شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 16:23

ارایه خدمات به مسافران خارجی به قیمت روز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هم‌اندیشی علی‌اصغر مونسان (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی) با اعضای هیات‌مدیره جامعه هتل‌داران در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.

جمشید حمزه‌زاده (رئیس جامعه هتل‌داران) در ابتدای مراسم گفت: در طول سال گذشته در جهت انسجام هتل‌داران در سطح کشور اقدامات خوبی انجام شده و بر همین اساس ما اساسنامه تیپ مشخص کرده‌ایم که خوشبختانه باعث انسجام بیشتر هتل‌داران شده است.

وی افزود: براساس ماده 100 تبصره 3 قانون سازمان میراث فرهنگی می‌تواند برخی از کارها را به تشکل‌های صنفی واگذار کند و خوشبختانه با توجه به انسجام و ساختار خوبی که ما داریم بخشی از اختیارات به ما واگذار شده است و مطمئناً ما در جهت حل مشکلات و بهتر شدن شرایط می‌توانیم خدمات شایسته‌ای را در کنار سازمان میراث فرهنگی انجام دهیم که این موضوع نیاز به واگذاری خدمات از سوی سازمان میراث فرهنگی دارد.

وی اضافه کرد: مشکلات ارزی که ما در این روزها با آن مواجه بودیم برای مسافران خارجی مشکلات زیادی را به وجود آورد و موجب نارضایتی آنها شده است و جزو مواردی است که ما می‌خواهیم به کمک شما شرایط خوبی را ایجاد کنیم. چراکه زمانی که همدلی بین تشکل هتل‌داران و سازمان میراث فرهنگی ایجاد شود؛ به راحتی بیشتری می‌توان مشکلات را حل کرد.

وی ادامه داد: در این جهت کارهایی در حال اقدام است. به عنوان مثال 6 شهریورماه جامعه کل هتل‌داران جلسه‌ای را  در کیش برگزار می‌کند و به معضلات همه هتل‌داران در کل کشور می‌پردازد. همین طور چهارم مهرماه که آغاز هفته گردشگری است همایشی برای کل هتل‌داران کشور برگزار می‌کنیم تا با همکاری سازمان اتفاقات خوبی  را رقم بزنیم. هدف ما توسعه صنعت هتل‌داری و حل مشکلات بوده و ما امروز نیازمند کمک‌های شما به عنوان نماینده دولت هستیم.

در ادامه مراسم رئیس جامعه هتل‌داران گفت: در بحث نرخ ارزی در حال حاضر تمامی آژانس‌ها هم برای ورود گردشگران و هم برای خروج گردشگران قیمت‌های خود را به صورت ارز از مسافران دریافت می‌کنند ولی هتل‌داران در حال حاضر نمی‌توانند قیمت‌های خود را براساس نرخ ارز محاسبه کنند و این موضوع مشکلات زیادی را برای آنها به وجود آورده است که اگر بتوانیم این مشکل را با دو نرخی شدن قیمت ارز برای مسافران هتل‌ها تصویب کنیم؛ اتفاقات خوبی را برای آنها رقم زده‌ایم. یعنی برای مسافران خارجی در هتل‌ها قیمت را براساس دلار محاسبه کنیم و این کار را برای مسافران داخلی به صورت ریال انجام دهیم. به این صورت هم از سردرگمی مسافران جلوگیری خواهیم کرد و هم باعث رفع مشکل زیادی از هتل‌داران خواهیم شد. البته در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی با حذف نرخ ارز مسافرتی حرکت درست و خوبی انجام داد که باعث شد از سوءاستفاده‌ این ارز جلوگیری شود.

علی‌اصغر مونسان (رئیس سازمان میراث فرهنگی) در ادامه گفت: در حال حاضر خیلی تلاش شده و سازمان میراث فرهنگی با تلاش خود کاری کند که در حال حاضر دلار مسافران خارجی را با نرخ 4200 تبدیل نکرده و به این صورت مسافران خارجی به راحتی می‌توانند پول خود را توسط شما به پول ایران تبدیل کنند. اینکه شما از این موضوع اطلاع ندارید را بنده در جریان نیستم اما در بسته جدید ارزی این پیش‌بینی شده است که  براساس نرخ روز بازار که بانک مرکزی اعلام می‌کند بتوانیم پول مسافران را  تبدیل به ریال کنیم. البته براساس بسته قانونگذار این مجوز فعلا به بانک‌ها و صرافی‌ها داده شده ولی ما در حال پیگیری هستیم تا کاری کنیم که مجوز این کار نیز به هتل‌ها داده شود.

همچنین محمد محب‌خدایی (معاون گردشگری کشور) در ادامه گفت: پیشنهاد ما این است که یک تابلوی ارزی در هتل‌ها نصب شود و به این صورت مسافران براساس نرخ روز بازار عرضه خود را تبدیل کنند که پیش‌بینی می‌شود تا دو هفته دیگر این مجوز به هتل‌ها داده شود.

امیری (مدیرعامل هتل اسپیناس پالاس) در ادامه این مراسم گفت: ما شاهد اقدامات سازمان میراث فرهنگی بودیم و این موضوع را زیر سوال نمی‌بریم ولی در حال حاضر اتفاق‌هایی افتاده که سبب مشکلاتی برای هتل‌ها شده است. استانداردسازی هتل‌ها با مشکل مواجهند و این موضوع باید حل شود. به عنوان مثال هتلی که خود را چهار ستاره معرفی می‌کند یعنی باید بتواند به اندازه خدمات یک هتل چهارستاره بین‌المللی خدمات دهد که در این صورت مسافران خارج از کشور نیز با قیمت بین‌المللی مواجه می‌شوند و قبل از ورود به ایران می‌دانند چه مقدار باید هزینه کنند.

وی افزود: قبل از دهه 80 نرخ هتل‌ها به دو صورت بود و ما پیشنهاد همین کار را در شرایط فعلی داریم یعنی برای مسافران خارجی قیمت براساس دلار و برای مسافران ایرانی براساس ریال حساب شده است. ولی این اتفاق نمی‌افتد. بنده به شخصه حاضرم قیمت هتل 5 ستاره اسپیناس خود را مانند هتل 4 ستاره کابل با آن حساب کنم چراکه به این صورت قیمت بهتری محاسبه می‌شود که استانداردسازی در آن لحاظ شده است. ما در حال حاضر اجازه می‌دهیم که خمارجی‌ها منابع کشورمان را ببرند. لااقل هزینه تمیز کردن سرویس بهداشتی آنها ر ا رایگان استفاده نکنیم. اگر هتل‌ها دو نرخی شوند و خدمات به صورت استاندارد به مشتریان ارائه شود؛ مشکلات ما تا مقدار زیادی حل می‌شود.

همچنین در ادامه این مراسم جمشید حمزه‌زاده (رئیس جامعه هتل‌داران کشور) گفت: ما سوبسید زیادی به خارجی‌ها می‌‌دهیم. باید مثل کاخ‌ها، موزه، خدمات میراث فرهنگی نیز به صورت دو نرخی محاسبه شود. اگر درآمد دلاری ما افزایش پیدا کند و بالا باشد ما حاضر یم آن را به دولت خود بدهیم و تبدیل کنیم که این موضوع به نفع دولت در شرایط کنونی است.

منبع: ایسنا

خواندن 300 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395