شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 08:27

حرکت بازارها به سوی آرامش نسبی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هفته گذشته را می توان با توجه به رویدادهای حوزه اقتصاد و بازار و سیاست داخلی و خارجی هفته آرامش نسبی دانست.

از سویی سخنان رهبر انقلاب در دیدار با اقشار مختلف مردم تکلیف دولت و ملت را هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی روشن کرد، گمانه زنی‌ها را خاتمه داد و ابهامات را برطرف کرد و از سوی دیگر نوسانات قیمت بازارها نیز کمتر شد.

از نکات مهم سخنان رهبر انقلاب پیرامون مشکلات ارزی و اقتصادی بود که به طور واضح اعلام کردند مشکل اصلی، تحریم ها نیست بلکه ناشی از مسائل درونی و نحوه مدیریت و سیاست گذاری اجرایی است.

پیامی که هم مردم مخاطب آن بودند تا از واهمه تصنعی بازگشت تحریم‌ها بکاهند و هم مدیران و مسئولان تا تحولی در شیوه مدیریت و سیاست‌های جدید ضروری برای شرایط امروز ایجاد کنند  و هم رسانه ها تا کمتر از تحریم ها غول ساخته و مشکلات را به گردن آن نیندازند.

نکته مهم دیگر سخنان رهبری، در حوزه سیاست خارجی و موضوع مذاکره و جنگ بود که هردو تبدیل به نُقل مباحث و محافل شده بود. عده ای معتقد بودند برای رفع مشکلات و جلوگیری از وقوع جنگ باید با آمریکا مذاکره کرد و عده ای نیز مخالف سرسخت مذاکره حتی به شرط تحمیل جنگ نظامی بودند. سخن رهبری ختم همه مباحث شد که فرمودند: جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد.

سیاست داخلی و حفظ وحدت سیاسی و عمومی و حفظ کرامت سه قوه هم بخش مهم دیگر سخنان رهبر انقلاب بود که این بار تکلیف کسانی که خواسته توقف و یا برکناری دولت روحانی را مطرح می کردند، روشن شد. ایشان به صراحت فرمودند: کسانی که می گویند دولت باید برکنار شود در نقشه دشمن نقش آفرین هستند. دولت باید سرکار بماند و با قدرت، وظایف خود را در حل مشکلات انجام دهد.

بنابراین می توان گفت سه چالش اصلی که در جامعه موج آفرینی می کرد، از میان برداشته شد.

از سوی دیگر بازارهای سکه و ارز که از هفته های گذشته سردمدار نوسان و آشفتگی بودند، در هفته گذشته با کاهش اندکی در نوسانات نرخ ها، امیدها را برای ایجاد ثبات و آرامش نسبی افزایش دادند.

نرخ 4 هزار و 200 تومانی سکه در هفته قبل رو به کاهش گذاشته و در بازه 3 هزار و 500 تا 3هزار و 800 تومان حرکت کرد. قیمت ارز نیز در بازار آزاد بین 10 هزار تا 10 هزار و 700 تومان  و در بازار ثانویه در بازه 7 تا هزار 8 هزار تومان به ثبات نسبی رسید.

بازار سرمایه برخلاف هفته قبل از آن که در تمام روزها مثبت بود، در این هفته با ریزش در تمامی روزهای هفته مواجه شد و هزار واحد در کل هفته افت داشت که می توان آن را در راستای ایجاد تعادل و طبیعت نظام بازار دانست.

یکی از مهمترین عوامل کاهش 2 هزار و 507 واحدی شاخص کل در  اولین روز هفته گذشته را می‌توان انتشار خبرهای در مورد افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بیان کرد. گروه پتروشیمی که وزن بالایی را در بازار سهام دارند و رشد سهام این گروه در چند هفته گذشته نقش مهمی را در صعود شاخص کل ایفا کردند با انتشار شایعه افزایش نرخ خوراک، گروهی از فعالان بازار سرمایه به دلیل شناسایی سود اقدام به فروش سهام خود کردند. اما در میانه هفته شایعه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها تکذیب شد و نرخ خوراک بر اساس همان دلار 3 هزار 800 تومانی تایید شد.

در بازار جهانی نیز شاهد افزایش قیمت آلومینیوم بودیم اما مواد معدنی مس و روی با نوسان همراه بودند. نوسان مس و روی جهانی سبب افت و خیز شرکت های بورسی مس و روی شد.

ناگفته نماند که رئیس جمهور و سایر اعضای هیات دولت هم در آخرین روز کاری هفته نسبت به کاهش قیمت ارز ابراز امیدواری کردند.

خواندن 303 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395