانچه معاون رئيس‌جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور نیز خاطر نشان کرد: بسته حمايتي اقشار ضعيف جامعه در حوزه حمايت‌هاي غذايي، اقتصادي و مالي نهايي و آماده شده است و گزارش آن در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي ارائه مي‌شود و اميدواريم بتوانيم به كمك بسته حمايتي، بار نوسانات بازار ارز را تا حد مقدور كاهش دهيم.

بسته های حمایتی از جمله موضوعاتی بود که در گفت و گو با انوشیروان محسنی‌بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کردیم . وی از مسئولانی است که از تهیه بسته های حمایتی برای اقشار آسیب پذیر خبر داد.

بند پی در گفت و گو با عصر اقتصاد با اعلام این خبر اظهار کرد: این موضوع در هیات دولت مورد بحث قرار گرفته و هفته دیگر تصمیمات نهایی در مورد آن اتخاذ می شود.

وی ادامه داد: دو اقدام صورت گرفته برای سال جاری این بود که به دریافت‌کنندگان مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از ابتدای سال ۱۴ درصد افزایش دادیم و ۷۰۰ هزار خانوار به مرور در نوبت دریافت مستمری قرار گرفتند. در ادامه سال ۹۷ بسته‌های حمایتی را هم برای اقشار آسیب‌پذیر در نظر می‌گیریم که فشار موجود به حداقل برسد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص جزئیات این بسته ها توضیحاتی ارائه نکرد و بیان کرد: فقط در این حد می توانم بگویم که بر اساس تاکیداتی که آقای روحانی بر توجه به اقشار کم درآمد و نیازمندان حمایت‌های اجتماعی داشتند، این موضوع مورد بحث واقع شده و قرار است اجرایی شود که تا هفته جاری اعلام می شود.

ثبت در سامانه تامین اجتماعی مبنای مولد بودن مشاغل

موضوع دیگری که از بند پی سوال کردیم، تغییرات شاخص های اشتغال بود که در این خصوص اظهار کرد: راستی آزمایی ما صرفا بر اساس ثبت مشاغل در سامانه تامین اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه مشاغل در این سامانه رصد و ارزیابی می شود، گفت: ثبت دفترچه جدیدی که برای هر شغل تشکیل شده و حقوقی که به فرد پرداخت می شود، نشان می دهد این شغل پایدار و مولد است.

از بزرگترین طرح ها و سیاست های دولت برای اشتغال زایی که همزمان چند جنبه اقتصاد را در سال 97 هدف بهبود قرار داده بود، نوسازی بافت فرسوده و ناوگان حمل و نقل بود اما سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عصر اقتصاد گفت: اطلاعاتی در این موضوع ندارم و وظیفه ای که بر عهده وزارت تعاون و کار و معاونت  گذاشته شده بحث اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی و اشتغال مشاغل خرد است که بیشتر معطوف به روستاهاست.

وی افزود: مهم‌ترین کاری که فقر را کاهش می‌دهد، ایجاد اشتغال است. هم آقای ربیعی و هم آقای روحانی تاکیدشان روی بحث اشتغال فراگیر و سرعت بخشیدن به مشاغل خانگی و روستایی است.

سرپرست وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاکنون تقریبا ۵ هزار میلیارد تومان برای ۲۵ طرح مصوب شده و کارهای کارشناسی صورت گرفته است و با بانک تفاهم‌نامه منعقد شده که نشان می‌دهد بیش از ۹۰ هزار اشتغال تا الان ایجاد شده است و حدود ۷ هزار میلیارد تومان دیگر در این راستا پول وجود دارد که ما امیدواریم بتوانیم این راه را ادامه دهیم.

بندپی تاکید کرد: در مورد ضمانت‌هایی که بخواهیم تسهیل کنیم؛ صندوق ضمانت تعاون برای مشاغل روستایی تا ۲۵۰ میلیون تومان ضمانت را تقبل می‌کند تا بروکراسی بانکی را برای این متقاضیان به حداقل برسانیم که زودتر کار را شروع کنند و طرح‌هایی که شورای فنی و بانک‌ها تایید می‌کنند زمینه اجرایی شدنشان ایجاد شود.
خواندن 216 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395