یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 08:39

مروری بر 20 راهکار التیام اقتصاد کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: 38 تن از اقتصاددان مطرح ایران از جمله مرتضی افقه، حسین راغفر، فرشاد مومنی و محسن رنانی در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی در 29 بند به بیان ضعف ها و بیماری های کنونی اقتصاد ایران پرداخته و 20 راه حل نیز به همین منظور ارائه دادند.

آنها با مروری بر دلایل بحران اقتصاد ایران و ارائه پیشنهاداتی برای برون‌رفت از وضعیت کنونی، اقتصاد کشور را ضد تولید و غیرمردمی خواندند.

عدم استفاده از نظریات و راهنمایی های اقتصاددانان خبره کشور از انتقاداتی است که همیشه بر دولت وارد بود. حتی این موضوع توسط رهبر انقلاب اسلامی نیز تاکید شده بود.

محمد قلی یوسفی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه طباطبایی در گفت و گو با عصراقتصاد با بیان اینکه با برخی از بندهای این نامه هم نظر و با برخی دیگر مخالف بوده و بر آنها نقد وارد می داند، این اقدام کارشناسان را در نوشتن نامه سرگشاده، پسندیده دانست و گفت: اینکه عده ای از کارشناسان در این شرایط احساس مسئولیت کردند، قابل تقدیر بوده و بهتر از سکوت در برابر تلاطم ها و التهابات بازار است.

یوسفی خاطر نشان کرد: سیاست‌های ویرانگر اقتصادی دولت نشان می دهد تا کنون نسبت به نظرات کارشناسان این حوزه بی اعتنا بوده است و شرایط کشور نشان می‌دهد که رئیس جمهور باید نظر کارشناسان را در سیاست های اجرایی خود اعمال کند. 

روزنامه عصر اقتصاد این اقدام جسورانه اقتصاددانان را به بوته نقد گذاشته و شرحی بر همه مسائل و انتقادات بجای مطرح شده در این نامه و همچنین راهکارهای پیشنهاد شده، ارائه کند و در این موضوع از نظرات دیگر کارشناسان اقتصادی استفاده می کند.

بند اول این نامه در بیان ویژگی های اقتصاد جمهوری اسلامی به شرح زیر است:

  • انحراف مسیر توسعه کشور از «اقتصاد تولیدمحور» که تداوم آن می‌توانست به تدریج زمینه‌های یک اقتصاد مبتنی بر نوآوری را شکل دهد، به سمت یک «اقتصاد رانت-محور»

مبحث رانت محوری و اقتصاد رانتی از جمله موضوعاتی است که هم در این بند و هم در سایر بندهای این نامه به آن اشاره شده است.

نظر کارشناسی:

اصولا برنامه های توسعه باید به گونه ای تنظیم و اجرا شود که زمینه فعالیت سنجیده و دقیق را برای همه توانمندان ملی فراهم سازد و هرگونه اعطای امتیازات ویژه و رانتی علاوه بر اینکه بخشی از توانمندی های ملی را از حضور فعال در برنامه های توسعه محروم می کند چه بسا رانت و ویژه خواری، فرصت حضور شایستگی ها را در فرایند توسعه از بین می برد.

 بنابراین آنچه که امروز در اقتصاد ما می گذرد و محصول اعمال سلیقه ها، امتیازات ویژه و بی معیاری در انتخاب گزینه‌هاست به درستی از طرف اقتصاددانان به عنوان یک آسیب مهم تلقی شده و علاوه بر آنچه که اشاره شد به گسترش بی اعتمادی و گسستگی بین فعالان اقتصادی و مدیریت اقتصاد کشور دامن می زند.

این رانت دهی حتی در حوزه هایی مانند سازمان های حمایتی، نیروهای مسلح، واحدهای دولتی و هر فرد حقیقی و حقوقی دیگری هم نتابج مشابه دارد.

 

خواندن 199 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395