یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 00:00

دولت هم تنهاست و هم نمیداند از اقتصاد چه می خواهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

تنهای دولت در ترکیب موضع گیری رسانه های منتقد و همسوی آن کاملا مشهود است.رسانه های اصولگرا در تمامی طیف های خود به هر بهانه ای شعار بی کفایتی وزرای دولت و شخص رئیس جمهور را سر می دهند و از کوچکترین مستمسکی در این مسیر نمی گذرند و امروز با توجه به مشکلات شدید، اقتصاد بهترین  زمین برای بازی آنها است.

در سوی دیگر رسانه های مدعی همراهی دولت  و رسانه های اصاح طلب هستند که متاسفانه شاکله سیاسی این رسانه ها باعث می شود در زمینه اقتصاد کم توان ظاهر شوند و وجه همت ایشان معطوف پرداختن به موضوعات سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی شود به طوریکه یا حرفی برای عرضه در محدوده اقتصاد کشور ندارند و یا در بهترین حالت پژواک دیدگاه های دست چندمی می شوند که نه دردی از اقتصاد دوا می کند و نه از آن آبی برای دولت گرم می شود.

در این وانفسای رسانه ای می بینم جناح های قدرت نیز در دعوای خود دولت را تخطئه کرده و چوب لای چرخش می گذارند و حملات گسترده خارجی نیز چاشنی این فضا شده است. همچنین ناگفته نگذاریم عملکرد قوه مقننه و قضائیه را که هریک به راه خود می روند.مجلس استیضاح می کند  با شعارهایی که مردم خود بهتر می دانند و کمی به ایشان نی کند، قوه قضائیه هم برخورد می کند اما نه به روشی که دولت احساس کند حمایتی از او صورت گرفته و مردم هم از این برخوردها قانع نمی شوند.

بنابراین دولت تنهاست، اما آنچه این تنهایی را دردناک می کند آشفتگی درونی دولت در قبال اقتصاد است، در یک کلام دولت هیچ تئوری اقتصادی مشخصی ندارد، در روزمرگی تصمیمات سرگردان شده و اعضای صاحبنظر کابینه هر یک یک به راهی می روند که در نهایت دستاوردی منسجم برای دولت ندارد.

این گسستگی درونی و فاقد تئوری اقتصادی بودن دولت، ضمن آنکه بهترین بهانه را در اختیار منتقدینش قرار می دهد  زمین بازی  همواری برای سوداگران می سازد که با کوچکترین فرصت، خون مردم را بمکند. مانند آنچه در مورد تخصیص ارز دولتی شاهدش بودیم.

این تنهایی تلخ اما از زما نی تشدید میشود که اشفته حالی دولت مردان گوش ایشان را نسبت به هشدار صاحبنظران سنگین کرده است. کارشناسان اقتصادی در نامه ای 29 محور از مشکلات اقتصادی را فهرست و راهکار پیشنهاد داده اند، پاسخ چه بود؟! هنوز هیچ کس در درون  دولت در این مورد واکنش عملی از خود نشان نداده و تمام بازخورد دولت محدود شد به دعوت رئیس سازمان برنامه و بودجه از کارشناسان برای یک گردهمایی!

در این آشفته بازار که همه دست به دست هم داده اند تا دولت را بی کفایت جلوه دهند واقعا دولت تنهاست و بهای این تنهایی را یک گروه یا جناح نخواهند پرداخت، بلکه تمام کشور بابت این وضعیت مجبور به پرداختی گران خواهد شد. . امید که دولت تا دیر نشده، حداقل به خود آمده دستانی که به سویش دراز شده ببیند و کشور را  از این گردنه صعب به سلامت عبور دهد.

خواندن 538 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395