شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 09:00

اطلاعات تکميلي

  • بازار کفش ایرانی در نابسامانی؛

تأمین مواد اولیه مهم‌ترین مشکلات صنعت کفش است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: صنعت کفش ایران اشتغالی معادل ۵۰۰ هزار نفر دارد که با افزایش ظرفیت‌ها می‌توان آن را تا دو برابر افزایش داد. حال با توجه به تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای واردکنندگان بخشی از نگرانی‌ها در ارتباط با تأمین مواد اولیه زیره کفش برطرف شده، اما همچنان تولیدکنندگان نگران چگونگی عرضه مواد اولیه توسط پتروشیمی‌ها در بورس کالا هستند.

تولید در کشور در سال‌های اخیر دست‌خوش ناملایمات فراوانی شده است، به طوری که بسیاری از دارندگان واحدهای تولیدی خرد و کلان به دلایل گوناگون از جمله ناتوانی در تأمین هزینه‌ها؛ یکی پس از دیگری فعالیت خود را رها کرده‌اند و باقیمانده سرمایه خود را در بازارهایی غیرمولد به کار گرفته‌اند.

تعدادی هم که در شرایط بد اقتصادی همچنان با چنگ و دندان تولید خود را حفظ کرده‌اند با معضلات مختلفی از قبیل رکود، کمبود و گرانی مواد اولیه، سود بانکی بالا، واردات بی رویه، قاچاق و گرانی ارز روبرو هستند.

یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت کفش تأمین مواد اولیه است. معضل تامین مواد اولیه از زمان نوسانات قیمت ارز نیز تشدید شده است. البته بخشی از مواد اولیه موردنیاز این صنعت نیز در داخل تولید می‌شود، اما در زنجیره تولید مواد اولیه، افزایش قیمت دلار تاثیرگذار بوده است. برای مثال بخش عمده‌ای از مواد اولیه کفش‌های ماشینی در کشور تولید می‌شود، اما برای تولید کفش‌‌های دست‌دوز، تولیدکنندگان نیاز به استفاده از مواد اولیه خارجی دارند و همین امر قیمت کفش‌های دست‌دوز را افزایش داده است.

  • اثر نوسانات ارزی بر بازار کفش

برخی از تولیدکنندگان و مسئولان صنفی بر این عقیده هستند که ارز برای واردات اختصاص یافته است اما مشکلات بانکی، گشایش اعتبار و ثبت سفارش کالا عاملی شده تا از اسفندماه سال گذشته واردات مواد اولیه تولید با تأخیر انجام شود. در این میان تأخیر در واردات و تأمین مواد اولیه در بازار مشکلاتی را برای این صنف به وجود آورده است و برخی واردکنندگان مواد اولیه هم از این شرایط سوء استفاده کرده‌اند و اگر هم مواد اولیه‌ای در اختیار داشته باشند، یا آن را عرضه نمی‌کنند، یا با قیمت بالا عرضه می‌کنند و یا اینکه در کنار کالایی که متقاضی برای آن وجود دارد، اجناس بنجل خود را هم برای فروش قرار می‌دهند و شرط فروش را خریداری دو کالا با هم ذکر می‌کنند.

در گذشته تهیه مواد اولیه به صورت مدت‌دار بود که با بروز نوسانات ارزی عرضه‌کنندگان مواد اولیه محصولات را تنها به صورت نقدی در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهند که تولیدکننده توان خرید مواد اولیه به صورت نقدی را ندارد لذا میزان تولید به شدت کاهش یافته است.

در همین خصوص رسول شجری رئیس اتحادیه کفاشان دست‌دوز تهران با بیان اینکه نوسانات اخیر ارزی عاملی شد تا بازار کفش دچار نابسامانی شود کفت: در حال حاضر این بازار با کمبود مواد اولیه مواجه شده است و دلیل اصلی کمبود مواد اولیه این است که نیاز بازار کفش در مواد اولیه از طریق واردات تأمین می‌شود و در نوسانات اخیر ارزی، واردکنندگان در تهیه ارز با مشکلاتی مواجه شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند نقدینگی آن‌ها با کاهش همراه شود که این خود عاملی شده تا با احتیاط مواد اولیه را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند. همچنین تعداد قابل توجهی از کارگاه‌های تولیدی تعطیل هستند و مواد اولیه در دسترس تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد.

رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان کفش تأکید می‌کند که ۳۰ درصد مواد اولیه تولید کفش از طریق واردات تأمین می‌شود و اگر این مواد در فرآیند تولید مورد استفاده قرار نگیرد، نمی‌توان محصول نهایی را تولید کرد.

  • رکود و گرانی مشکل عدیده صنف کفش

شجری با بیان اینکه مشکلات واحدهای تولید کفش بارها و بارها به مسئولان وزارت صنعت اعلام شده است، بیان داشت: بازار در رکود بسر می‌برد و گرانی مواد اولیه هم به مشکلات این صنف افزوده است ولی تاکنون هیچ راهکاری برای حا معضل این صنف از سوی مسئولان وزارت صنعت اعلام نشده است.

رئیس اتحادیه کفش دست دوز تهران با تأکید بر اینکه خواسته این صنف برای رفع مشکلات کاملا به حق است، اظهار داشت: این صنف برای تامین مواد اولیه در مضیقه است، اما متاسفانه عده‌ای با سوء استفاده از وضعیت پیش آمده تجمعات را به سمت دیگری سوق می‌دهند که هدف مطالبات به حق تولید‌کنندگان نیست.

طي سال‌های اخير به طور كامل اندازه سهم بخش خصوصي از بازار كفش ايران تغيير پيدا كرد و با تعطيل يا متوقف شدن فعاليت‌های توليدی واحدهاي دولتی نظير كفش ملی، بلا و وين عملا سهم بازار واحدهای دولتی در اختيار بخش خصوصی و سنتي توليد كفش داخلي و توليدكنندگان چينی قرار گرفت و تاكنون روزنه‌ای كه حاكی از حمايت از توليدكنندگان کفش در كشور باشد، ديده نشده است و توليدكنندگان كفش همچنان در انتظار حمايت‌های دولت از صنعت كفش كشور هستند.

خواندن 181 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395