شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 09:06

اطلاعات تکميلي

  • 25 واحد نیروگاهی جدید با ظرفیت 5 هزارمگاوات در راه است؛

ایران، «جاده ابریشم برقی» منطقه می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر نیرو تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه را از برنامه‌های مهم و در جریان وزارت نیرو اعلام کرد و گفت: اکنون با کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق خطوط ارتباطی و تبادل انرژی داریم.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، رضا اردکانیان در حاشیه آیین افتتاح واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین در غرب استان مازندران عنوان کرد: ظرفیت‌های بسیار بالایی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر و حرارتی در کشور وجود دارد و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند برای عرضه انرژی در داخل کشور و همچنین برای تولید و فروش انرژی به کشورهای همسایه مشارکت کنند.

وی افزود: وزارت نیرو امکانات لازم را برای متقاضیان سرمایه گذاری در بخش انرژی فراهم می کند تا سرمایه‌گذاران بتوانند انرژی تولیدی خود را عرضه و قراردادهای لازم را منعقد کنند

اردکانیان درباره برنامه های وزارت نیرو در سال 98 نیز گفت: برنامه ریزی گسترده ای برای پیک برق سال 98 صورت گرفته و مجموعه وزارت نیرو در تلاش است تا 25 واحد نیروگاهی جدید تا پیش از پیک 98 وارد مدار شود.

وی با بیان اینکه برنامه گسترده ای برای تأمین برق مورد نیاز پیک سال 98 تدوین شده و نیازها و اولویت ها به هیئت دولت ارسال شده است، افزود: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته مجموعه وزارت نیرو در تلاش است تا پیش از پیک برق سال 98، 25 واحد جدید نیروگاهی را به مجموع ظرفیت قریب به 5 هزار مگاوات وارد مدار کند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه برنامه وزارت نیرو برای پیک سال 98 این است که 50 درصد از توان و ظرفیت خود را روی موضوع تولید متمرکز کند، اظهار کرد: یکی از این برنامه‌ها به مدار آوردن واحدهای جدید نیروگاهی تبیین شده است.

اردکانیان با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه‌های وزارت نیرو این است که معادل این میزان را در حوزه مدیریت مصرف دنبال کنیم، تصریح کرد: گرچه مدیریت مصرف به پیچیدگی ساخت یک نیروگاه نیست اما مجموعه اقدامات انجام شده در این حوزه می‌تواند تا چهار هزار مگاوات را برای ما به عنوان معادل ظرفیت ایجاد کند.

وی تاکید کرد: اصلاح برخی از تجهیزات مصرفی همچون کولرها، تغییر حدود 15 میلیون لامپ پرمصرف در سطح کشور به ویژه سازمان‌های دولتی، تغییرات ساعات کار ادارات و توافق با صنایع بزرگ برای تغییر زمان تولید می‌تواند در این حوزه بسیار کمک‌رسان باشد. برای تغییر زمان تولید صنایع لازم است که با بخش تولید هماهنگی‌های لازم صورت گیرد تا این بخش دچار مشکل نشود.

وزیر نیرو برنامه‌ریزی برای برق مصرفی چاه‌های کشاورزی و مهمتر از آن تشویق پرمصرف‌ها برای قرار گرفتن در جایگاه خوش‌مصرف‌ها را یکی دیگر از اهداف وزارت نیرو عنوان و اظهار کرد: درباره پرمصرف‌ها تصمیمات متعددی گرفته شده و تا جایی ممکن برای تشویق آنها قطعا تعرفه پرمصرف ها را تغییر خواهیم داد.

این عضو کابینه دولت درباره برنامه های وزارت نیرو برای پرداخت بدهی‌های خود گفت: راهکارهای متعددی را برای این مساله در نظر گرفته‌ایم که یکی از این راهکارها مکانیزم تبصره بودجه سال 97 است که این امکان را برای تهاتر مطالبات و رد دیون فراهم می‌کند به‌گونه‌ای که در انجام فعالیت پیمانکاران و طلبکاران صنعت برق گشایش ایجاد شود.

وی افزود: علاوه بر این سعی خواهیم کرد که علاوه بر استفاده از مکانیزم‌های موجود در بودجه از دولت نیز برای پرداخت مطالبات کمک بخواهیم و امیدواریم که در پرداخت مطالبات امسال و سال آینده عملکرد بهتری را داشته باشیم.

  • اجرای هر طرح باید برای افزایش رضامندی مردم باشد

همچنین اردکانیان در آیین بهره برداری از نیروگاه کاسپین گفت: هر طرحی که اجرا می شود باید در راستای خدمت رسانی به مردم و تقویت اعتماد آنها صورت بگیرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه این نیروگاه با حرکت جهادی در مازندران احداث شد، افزود: در احداث این نیروگاه  و طرح های مشابه همه در یک رقابت برای خدمت به مردم در تلاش هستند، اما نباید از خاطر ببریم که در هرجایگاهی بعنوان مجری، پیمانکار یا سرمایه گذار هدفمان گم شود و بدنبال این باید باشیم که احساس رضامندی در مردم را افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: از مجموعه نقدهایی که می شود و کار طاقت فرسایی که در نیروگاه ها وجود دارد، باید به رضامندی مردم رسید و اگر غیر از این اتفاق بیفتد، باید بررسی کنیم که در کجای کار ما مشکل وجود دارد.

اردکانیان با یادآوری تأکید رئیس جمهور مبنی بر انجام طرح های بزرگ برای بهبود خدمات‌رسانی به مردم، بیان داشت: در این راستا تقویت اعتماد ملی یک اصل مهم و غیرقابل چشم پوشی است و اینکه هر طرحی که اجرا می‌شود باید در راستای خدمت رسانی به مردم و تقویت اعتماد آنها صورت بگیرد.

وزیر نیرو عنوان کرد: قطعاً در عرصه آب و برق که تامین کننده آسایش مردم است باید این نکته را در نظر بگیریم که با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و حمایت دستگاه‌های استانی و نمایندگان مجلس وظایف خود را در خدمت رسانی مطلوب به مردم پیگیری و اجرا کنیم.

  • افتتاح بخش گازی نیروگاه کاسپین

نیروگاه سیکل ترکیبی 460 مگاواتی کاسپین در راستای توسعه برق در شمال کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه به عنوان اولین نیروگاه تک محوره در کشور احداث و هفته گذشته بخش گاز این نیروگاه به ظرفیت 307 مگاوات با حضور وزیر نیرو در نوشهر به بهره‌برداری رسید.

مهدی خباز پیشه، مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید برق حرارتی در این باره اظهار کرد: در این نیروگاه برای نخستین بار از توربین‌های کلاس F به جای توربین‌های کلاس E استفاده شده است.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی ​تاکید کرد: طرح جایگزینی توربین‌های کلاس F در ساخت نیروگاه‌های حرارتی در دستور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفته است و رویکرد عمده در صنعت برق کشور خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: نیروگاه کاسپین نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان بالا با ۵۹ درصدراندمان در سطح کشور است که ظرفیت کل آن با بهره‌برداری از بخش بخار به 460  مگاوات خواهد رسید.

وی کل هزینه احداث این نیروگاه را 259.5 میلیون یورو عنوان کرد که ۲۱۵ میلیون یورو از محل تسهیلات صندوق ارزی تامین شده است.​

شایان ذکر است، نیروگاه 460 مگاواتی سیکل ترکیبی کاسپین با سرمایه پذیری شرکت برق حرارتی و توسط شرکت ماهتاب گستر کاسپین در نوشهر استان مازندران، احداث شده است.

خواندن 179 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395