شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 09:13

ادغام و انحلال در سه هلدینگ زیر مجموعه شستا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: مدیرعامل شستا در مورد تجمیع هلدینگ‌ها گفت: تعداد هلدینگ‌ها را بر اساس تجمیع انجام شده از ۹ به ۶ هلدینگ رساندیم و طی ۶ ماه گذشته ۳ هلدینگ ادغام یا منحل شده‌اند.

وی گفت: ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری را در دستور کار قرار داده‌ایم که از طریق این صندوق، بازنشستگان تأمین اجتماعی را سهامدار می‌کنیم؛ در واقع پس از طی مراحل مربوطه، سبد سهامی را تعریف خواهیم کرد که به صورت اقساط در اختیار بازنشستگان قرار می‌گیرد و ارزش آن از حقوق آنها کسر خواهد شد.

 • انتصاب 5 نفر از پرسنل زن شستا در هیات مدیره

لطفی در خصوص اصلاح ساختار نیروی انسانی، افزود: طی انتصابات مدیریتی ۱۷۰ نفر مورد ارزیابی و آموزش قرار گرفتند و بیش از ۸۰ درصد افرادی که در هیات مدیره‌ها و مسئولیت‌های مدیریتی منصوب شدند افرادی بودند که درون سازمان کار می‌کردند و از بیرون نیامده بودند.همچنین حدود پنج نفر از همکاران زن را در هیات مدیره‌ منصوب کردیم.

 • حفظ ذخایر بیمه شدگان مسئولیت اصلی شستا

وی ادامه داد : برای آنکه متناسب با مسئولیت و مأموریت  که حفظ ذخایر بیمه شدگان است، حرکت کنیم، ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری را در دستور کار قرار دادیم و مراحل اولیه آن که ثبت شرکت است را انجام داده‌ایم و قرار است سهامی از تعدادی از شرکت‌ها در این صندوق تجمیع و در بورس عرضه شود.

 • اقساط صندوق از حقوق افراد کسر می شود

مدیرعامل شستا با بیان اینکه از طریق این صندوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را سهامدار می‌کنیم، تصریح کرد: در واقع پس از طی مراحل مربوطه، سبد سهامی را تعریف خواهیم کرد که به صورت اقساط در اختیار بازنشستگان قرار می‌گیرد و ارزش آن از حقوق‌شان کسر خواهد شد.

 • وجود  3000 میلیارد سهام مازاد در برخی صنایع

وی بیان داشت: رقمی معادل بیش از ۳۰۰۰ میلیارد در برخی صنایع سهام مازاد داریم که قبلا به صورت خرد از طریق بورس ارائه می‌شد و در واقع امسال این شرکت سرمایه گذاری تأسیس و ثبت شد و سهام شرکت از طریق بازار بورس ارائه می‌شود.

 • تکذیب استفاده از ارز دولتی برای واردات گوشی آیفن

مدیر عامل شستا در خصوص  ماجرای واردات گوشی آیفن توسط شستا گفت: بانک مرکزی لیستی را منتشر و به اشتباه اسم شرکت بازرگانی ما را هم به عنوان دریافت کننده ارز 4200 تومانی درج کرده بود. شرکت بازرگانی ما در اساسنامه‌اش فعالیت در بخش‌های مختلف را مجاز دانسته است، ضمن آنکه اپراتور سوم نیز متعلق به ماست. با همه این ها اساسا استفاده از ارز دولتی را برای واردات گوشی آیفن تکذیب می‌کنم.

لطفی با بیان اینکه مستندات لازم ارائه شده، افزود: اسناد رسمی در اختیار داریم که ارائه شده است. بانک مرکزی اعلام کرده نیم درصد از گوشی‌های وارداتی هم سهم ما نبوده است. این شرکت سال گذشته 366 هزار یورو و معادل 6000 دستگاه گوشی وارد کرده بود که 400 دستگاه در گمرک باقی مانده بود و به امسال موکول شد و در آن زمانی که گشایش اعتبار برای آن انجام شد نیز چیزی به نام ارز 4200 تومانی مطرح نبود.

 • وجود بیش از 100نوع سهم در حوزه نفت، گاز و سیمان

به گفته وی، بیش از ۱۰۰ نوع سهم در حوزه نفت، گاز،‌سیمان و ... وجود دارد و بخشی از این سهام متناسب با تقاضای همکاران و بازنشستگان تأمین اجتماعی به صورت اقساط واگذار می‌شود. این سهام‌ در بازار سرمایه رشد ارزش دارد و قابل تبدیل به ریال است.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه سهامداری استراتژی اصلی ماست، از ادغام و یا انحلال سه هلدینگ زیرمجموعه شستا خبر داد و گفت: از ۹ هولدینگی که در گذشته داشتیم، اکنون ۶ هلدینگ داریم. البته به این معنا نیست که درآمدهای حاصله از محل فروش و تبدیل ریالی دارایی‌ها صرف پرداخت حقوق و مستمری شود.

به گفته لطفی ،طبق یک برنامه آینده پژوهانه ۴۰ تا ۲۰ شرکت در بورس را بررسی کردیم که به لحاظ سودآفرینی در رتبه اول قرار دارند. قرار است درآمد حاصل از فروش دارایی‌ها را در این شرکت‌ها سرمایه گذاری کنیم.

 • تفاهمنامه شستا با دو کشور آذربایجان و عراق

مدیرعامل شستا در خصوص فعالیت در عرصه بین‌المللی،  خاطر نشان کرد: با دو کشور آذربایجان و عراق وارد تفاهم شدیم و برای جذب سرمایه و مشارکت خارجی اعلام عمومی صورت گرفت. در مجامع بین‌المللی نیز حاضر و شستا را معرفی کردیم. اکنون آمادگی برای سرمایه گذاری و سرمایه پذیری داریم. هر چند تا قبل از اتفاق جدیدی که در حوزه اقتصاد به علت خروج آمریکا از برجام رخ داد پیشنهادات فراوانی داشتیم که مسکوت مانده است.

 • شستا بنگاهداری نمی کند

وی افزود: البته بنگاهداری نمی‌کنیم و ۴۰ درصد سهم در این شرکت‌ها خواهیم داشت و به دنبال ارزش آفرینی هستیم. این شرکت‌ها در حوزه‌هایی چون صنعت مس، فولاد، نفت و گاز هستند.

لطفی گفت : با ادغام تعدادی از شرکت‌ها ساختمان‌هایی آزاد شدند و تعدادی از نیروها کاهش پیدا کردند و منابع حاصله صرف مشارکت در پروژه‌های ملی می‌شود و برنامه ریزی‌هایی در این خصوص در حال انجام است. با توجه به تاکید رئیس جمهور، وزیر رفاه سابق و سرپرست فعلی وزارتخانه در حال برنامه ریزی در این خصوص هستیم و اقتضای زمانی شستا هم همین است.

 • سهم شستا از بازار سرمایه ۸ تا ۹ درصد است

مدیرعامل شستا با بیان اینکه همه سهم ما از بازار سرمایه ۸ تا ۹ درصد است، اظهار داشت: ‌تلاش می‌کنیم از این سرمایه با توجه به مسئولیتی که داریم حفاظت کنیم.

 • تفاهم نامه با تامین اجتماعی برای ارائه سه محصول به بازنشستگان

وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای با تامین اجتماعی انجام شده که سه محصول یخچال، جاروبرقی و لباسشویی تولیدی کارخانه پارس در قالب وام بانکی و با تخفیف به بازنشسته‌ها ارائه می‌شود.

 • امضا تفاهم نامه با هلدینگ خلیج فارس

مدیر عامل شستا درباره ادغام هلدینگ تاپیکو و خلیج فارس گفت: سیاست کلی این است که همه حوزه‌های فعالیت در پتروشیمی‌ها ادغام شوند و یک بررسی کارشناسی دو سه ماهه انجام دادیم و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که با این اقدام منافع ذینفعان بیشتر تامین می‌شود. با هلدینگ خلیج فارس تفاهم‌نامه‌ای امضاء و تلاش می‌کنیم عملیاتی شود.

لطفی افزود: نیت دولت این است که همه سهامداران پتروشیمی در بخش‌های مختلف به یکدیگر بپیوندند. این ادغام می‌تواند منافع جامعی داشته باشد، زیرا ارزش گذاری بر اساس یک مبنا و سیاست انجام می‌شود و تفاهم‌نامه‌ای نیز میان چهار وزیر دفاع، کار، نفت و آموزش و پرورش برای این منظور منعقد شده است.

 • هر قانونی تصویب شود، همه اجزای شستا تمکین می‌کنند

مدیرعامل شستا درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و اینکه آیا ترکان که رئیس هیات مدیره است با ابلاغ این قانون از شستا خارج خواهد شد، گفت: هر قانونی در کشور تصویب شود همه اجزای شستا تمکین می‌کنند. قانون قبلی اجازه استفاده به عنوان مشاور و عضو غیرموظف را مجاز دانسته بود که ما رعایت کردیم، اما در قانون جدید این موضوع نیست که البته پس از تایید شورای نگهبان و ابلاغ آن جاری خواهد شد. به قانون مداری اهمیت می‌دهیم. ترکان هم در جلسات هیات مدیره به این موضوع تاکید کرده‌اند.

 • انتصاب هیات مدیره شستا توسط هیات مدیره تامین اجتماعی

وی در خصوص اینکه در حال حاضر محمدرضا رستمی هم مدیرعامل هلدینگ نفت صندوق بازنشستگی و هم عضو هیات مدیره شستا است، اظهارداشت: اعضای هیات مدیره توسط هیات مدیره تامین اجتماعی منصوب می‌شوند. رستمی هم خودش استعفاء داده و منتظریم مراجع مربوط در این خصوص تصمیم گیری کنند.

به گفته مدیر عامل شستا، صادرات سال قبل کشور یک میلیارد و 200 میلیون دلار بود و سهم ما از این صادرات 4 درصد است.

 • هنوز نتوانستیم استاندارد بین‌المللی داروها را دریافت کنیم

مدیرعامل شستا یاد آورشد: هنوز نتوانستیم استاندارد بین‌المللی داروها را دریافت کنیم که برای این منظور امسال 200 میلیارد تومان اعتبار تخصیص دادیم که امیدواریم با توجه به اقدامات در حال انجام بتوانیم استاندارد بین‌المللی لازم را برای صادرات کسب کنیم.

خواندن 346 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395