شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 16:09

بیش از ۲میلیون مسکن مازاد بر خانوار شناسایی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه در ایران ۲۵ میلیون خانوار و ۲۷ میلیون مسکن داریم، گفت: در حال حاضر، بیش از دو میلیون مسکن مازاد بر خانوار شناسایی شده است که این امر از عدم توزیع نامناسب مسکن ناشی می‌شود؛ مشکلات فعلی مسکن هم صرفاً منجر به مهاجرت نمی‌شود.

به نقل از روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران؛ ­مجید روستا درباره علل افزایش حاشیه نشینی در ایران، توضیح داد: یکی از دلایل حاشیه نشینی، سر ریزهای اقتصادی - اجتماعی جمعیت فقیرِ شهرها است اما اصولاً مسئله مسکن و اجاره بها سهم کوچکی از افزایش حاشیه نشینی دارد.

به گفته روستا، بخش عمده ای از مهاجرت به بخش های حاشیه نشین، مهاجرت شهرها و روستاهای کوچک است که مالکیت مسکن هم دارند؛ بنابراین، اشتغال، عدم توزیع متوازن امکانات و خدمات منجر به توسعه اقتصادی در کشور، برخی دلایل دیگر حاشیه نشینی است.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران به دلایل حل نشدن حاشیه نشینی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مسائل ساختاری کلان، دلیل اصلی این موضوع است. در ایران طی چند سال اخیر با ثبات جا به جایی جمعیت مواجه بودیم که حاشیه نشینی را تعدیل کرد؛ اما خشکسالی گریبانگیر اغلب شهرهای ایران است.

وی خشکسالی را یکی دیگر از دلایل مهاجرت اعلام کرد و ادامه داد: ۱۰ شهر کشور به دلیل خشکسالی به مسئله مهاجرت مبتلا شده است، بنابراین حاشیه نشینی تنها به یک فاکتور بستگی ندارد. در حال حاضر، ۱۱ میلیون حاشیه نشین در ایران شناسایی شده است­ که اغلب در شهرستان کرج و کلانشهرها زندگی می کنند.

روستا گفت:​ صاحبخانه کردن این ساکنان را راه حل مشکل مسکن در کشور ندانست و بیان کرد: گفتن از دلایل ساختاری کلان، شبیه به موضوع مرغ و تخم مرغ است. مسکن، مهمترین مسئله روز کشور است و باید به نحوی مدیریت شود. مدیریت اسکان غیررسمی هم نیازمند طراحی و تدوین برنامه طولانی مدت، میان مدت و کوتاه مدت است تا فرصت های بهره مندی ساکنان از حقوق شهروندی فراهم شود.

به گفته وی، باید فرصت های اشتغال، آموزش، امنیت و فرصت هایی را که همه شهروندان در حال حاضر استفاده می کنند برای ساکنان بافت های ناکارآمد فراهم کرد. اسکان غیررسمی در ایران یک فرصت است و بسیاری از کشورهای دنیا مثل برزیل، کنیا و آمریکای لاتین با بحرانهای امنیتی و محیط زیستی در این مناطق مواجه هستند اما مسائل امنیتی، خدماتی و محیط زیستی به این شکل در ایران حاد نیست.

وی ­به گروهی دیگر از اقشار در بافت های ناکارآمد اشاره و­ گفت: ۷۷ هزار­ خانوار در مناطق خطر زندگی می کنند که در این مناطق دکل های برق فشار قوی و شیب های زیادی وجود دارد.

روستا با بیان اینکه نمی توان ادعای حل حاشیه نشینی را داشت، درباره بازآفرینی بافت های حاشیه ای­ تاکید کرد: بازآفرینی، رسمیت بخشیدن به حاشیه نشینی نیست. ساکنان بافت های فرسوده را نباید شهروندان درجه دو یا سه دانست. یکی از مهمترین تاکیدات شرکت بازآفرینی شهری ایران، روی وضعیت مالکیت مسکن است.

وی در این باره، توضیح داد: ساکنان در این بافت ها، علاوه بر نداشتن مالکیت مسکن، امکان دریافت یارانه و تسهیلات بانکی را هم ندارند. بنابراین، یکی از سیاست های جدی شرکت در حوزه اسکان غیررسمی، واگذاری حق مالیکت به ساکنان این مناطق است.

روستا اضافه کرد: تصرف اراضی دولتی ابزاری یاری رسان برای کمک به حل اقتصاد خانوارهای ساکن در بافت های ناکارآمد شناخته می‌شود.

منبع: ایلنا

خواندن 1994 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395